Binlerce kamyoncuyu buluşturdu, Avrupa’nın 3’üncü büyük dijital lojistik platformu oldu

19 Eylül 2019
Binlerce kamyoncuyu buluşturdu, Avrupa’nın 3’üncü büyük dijital lojistik platformu oldu

“Borusan Lojistik eTA”, 5 kat büyüyerek, Avrupa’nın 3’üncü büyük lojistik platformu haline geldi.

Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Lojistik Platformu “Borusan Lojistik eTA”, 2019 yılının ilk 8 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 kat büyüyerek, Avrupa’nın 3’üncü büyük lojistik platformu haline geldi ve 156 bin kayıtlı kamyon sayısı ile müşterisinin en güvenilir yol arkadaşı oldu.

Borusan Lojistik Genel Müdürü Mehmet Kalay’ın ev sahipliğinde Borusan Holding’in merkezinde düzenlediği basın toplantısında eTA’nın kuruluşundan bu yana geçen süreci değerlendirdi. Toplantıya Borusan Lojistik Genel Müdürü Mehmet Kalay’ın yanı sıra Endüstri ve Gıda İçecek Sektörü Genel Müdür Yardımcısı Hamdi Erçelik, Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Genel Müdür Yardımcısı Sinan Anıl Gül, İnsan Kaynakları ve Stratejik Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Tuğba Paşalı Karacan, Tüketim ve Otomotiv Sektörü Genel Müdür Yardımcısı Canan Ölçer katıldı.

Gelişen teknolojilerin ve eğilimlerin sonucu olarak, tüketici alışkanlıklarının ve iş yapma biçimlerinin değiştiği bir dünyada her geçen gün dijital platformların toplam ticaretten aldıkları payın arttığına dikkati çeken Mehmet Kalay, TUBİSAD verilerinin son 3 yılda Türkiye’deki e-ticaret sektörünün her yıl ortalama yüzde 41 büyüdüğünü ve Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 67’sinin en az bir kez online alışveriş yaptığına dikkat çekti.

Borusan Lojistik’in bu dönüşümün, B2B dünyasının da etkili olacağını ön gördüğünü söyleyen Kalay, “2011 yılında Ar-Ge merkezini kurarak dijital platform olarak tasarımını başlattı ve lojistik alanında uzmanlığını, dijital teknoloji yatırımları ile birleştirerek kendi mühendisleri ile eTA’yı geliştirdi.” dedi.

Yapılan araştırmalar, Türkiye lojistik sektörü paydaşlarının iş süreçlerini kendi köşesinde yalnızlık ve endişe içinde yönettiğini gösteriyor. Aynı gemide olan müşteri, şoför ve lojistik yetkilisi arasında entegre bir süreç yönetimi olmadığı için paydaşların memnuniyeti ve sektörün verimliliği düşüyor.

(Soldan, sağa), Endüstri ve Gıda İçecek Sektörü Genel Müdür Yardımcısı Hamdi Erçelik, Tüketim ve Otomotiv Sektörü Genel Müdür Yardımcısı Canan Ölçer, Borusan Lojistik Genel Müdürü Mehmet Kalay, İnsan Kaynakları ve Stratejik Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Tuğba Paşalı Karacan ve Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Genel Müdür Yardımcısı Sinan Anıl Gül bir arada. 

“Sektör paydaşlarının endişesini gideriyoruz”

Borusan Lojistik Genel Müdürü Mehmet Kalay, eTA‘nın bu endişeleri nasıl giderdiğini şöyle açıkladı: “Lojistik sektöründeki paydaşların endişelerinin çözümü, sektörü daha dijital, daha entegre ve daha insan odaklı bir hale getirmekten geçiyor. Müşteri, kamyoncu ve lojistik firmalarından oluşan tüm paydaşları bir dijital platformda buluşturduğunuz zaman, problemlerin büyük bir kısmı otomatik olarak eTA platformu ile çözülmüş oluyor. eTA ile hızlı tedarik, doğru fiyat, hızlı teklif, anında d 7/24 araç takibi, zamanında teslimat ve anında raporlama sunuyoruz.”

eTA Platformuna’na 150 binden fazla kamyon ve TIR kayıtlı. Bu sisteme dahil olurken tüm belgelerini Borusan Lojistik ile paylaşan şoförler yük sahiplerinin beklentisini eksiksiz karşılayan bir tedarikçi havuzu oluşturuyor. Araçların başlangıç ve uğrak noktalarına varışlarını takip imkanı sağlayan eTA üzerinden, yük ve sevkıyatların tümü teslim noktasına Borusan Lojistik güvencesi ile ulaştırılıyor. Microsoft.net ve Microsoft Azure altyapısıyla kurulan platform hem günlük operasyonları hem de uygulama güncellemelerini çok kolay bir şekilde yönetmeyi sağlayan bulut ortamında hizmet veriyor.

eTA Kart kamyon ve TIR şoförlerinin hizmetinde

Ağustos 2019 itibarıyla eTA platformunda 156.051 kamyon kayıtlı ve eTA mobil uygulaması ile 36 bin 434 kamyoncunun telefonunda yüklü. Bu kamyoncuların 6 bin 218’i Ağustos ayında ihalelere katılarak 38 bin 83 sefer gerçekleştirdi

Öte yandan, Borusan Lojistik’in kamyon ve TIR şoförleri için kurguladığı yeni ödeme sistemi eTA Kart da hayata geçti. eTA Kart ile eTA Platform’unda gerçekleştirilen seferlerin bedelleri anında kamyon ve TIR şoförlerine aktarılıyor. eTA Kart güvenli ve zamanında ödeme yapma imkanı sunarken, aynı zamanda kamyon ve TIR şoförlerinin, akaryakıt, lastik ve feribot bileti gibi önemli ürün ve hizmetlerinin avantajlı alışverişlerini sağlayacak bir dijital pazaryeri haline geldi.

Kalay, “Avrupa’nın 3’üncü büyük dijital platformu haline getirdiğimiz eTA Platformunu paydaşlarımızın endişelerini dağıtan, umutlarını çoğaltan ‘yol arkadaşı’ olarak büyütmeye devam edeceğiz.” diyerek, sözlerini tamamladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN