Azerbaycan’ın vize işkencesi

1 Eylül 2014
Azerbaycan’ın vize işkencesi

Azerbaycan’ın Türkiye’deki dış temsilciliklerinden alınan bilgiye göre, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren 1 Yıllık ve Çok Girişli Azerbaycan vizesi kaldırılarak yerine, tek seferlik vize uygulaması başlatıldı. Sürücüler Azerbaycan Ankara Başkonsolosluğundan tek girişli vize almaya başladı. Yeni uygulama ile bugüne kadar yılda tek bir kez vize alan Türk Sürücüler bundan sonra ayda 3 kez, bir yılda ise yaklaşık 40 kez vize almak zorunda bırakıldı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Azerbaycan’ın Türkiye’deki dış temsilciliklerinden alınan bilgiye göre, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren 1 Yıllık ve Çok Girişli Azerbaycan vizesi kaldırılarak yerine, tek seferlik vize uygulaması başlatıldı. Sürücüler Azerbaycan Ankara Başkonsolosluğu’ndan tek girişli vize almaya başladı. Yeni uygulama ile bugüne kadar yılda tek bir kez vize alan Türk Sürücüler bundan sonra ayda 3 kez, bir yılda ise yaklaşık 40 kez vize almak zorunda bırakıldı.

Uluslararası Nakliyeciler Deneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener:

“Azerbaycan Cumhuriyetin temsilciliklerinin Sayın Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan’ı ziyaret ettiği gün bu uygulamayı başlatmış olmaları bir şansızlıktır. Bu uygulamanın “İki devlet, bir millet” anlayışına sahip olan Devlet Başkanları inisiyatifi dışında Bürokratik seviyede kararlaştırıldığını düşünüyoruz. Azerbaycan’ın talihsiz uygulaması; Ülkemizin 500 milyar dolar ihracat hedefine zarar verecektir.” dedi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Türkiye, Azerbaycan vatandaşlarına 30 gün kalışlar için vizesiz giriş imkanı sunarken; bugüne kadar yılda bir kez vize alınmasını isteyen Azerbaycan 1 Eylül tarihinde başlattığı yeni uygulama ile Türk sürücüleri bir ayda en az 3 kez vize almak zorunda bıraktı.

Son yıllarda Türk vatandaşlarına Rus, Ukrayna gibi ülkelerde bile vize muafiyetleri ile kapılar art arda açılırken, vizenin kaldırılmasının beklendiği bir dönemde, Türk sürücülere böyle bir kısıtlama getiren Azerbaycan, Rus sürücülerinden dahi vize talep etmiyor.

TEK SEFERLİK VİZE UYGULAYAN BAŞKA ÜLKE YOK

Yeni kısıtlamayla, Türk taşımacılarının aylık ortalama 3 sefer yaptığı Azerbaycan’a her bir sürücü için yılda en az 40 kez vize almak gerekecek. Yurt geneline yayılmış olan Türk nakliyecisinin işini bırakıp her sefer için vize temin etmeye çalışması kabul edilemez.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2198″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

Azerbaycan dış temsilciliklerinin işlem hacmini en az 40 kat artıracak olan bu uygulama sektörümüz için eşi benzeri olmayan bir zulümdür. Bu uygulamanın vize bile uygulamadığımız Azerbaycan’dan gelmiş olması kabul edilemez bir durumdur.”

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türk sürücülerinden sadece tek girişli vize istenmeye başlanmasının, Her iki ülke devlet başkanları tarafından sıklıkla dile getirilen, “İki Devlet Bir Millet” anlayışı ile çeliştiğini belirterek, bu kısıtlamanın iki ülke Ticaretini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Şener, “Azerbaycan Cumhuriyetin temsilciliklerinin Sayın Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan’ı ziyaret ettiği gün bu uygulamayı başlatmış olmaları bir şansızlıktır. Bu uygulamanın “İki devlet, bir millet” anlayışına sahip olan Devlet Başkanları inisiyatifi dışında bürokratik seviyede kararlaştırıldığını düşünüyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bizim için inanılmaz olan bir şey olan Rusya Vizesini kaldırılmasını sağladığı gibi bu seyahatinde de Azerbaycan vizesini kaldırmasını istiyoruz. Vizenin kalkması, ülkemiz ile Azerbaycan arasındaki ticaretinin gelişerek artması ve ülkemiz ihracat hedefinin gerçekleştirilebilmesi için büyük öneme sahiptir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk seyahatini Azerbaycan’a yapıyor olması kardeşliğimizin en güzel işaretidir. Azerbaycan vize uygulamasını zorlaştırmak yerine, kendisinden vize istemeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktan vazgeçmelidir.” dedi.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN