Avrupa’da genişlemesini sürdüren Ford Trucks, Türkiye’de de pazar payını yükseltti

5 Kasım 2019
Avrupa’da genişlemesini sürdüren Ford Trucks, Türkiye’de de pazar payını yükseltti

Ford Trucks, 2018’de yüzde 28,5 olan pazar payını 2019 Ekim sonu itibarıyla yüzde 30’un üzerine taşıdı.

Portekiz ve İspanya’da arka arkaya gerçekleştirdiği bayi açılışlarıyla Batı Avrupa pazarına giriş yapan Ford Otosan’ın ağır ticari markası Ford Trucks, yeni dönemdeki planlarını paylaşmak ve pazarı değerlendirmek için bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda 16 ton ve üstü ağır ticari araç pazar da değerlendirildi. Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Türkiye Direktörü Burak Hoşgören, Türkiye ve Uluslararası Pazarlama Müdürü Emine Coşkun ve Orta Doğu ve Afrika Bölgeler Direktörü Bahattin Topçu katıldı.

Soldan, sağa: Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Türkiye ve Uluslararası Pazarlama Müdürü Emine Coşkun, Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan ve Türkiye Direktörü Burak Hoşgören.

Ağır ticari sektöründe gerek mühendislik tecrübesi gerekse de 60 yıla yakın köklü mirası ile global rekabette öne çıkan Ford Trucks, 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülünün sahibi olan çekici F-MAX ile küresel büyüme planlarında yeni bir sayfa açıyor.

ITOY ödülünün ardından Avrupa’dan gelen yoğun talep üzerine büyüme planlarını revize eden Ford Trucks, bu doğrultuda kendi içinde yurtdışı organizasyon yapısını yeniden düzenliyor. 10’u aşkın ülkede ülke ve bölge müdürlükleri atamaları gerçekleştiren şirket, Avrupa’da büyük bir hızla büyümeyi hedefliyor.

Ford Trucks, 2019’da Türkiye pazarında yükselişine devam etti

Türkiye ağır ticari pazarının daraldığı dönemde dahi pazar payını büyütmeyi başaran Ford Trucks, 2018’de yüzde 28,5 olan pazar payını 2019 Ekim sonu itibarıyla yüzde 30’un üzerine taşıdı. Yaklaşık 10 yıldır kesintisiz yükselişini sürdüren Ford Trucks, 2008 yılı ile kıyaslandığında yüzde 14,7 olan pazar payını bugün 2 katına çıkarmayı başardı ve son 25 yılın en yüksek pazar payına ulaştı.

“2020’ye umutla bakıyoruz, bütçelerimizi yükseliş üzerine kurduk”

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, kamyon pazarının Türkiye ekonomisine paralel gittiğini, ekonomideki iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilendiğini belirterek, “Yıllar itibariyle satışlara baktığımızda 7 bin adetle şu anki durum dip nokta. İlk 10 ay içinde Türkiye 16 ton ve üstü ağır ticari araç pazarı 5 bin 190 adede indi. Bu yılın başında yılın 6-7 bin adetlere ineceğini öngörmüştük. KDV ile ilgili teşvikler yapıldı. Bunların çeyreksel bazda bazı etkileri oldu. Örneğin birinci ve ikinci çeyrek üçüncü çeyreğe göre biraz daha iyi geçti. İkinci çeyrekte 1.890 kamyon satılırken, üçüncü çeyrekte 1.151 adet kamyon satıldı. Toplamda 7 bin adetlik pazar söz konusu. Bu bizi üzmemeli. İleriye her zaman umutla bakıyoruz. Geçtiğimiz yıl pazar 11 bin 900 adetlerde kapanmıştı. 2020 ile birlikte ise yükseliş trendinin başladığını görüyoruz. Dolayısıyla bütçelerimizi yükselişe göre planladık ve 2020’ye umutla bakıyoruz.”

Pazardaki yükselişte faiz oranlarındaki düşüşün önemli etkisi olduğunu söyleyen Serhan Turfan, şunları söyledi:

“Sektörümüzdeki en önemli göstergelerden biri olan faiz oranları ve kredilerde önemli düşüşler yaşanıyor. Ekim ayında pazar 700 adet seviyesine yükseldi. Önceki aylarda 400-500 seviyesinde gidiyordu. Ekim ayındaki sonuç bir hareketlenmenin olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıla da umutla bakıyoruz.”

“Son 25 yılın en yüksek pazar payına ulaştık”

“Pazar bizim değiştirebileceğimiz bir konu değil. Ancak pazar payı bizim marka olarak her zaman üzerinde çalıştığımız çok önemli bir kriter. 2008 yılından bu yana yaptığımız hamlelerle 2008’de yüzde 14,7 olan pazar payımızı 2019 yılının ilk 10 ayı itibarıyla 30’un üzerine çıkardık. Son 25 yılın en yüksek pazar payına ulaştık. Bunda ödüllü F-Max’in payı büyük.” diyen Turfan, segmentelere göre pazar paylarının değişimine de değindi: “2017’de yüzde 46 inşaat segmenti hakimdi. 2018 itibarıyla ise ekonomik gerileme ve inşaat sektörünün gerilemesiyle birlikte yüzde 30’lara indi. Yol segmenti yüzde 16’dan yüzde 24’e yükseldi.”

“F-Max gözbebeğimiz”

Yeni Ford Trucks F-Max’in arka arkaya ödüller almaya başladığını söyleyen Turfan, “Avusturya, Slovenya ve Rusya’da yılın kamyonu ödülünü aldık. Bu durum karşısında planlarımızı biraz daha öne aldık. Batı Avrupa bu işin kalesi. Buna girmek de bir güven ve cesaret istiyordu. Marka olarak buna hazır olduğumuzu bilerek süreci başlattık. İspanya ve Portekiz’de tesislerimizi açtık. İspanya’da 20 bin adetlik pazar potansiyeli var. Avrupa’nın en büyük 5 pazarından biri. Son olarak 4 Ekim’de Katalonya, Bask ve Endülüs, Madrid  başta olmak üzere 8 noktada hizmete başladık. Girmiş olduğumuz her pazarda yüzde 5 pazar payı hedefimiz var. Portekiz’de 5 bin adetlik bir pazar ve rekabet çok yoğun. Pazarın yüzde 60’ı çekici segmentinden oluşuyor. Lizbon’daki tesisimiz 3 Ekim’de hizmete girdi.”

“İtalya pazarına da gireceğiz”

İtalya’ya pazarına da gireceklerini söyleyen Serhan Turfan, “İspanya kadar büyük bir pazar ve stratejik bir nokta. Buradaki hedefimiz en az 20 noktada faaliyette olmak. 2020’deki hedeflerimizden biri de Fransa’ya girmek. Kuzey ülkelerini sona bırakmayı planlıyoruz. Hepsine girdiğimiz zaman çok yüksek adetlere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Servis ağı genişliyor

Turfan, “Türkiye için olduğu gibi Avrupa’da da servis yapısı çok önemli. 72 noktadaki servis ağımızı kurduk. Bunların hepsinde yedek parça ve servis ağımız var. Hedefimiz her 150-200 kilometrede bir servis olması. Bunu anayollarda başarmış durumdayız.” dedi.

Polonya’da ağırlığını artıracak

2019 itibarıyla 43 ülkeye ulaştıklarını, 2023 itibariyle, Ford Trucks Bayi Ağının 81 pazarda 360 tesisi kapsayacağını söyleyen Turfan, şu anda 160 noktada servis ağları olduğunu belirterek, Polonya ve Litvanya’daki yapılanmaları hakkında da bilgi verdi.

Polonya’da kamyon pazarı Avrupa’da 4’üncü konumda olduğunu söyleyen Serhan Turfan, “Polonya’nın komşusu Almanya ile çok büyük ticari hacmi var. Bu ülkede güçlü bir distribütör bulmamız bir zaman aldı. Ekim’de burada da 9 adet bayi ile başladık. Polonya’dan Litvanya’ya geçtik. Nispeten küçük bir pazar ama 8 bin adet araç satılıyor. Çekici pazarı yüzde 95. Dolayısıyla F.Max için önemli bir pazar.”  şeklinde konuştu.

Ford Trucks ailesi büyüyor

öngördüklerinden daha hızlı bir büyüme trendi yakaladıklarını söyleyen Serhan Turfan, bu doğrultuda organizasyonel yapılarında da yeniden yapılanmaya gittiklerini ve hizmet verdikleri ülkelerde ülke müdürlükleri kurduklarını belirtti.

“Avrupa’da kalıcı ve güçlü büyüme için gerekli hazırlıklarımızı tamamlıyoruz”

 İspanya ve Portekiz bayi açılışları ile Batı Avrupa pazarına hızlı bir giriş yaptıklarını belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, küresel büyüme planları ile şu değerlendirmeyi yaptı:

“ITOY ödüllü çekicimiz F-MAX, global büyüme planlarımızda çok önemli bir eşiğe geçmemizi sağladı. ITOY ödülünün ardından Rusya, Avusturya ve Slovenya’da ‘Yılın Kamyonu’ seçilen F-MAX, başarı yolculuğunu sürdürüyor. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede F-MAX’e ve markamıza talep giderek artıyor. Hızlı bir büyüme dönemi içerisine girdik, buna paralel olarak, Avrupa’da müşterilerimize satış sonrası servis ve hizmetler sunmak için TIP Trailer Services ile anlaşma imzaladık. Bir yandan bayi ve servis iş birlikleri ile altyapı hazırlarken, diğer yandan ülke ve bölge bazında yaptığımız atamalarla Avrupa’da kalıcı ve güçlü bir büyüme hedefliyoruz. Bunun için gerekli hazırlıklarımızı en hızlı şekilde tamamlıyoruz.”

“Hedefimiz 2023 sonuna kadar Batı Avrupa yayılımını tamamlamak” 

 Henüz çok yeni adım attıkları birçok pazarda hızlı bir yükseliş trendi yakaladıklarını belirten Turfan, “Romanya, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerde elde ettiğimiz büyüme rakamlarını Avrupa ve diğer pazarlarda da yakalamayı hedefliyoruz. Kısa süre önce girdiğimiz Portekiz ve İspanya’nın ardından İtalya’daki yapılanmamızı da bu yılın içerisinde tamamlayacağız. Hedefimiz tüm Avrupa’ya yayılmak; sırada Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg var. Hedefimiz 2023 yılı sonu itibarıyla Batı Avrupa yayılımını da tamamlayarak 80’i aşkın ülkede var olmak. İhracatımızın yüzde 50’sini de Avrupa pazarlarına gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Avrupa pazarlarında iddiamızı kanıtlamak için hazırız.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN