Boeing’in en yenisinin güç kaynağı kalkıştaki tam güce ulaştı

20 Haziran 2014
Boeing’in en yenisinin güç kaynağı kalkıştaki tam güce ulaştı

Boeing Ticari Uçaklar Başkan Yardımcısı ve 737 MAX Programı Genel Müdürü Keith Leverkuhn, “737 MAX için yapılan LEAP-1B motor testlerinin başlaması, piyasadaki yakıt kullanımı en etkin tek koridorlu uçak ailesini 2017’de hizmete sunmaya çok yakın olduğumuzu gösteriyor.” dedi.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

CFM International, sadece Boeing [NYSE: BA] 737 MAX modeline güç sağlayacak olan yepyeni LEAP-1B motorunun ilk yer testlerine başarıyla başladığını duyurdu. CFM, ilk denemeye 13 Haziran’da, planlanandan üç gün önce, çalıştırdı. Fransa Villaroche’taki Snecma (Safran) deneme tesislerinde monte edilen LEAP-1B motoru, tam güce ulaşmadan önce daha hafif güçle gerçekleştirilen bir dizi denemeyi başarıyla tamamladı.

Boeing Ticari Uçaklar Başkan Yardımcısı ve 737 MAX Programı Genel Müdürü Keith Leverkuhn, “CFM, tek koridorlu uçak piyasasında, en güvenilir ve yüksek performanslı motorları sunma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. 737 MAX için yapılan LEAP-1B motor testlerinin başlaması, piyasadaki yakıt kullanımı en etkin tek koridorlu uçak ailesini 2017’de hizmete sunmaya çok yakın olduğumuzu gösteriyor.” dedi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca motor denemeleri devam edecek. CFM bu süre zarfında, motorun mekanik işleyişini, işletilebilirliğini (motor durma noktasını), çalıştırılmasını tetkik edecek ve motorda yer alan örgülü karbon fiber kompozit fan, çift ringli, ön karıştırıcılı döngüsel yakma hücresi, yüksek basınç tribününde yer alan seramik yüzeyli kompozit kaplama ve alçak basınç tribününde yer alan titanyum aluminit çark gibi ileri teknolojilerin işlerliğine onay verecek. Daha küçük ve yüksek verimli motor çekirdeği ile 737 MAX için optimize edilen LEAP- 1B, bu yeni teknolojilerden yararlanıyor.

[/vc_column_text][vc_column_text]

CFM Başkan Yardımcısı Cédric Goubet üretilen motorla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu motorun denemelerinin başlamasından büyük heyecan duyuyoruz. Motorun tam güce ulaşmasıyla, kapasitesini/neler yapabileceğini daha iyi anlayabiliyoruz. Yaptığımız tüm bu testler, teknoloji seçimlerimizi de doğrulamış oldu. LEAP-1B motoru vaat ettiğimiz her şeyi ve hatta ötesini sunacaktır. ”

LEAP-1B motoru, 737 MAX’ın yakıt verimliliğinin geliştirilmesine gözle görülür bir katkı sağlamaktadır. 737 MAX, günümüzün en etkin Yeni-Nesil 737 modellerinden yüzde 14; ilk hizmete giren orijinal Yeni-Nesil 737’lerden ise yüzde 20 daha fazla yakıt verimliliğine sahip olacağı belirtiliyor.

Günümüzün A320 modelinden daha yüksek bir yakıt verimliliğine sahip olan 737 modeli ve gelecekteki A320neo’dan daha yüksek bir yakıt verimliliğine sahip olacaktır. 737 MAX işleten havayolu şirketleri, A320neo modeline kıyasla, koltuk başına yüzde 8’lik bir işletme maliyeti avantajına sahip olacağı ifade ediliyor.

CFM, tarihin en çok satan motor-gövde entegrasyonuna sahip olan, Yeni Nesil 737 için üretilmiş olan 10,000’ inci CFM56-7B motorunu bu ay içinde teslim edecek. Leverkuhn, “737 MAX, Boeing ve CFM arasındaki rekorlarla dolu ortaklıkta bir sonraki aşamaya geçildiğinin göstergesidir.” dedi.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 18 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN