“2020’de 2019’a kıyasla daha iyi durumdayız”

30 Ekim 2020
“2020’de 2019’a kıyasla daha iyi durumdayız”

Hödlmayr Nakliyat ve Ticaret Ltd. Genel Müdürü Hande Çarıkcı, sektörlerini değerlendirdi.

Otomotiv sektörü, üretim içindeki payı ve ekonomik katkı oranı değerlendirildiğinde, üretim sanayi içinde önde gelen sektörler arasında yer alıyor. Otomotiv sanayi sahip olduğu yapı nedeni ile birçok sektörle bağlantısı olduğundan, bağlantılı sektörler üzerinde oldukça fazla etkiye sahip. Lojistik, özellikle de otomotiv lojistiği bunlar arasında yer alıyor.

Otomotiv lojistiği alanında uzman firmalardan biri olan Hödlmayr Nakliyat ve Ticaret Ltd. Genel Müdürü Hande Çarıkçı, Lojiyol‘un sorularını yanıtladı.

Araç lojistiği alanındaki son durumu hakkında bilgi veren Hande Çarıkçı, salgın kısıtlamalarının gevşetilmesinden kısa bir süre sonra pazar çok olumlu tepki verdiğini ve otomobil satışları 2019’a göre yüzde 75 arttığını belirterek, “Bu ani yükseliş eğilimi, kriz durumundan dolayı 2018 yılından bu yana düşen kapasite nedeniyle lojistik sektöründe (talebi karşılamakta) sorun yarattı. Şu anda lojistik firmaları yeni talep durumuna uyum sağlamaya, bir yandan gerekli kapasiteye ulaşmaya, diğer yandan da bu dalgalanmalı koşullarda kaliteyi istenen seviyede tutmaya çalışıyor.” dedi.

Çarıkçı, “Şirketiniz açısından bu yılın ilk 9 ayını, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığınızda nasıl bir tablo söz konusu?” sorumuzu, şöyle yanıtladı:

“Bu yıl 2019’a göre daha iyi başladı. Tabii ki mart ayıyla birlikte pandemiye bağlı ani bir kesinti yaşandı. İyi olan şu ki haziran ayından itibaren bir düzelme başladı. Yani ilk 9 ayın toplamına bakacak olursak, 2020’de 2019’a kıyasla daha iyi durumdayız.”

Otomotiv lojistiği söz konusu olduğunda, sürücü bulma zorluğu dile getirilen sorunlar arasında yer alıyor. Hande Çarıkçı, “Bu durum aslında Hödlmayr Logistics Türkiye olarak güçlü yönlerimizden biridir.” dedi.

“Pandemi nedeniyle aylar süren sosyal izolasyon sırasında hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadık”

2019 ekonomik kriz döneminde sektörlerindeki işsizlik oranının yüksek olduğunu söyleyen Hande Çarıkçı, söz konusu dönemde, diğer Hödlmayr Grup şirketlerinde Türk sürücüleri eğitmek, izinlerini ayarlamak ve istihdam etmek için bir plan geliştirdiklerini belirterek, “Sanırım ekonomik kriz sırasında hiçbir şoförünü işten çıkartmayan, aksine başka işletmelerde işe alımları sürdüren tek şirketiz. Aynı şekilde pandemi nedeniyle aylar süren sosyal izolasyon sırasında hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadık. Tüm bunlar, zor koşullarda çalışanlarımıza yönelik desteğimizi ve iyi niyetimizi gösteriyor. Bu da çalışanlarımız tarafından takdir ediliyor. Bu nedenle şu anda sürücü konusunda herhangi bir sorunumuz yok. Ayrıca bizim sürekli bir geliştirme programımız bulunuyor. Bu program kapsamında tecrübesiz sürücüleri işe alarak, onları eğitiyoruz.” diye konuştu.

Çarıkçı, “Peki, salgının yarattığı belirsizlik ortamında, 2021 için ne gibi öngörüleriniz ve planlarınız var?” sorumuzu ise “2021’de 2020’ye göre hafif bir toparlanma bekliyoruz. Pazarın potansiyeline inanıyoruz. Dolayısıyla geliştirme ve yatırım planımıza devam edeceğiz.” diye yanıtladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN