“Türkiye Ağır Vasıta, Treyler ve Üstyapı Zirvesi” yapıldı

11 Şubat 2020
“Türkiye Ağır Vasıta, Treyler ve Üstyapı Zirvesi” yapıldı

Ağır ticari taşıt sektöründeki sivil toplum örgütleri iş birliği yaptı ve zirve düzenledi.

TREDER, TAİD ve ARÜSDER’in işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye Ağır Vasıta, Treyler ve Üstyapı Zirvesi”, 11 Şubat’ta Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Hotel’de gerçekleştirildi. Zirvenin altın sponsorluğunu, Pirelli Prometeon ve BPW Otomotiv üstelendi. Shell, Vegatrans ve İntermobil gümüş sponsor; Asco Soğutma, Aspöck, Atiz Lojistik, BASF, Çıvgın Boya, DYO, Gümaş, Kadesan, Knorr Bremse, Kozmaksan, Mobilite, Ak-Set, Turkish Machinery ise destek sponsorları olarak zirveye destek verdi. Zirvede; “Türkiye Avrupa’nın Treyler Üretim Merkezi Olacak”, “Üst Yapı Sektörünü Bekleyen Fırsat ve Tehditler”, “Ağır Vasıta Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceği” konulu 3 ayrı panel düzenlendi.

Şentürk: Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük treyler üreticisi olmak istiyoruz

Zirvenin açılış konuşmasında Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) Başkanı Yalçın Şentürk, Türkiye’nin 100 bin adetlik treyler üretim kapasitesine sahip olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’de üretilen treylerlerin 7 kıtada 65’ten fazla ülkeye ihracat edildiğini belirten Şentürk, mevcut kapasitenin yalnızca 5’te birinin kullanılabildiğini açıkladı. Şentürk, “İşte bu yeteneklerimizle kapasitemizi kullanarak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük treyler üreticisi olmak istiyoruz.” dedi.

Sektöre sağlanacak desteklerin önemine değinen Şentürk, treyler pazarının gerçek potansiyelinde tekrar büyümeye başlaması için, otomobil ve hafif ticari araçlara sağlanan kolaylıkların treylere de sağlanması gerektiğini söyledi. Şentürk, “Ülkemizin milli hedefleri doğrultusunda, üretim yapıyor ve uluslararası 100 yıllık şirketlerle rekabet ediyoruz. Yürüdüğümüz bu zorlu yolda, bizlere destek olacağınıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Fırat: Her yıl ihracat rekorları kırıyoruz
Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği (ARÜSDER) Başkanı Burhan Fırat ise araç üstü ekipman sektörünün yıllık 3 milyar dolarlık bir pazara sahip olduğunu söyledi. Sektörün dünyanın 145 ülkesine üst yapı-ekipman ürettiğini belirten Fırat, her yıl ihracat rekorları kırdıklarını vurguladı. Fırat, “Dünya markası olabilmek yolunda çok önemli mesafe kat etmiş firmalarımız olmasına rağmen iç pazarda çok ciddi sıkıntılarımız var. Sadece daralan iç pazar değil, mevzuattaki engeller, teşvik ve kredilerdeki yetersizlikler, çözüm gerektiren temel sorunlarımız.” şeklinde konuştu.

Eksin: Sektör, Afrika’dan Avrupa’ya gurur verici hikayeler yazıyor

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) Başkanı İlhami Eksin,  20 yılda 16 ton üzeri çekici pazarı ortalamasının 25 bin adet olduğunu, geçtiğimiz son 4 yılda pazarın küçülerek 2019 yılında toplam 7 bin 300 araç ile tamamlandığını belirtti. Otomotivdeki bu küçülmenin binlerce bayiyi, çalışanları, satış sonrası hizmetleri ciddi şekilde etkilediğini aktaran Eksin, zirvede çıkacak sonuçların sektörün önünün açılması için önemli olduğunu belirtti. 30 bin adetleri tekrar yakalayacaklarını aktaran Eksin, “Otomobil ve hafif ticari araçlara verilen desteklerin bizim sektörümüze de verilmesi gerekir. Üreticilerimiz, dünya standartlarında işler yapıyorlar, Afrika’dan Avrupa’ya gurur verici hikayeler yazılıyor. Hedeflerimize doğru ilerlemek için bu zirvenin sektöre ışık tutmasını temenni ediyorum.” dedi.

Tüzmen: Sektörün altyapısı sağlam, biraz destek gerekiyor

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 3 yıl önce yapılan zirvede sektöre 4 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğunu hatırlatıp bu hedefi yineleyerek; “Katma değeri yüksek bir sektöre sahipsiniz ve yaptığınız iş çok stratejik. Doğru kanallar açıldığında sektör, çok iyi yerlere gelebilecek kapasiteye sahip. 4 milyar dolarlık hedefi gerçekleştireceğinize inanıyorum” dedi. Tüzmen sektörün altyapısının sağlam olduğunu, biraz destek verildiğinde Türkiye’nin üretim merkezi olabileceğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından panel bölümlerine geçildi. “Türkiye Avrupa’nın Treyler Üretim Merkezi Olacak”, başlıklı ilk panelin moderatörlüğünü Ditaş Genel Müdürü Osman Sever yaptı. Sever panelistlere, ülkemizdeki treyler sektörünün durumu, geleceği ve lojistik üretim merkezi olma şansını nasıl gördüklerini sordu.

50 bin treylerin yenilenmesi gerekiyor

TREDER Başkan Yardımcısı Kaan Saltık, 2015 yılında 200 milyon dolar olan treyler ihracatının geçtiğimiz yıl, 500 milyon dolara yükseldiğini belirtti. Saltık; “Kurulu bir kapasitemiz var, bu kapasitemizin çok azını kullanabiliyoruz. Ne zaman iç satışlarımız artarsa o zaman ihracatımız da artacaktır. Bunun için hurda teşviki büyük rol oynuyor. Ayrıca yan sanayide güçlü şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmaları teşvik edilmelidir.” dedi.

Türkiye Treyler Pazarı’nda 2014 yılından bu yana ciddi bir düşüş yaşandığını söyleyen Saltık, pazarın 20 binli seviyelerden 8 bin 677’ye düştüğünü, pazarın dip seviye indiğini ifade etti.

Saltık, Türkiye pazarının 2014’de 27 bin adet ile Avrupa’nın en yüksek ikinci pazarı olduğunu, şimdi ise 7’nci sırada yer aldığını ifade etti. Polonya’nın artan trafiğine dikkat çeken Saltık, “Bu durum karşısında Türkiye’nin ihracat sayesinde 4’üncü büyük üretici olma konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye treyler parkının 340 bin adet seviyesinde olduğunu ifade eden Kaan Saltık, “50 bin adet treylerin yenilenmesi gerekiyor. Güvenli ve ekonomik taşıma için eski treylerlerin yenilenmesi lazım.” dedi.

İç pazarın güçlenmesi lazım

Türkiye’de treyler üreticilerinin iç pazarda 20 bin adetin üzerinde satış seviyesine ulaşmasının önemine dikkat çeken Saltık, “Sadece ihracatla devam etmek mümkün değil. İç pazarın da güçlenmesi gerekiyor. Bunun için 50 bin adet seviyesinde eski araçların hurda teşviği ile yenilenmesi gerekiyor. Yabancı üreticilerin Türkiye’ye yatırım yapmasının teşvik edilmesi gerekiyor. Bu sayede teknoloji geliyor ve endüstri gelişiyor.” dedi.

Şenocak: “Türkiye’nin Avrupa’nın treyler merkezi olması vizyonunun arkasındayız”

Prometeon Türkiye, Rusya, Orta Asya-Kafkaslar Ticaret Direktörü Gökçe Kemal Şenocak Türkiye’nin ağır vasıta üretim merkezi olma hedefi için tedarikçi olarak kendilerinin de sorumluluk almak istediğini söyledi.

Şenocak, Türkiye’nin Avrupa’nın treyler üretim merkezi olma hedefini desteklediklerini belirterek, Prometeon Grubu’nun konumu hakkında bilgi verdi. 160 ülkede operasyon yapıldığını ve 1 milyar Euro ciroya sahip olduğunu belirterek, Prometeon Türkiye hakkında da bilgi verdi. Şenocak, 75 ülkenin Türkiye’deki merkezden yönetildiğini, grubun üretim merkezi olduklarını belirtti. 30 Türk Prometeon Grubu bünyesinde uluslararası rollere sahip olduğunu ifade etti.

BPW Avrupa Satış Direktörü Dietmar Böser, Türkiye’yi stratejik ülke olarak gördüklerini belirterek, Türkiye’nin uzun vadede Avrupa’da treyler üretim merkezi olabileceğini kaydetti.

İntermobil Genel Müdürü Rıfat Perahya treyler sektörünün teknolojik dönüşüme ayak uydurması gerektiğine değinerek, “Türkiye, çok yakın zamanda Avrupa’nın treyler üretim merkezi olacak. 5 yıl içinde Almanya ile birlikte en büyük üretim merkezinden biri olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin Avrupa’nın treyler üretim merkezi olabilmesi için öncelikle rekabetçiliğe odaklanmak gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN