Bruno Bilin, 2018’in Renault Trucks için başarılı bir yıl olduğunu söyledi

14 Mart 2019
Bruno Bilin, 2018’in Renault Trucks için başarılı bir yıl olduğunu söyledi

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin 2018 yılını değerlendirdi.

Renault Trucks, 2018 yılını toplam 54.868 araç satışı ile bir önceki seneye göre yüzde 10 oranında bir artışla geride bıraktı. Renault Trucks, Avrupa pazarında pozisyonunu güçlendirerek 16 ton ve üzeri pazar payını 0.2 puan arttırdı. Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin, tüm Avrupa’da online olarak eş zamanlı gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile 2018 yılı değerlendirmelerinde bulundu.

2018 yılında Renault Trucks, art arda dördüncü satış büyümesini kaydetti. Bruno Blin, orta ağırlıktaki hizmet araçları segmentinde yüzde 7.6, hafif ticari araçlar gamında ise yüzde 15 oranında artış kaydettiklerini açıkladı.

AVRUPA’DA ÖNEMLİ BÜYÜME

6 ton ve üzeri araçlar (%4.2) için hareketli olan Avrupa pazarında; Renault Trucks araçlarının teslimatı, yüzde 7.6 oranında arttı. Böylece Renault Trucks, 0.1 puanlık bir artış ile yüzde 8.5 pazar payına ulaştı. 16 ton ve üzeri segmentinde ise Renault Trucks’ın Avrupa’daki pazar payı, yüzde 0,2 puan artış ile yüzde 8,9 oranına yükseldi.

6-16 ton arası araçlardaki pazar payı, 0,3 puan düşüş gösterdi (%6,2). Öte yandan Renault Trucks, yüzde 28,1 oranındaki pazar payı ile iç pazardaki liderlik konumunu güçlendirdi.

AFRİKA’DAKİ YÜKSELİŞ İLE AVRUPA DIŞINDAKİ PAZARLARDA SATIŞLAR ARTTI

Renault Trucks araçlarının Avrupa dışındaki pazarlarda ki 4.457 adet kamyon ve çekici satışı ile yüzde 8.8 oranında bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün en önemli nedeni, 2018 yılında Cezayir’de ithalat kotalarının başlaması oldu. Öte yandan Renault Trucks, özellikle 2018 yılında satışların yüzde 25 arttığı Afrika’da güçlü bir varlık gösterdi. Kuzey Afrika’da, Renault Trucks, premium pazar payının yüzde 20’sine (+1 puan) sahip. Ayrıca Renault Trucks, 2018 yılında Türkiye’de (%5,8 pazar payı ile +2,1 puan) ve Orta Doğu’da ( %6,4 pazar payı ile +1,1 puan) iyi bir performans kaydetti.

YEDEK PARÇA SATIŞLARI YÜZDE 5 ORANINDA ARTTI

Renault Trucks Satış Sonrası Hizmetlerinde, yedek parça satışlarında yüzde 5 oranında bir ilerleme ve bakım sözleşmelerinin satışlarında da önemli bir artış olduğunu açıkladı.

Bakım sözleşmeleri, kontrat altına alınan 32.000 araç ile, 2018 yılında 5 puan artarak %23,6 oranına ulaştı. Bugün 60.000 araç, Renault Trucks bakım sözleşmesi veya uzatılmış garanti hizmetlerinden yararlanıyor. Yetkili bir Renault Trucks servisi tarafından değiştirilen yedek parçalar için garanti süresinin herhangi bir kilometre sınırlaması olmaksızın 2 yıla çıkarılması, Renault Trucks müşterilerine büyük avantaj sağladı.

Yakıt tasarrufu ve CO2 emisyonlarının azaltılması, Renault Trucks için her zaman en önemli hedeflerden biri oldu. Bu nedenle üretici, CO2 emisyonları konusunda AB tarafından belirlenen sınırlara uyulması için yatırım yapıyor.

2018 yılının sonunda Renault Trucks, yakıt tüketimini önceki versiyonlara göre %7 oranına kadar azaltmak için tasarlanan T, D ve D Wide modellerinin 2019 versiyonlarının sunulduğunu duyurmuştu. Renault Trucks ayrıca, Optifuel Lab 3 laboratuvar aracı ile dizel araçların verimliliğini arttırma konusundaki araştırmalarına devam ediyor. 2020 yılına kadar ağır bir araç ünitesi için yakıt tüketiminin %13 oranında azaltılması hedefleniyor.

Sonuncu, fakat bir o kadar da önemli bir konu ise hava kalitesinde doğrudan bir gelişme için Renault Trucks, Blainville-sur-Orne fabrikasında üretilen D ve D Wide Z.E elektrikli kamyonların 2019 yılında piyasaya sürülmesi oluyor. Diğer yandan, Renault Trucks bünyesinde elektrikli Renault Master Z.E modeli de halihazırda sunuluyor.

“100’DEN FAZLA ÜLKEDEYİZ, BİN 400 NOKTADA HİZMET VERİYORUZ”

Bruno Bilin, hafif ticari araçlarda yüzde 15’lik artış sağladıklarını aktardıktan sonra, “Hafif ticari araçları ileride daha fazla geliştirmek istiyoruz. 100’den fazla ülkede faaliyetimiz var, 1400’ün üzerinde noktada hizmet veriyoruz. Avrupa’ya baktığımızda 16 ton üzeri araçlarda yüzde 4,2 büyürken biz 6,7’lik büyüme elde ettik. Pazar payımızı yüzde 0,7 artırdık.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ PAZAR PAYININ ARTMASINDAN MEMNUNİYET

Kendileri için uluslararası pazarın önemli olduğunu aktaran Bilin, Avrupa dışındaki satışlarda 4 bin 400 adede ulaştıkları bilgisini verdi.  Bazı pazarların büyüdüğünü bazı pazarların ise küçüldüğünü anlatan Bilin, Türkiye örneğini vererek, “Türkiye’de pazarda bir düşüş yaşandı ancak biz yüzde 3.7 olan payımızı 5,7’ye çıkardık. Yanı satış hacmi azalmış olmasına rağmen istikrarlı bir döneme geçtiğimizi söyleyebiliriz.” diye konuştu.

İKİNCİ EL RENAULT TRUCKS KAMYON VE ÇEKİCİLERDE YÜZDE 23 ORANINDA ARTIŞ

2018 yılında Renault Trucks, ikinci el kamyon ve çekici satışlarında rekor bir artışa imza atarak 8.500 satış adedi ile yüzde 23 oranında bir yükseliş gösterdi. İkinci el kamyon servis teklifleri de, özellikle seçilebilen garantiler nedeniyle %18’lik ve 6 puanlık penetrasyon ile iyi bir performans gösteriyor.

İkinci el araçlar, Renault Trucks için stratejik bir alanı temsil ediyor. Bu doğrultuda 2017 yılında Renault Trucks, kullanılan araçlarını yenilemek için Bourg-en-Bresse tesisinde “İkinci El Kamyon Fabrikası” kurmuştu. Fabrikada 2018 yılında müşteri gereksinimlerini karşılamak için, ikinci el 400 adet kamyon yenilendi (2017 yılında 230 araç). İkinci El Kamyon Fabrikası’ndan çıkan araçların toplam ikinci el araç satışlarının yüzde 10’unu temsil etmesi amaçlanıyor. Renault Trucks; T X-Road modelinden sonra, 2018 yılında İkinci El Kamyon Fabrikası’ndan çekiciden damperli kamyona dönüştürülen T P-Road adında başka bir model de sundu.

SERVİS KONTRATLARINDA ARTIŞ OLDU

Renault Trucks’ın hizmetleri ve gelecekte yapacakları çalışmalar hakkında da bilgiler veren Bilin, “Servis kontratlarında yüzde 6 artış sağladık. Satış sonrası hizmetler müşterilerimiz için çok önemli. Amacımız müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve performanslarını artırmaktır. Yedek parçada yüzde 5’lik artış oldu. Bakım sözleşmesi penetrasyonlarımızda 5 puanlık artış oldu. Müşterilerimiz bu sözleşmelerin ne kadar değerli olduğunu görmeye başladılar” diye konuştu.

EMİSYON HEDEFİNİ TUTTURACAĞIZ

Karbondioksit mevzuatında emisyon değerlerini tutturmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Bruno Bilin “Yeni mevzuat kamyonlar için yüzde 15 azaltma içeriyor. Biz bu hedefi tutturmayı hedefliyoruz ve bunu tutturacağız. 2019 yılında T serisinde yakıt tüketimi yüzde 7 azaldı. Yani yakıt tüketimini azaltarak CO2 üretimini azaltıyoruz. Opitfuel 3 ile yakıt tüketimini yüzde 13 azalttık. Test aşamasında ve çok iyi sonuçlar alıyoruz” dedi.

ELEKTRİKLİ KAMYONLAR GELİYOR

Dünyada elektrikli araçlara yönelik bir trend olduğunu bu trendin devam edeceğini söylen Bruno Blin, “Bu yıl elektrikli araçlarımızın lansmanını yapacağız. Birkaç ay sonra elektrikli araçlarımız yola çıkacak. Elektrikli araçlar konusunda 10 yıllık bir deneyimimiz var ve bu bize avantaj sağlayacak” dedi.

BAĞLANTILI SİSTEMLERLE 120 BİN ARAÇ TAKİPTE

Müşterilerin araçlarını sorunsuz olarak kullanmak istediklerini söylen Blin, “Biz de zaten sistemde 120 bin araç olmasından faydalanıyoruz ve bu verilerden yola çıkarak nasıl bakım yapılması gerektiğini biliyoruz. Artık Pratic adını verdiğimiz bir sözleşmemiz var. Sistem sayesinde müşterilerimize olası sorunların nerede çıkabileceğini bildireceğiz, araçların yolda kalması önlenecek ve zaman kazandırılacak.

YENİ AR-GE MERKEZİ İÇİN 33 MİLYON EURO’LUK YATIRIM YAPILIYOR

Yeni kuracakları Ar-Ge merkezine de değinen Bruno Bilin, “Önümüzdeki dönemde dönüşüm sürecinde daha fazla teknoloji kullanılacak. 33 milyon Euro’luk bir yatırımla yeni bir bina inşa edeceğiz. Bu bina işbirliği amacına yönelik kullanılacak. Mühendisler tedarikçiler birlikte çalışacak. Fransa’daki 10 büyük Ar-Ge merkezinden biri olacak” dedi.

Bruno Blin’in soruları yanıtlamasının ardından Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Renault Trucks’ın 2017 yılındaki 3.7 oranındaki pazar payını 5.7’ye yükseltmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Ancak toplam pazarın artmamasının ise bu alandaki tüm oyuncular için sorun olduğunu ifade etti.

Toplam talebin artmasının kendilerinin etki alanında olmayan bir durum olduğunu ifade eden Bursalıoğlu, satışların durağan seyrettiği dönemde bayi teşkilatlarını genişletme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Pazar depresif olsa da yeni noktalar açıyoruz. İkinci elde T gamının ikinci el değerini yukarı çekmeye çalışıyoruz ve bunda da başarılıyız. Gelen taleplerin çoğu yenileme talepleri oluyor. İkinci el aracı verip araçlarını yenilemek istiyorlar. Bu yüzden satış kapasitenizin iyi olması gerekiyor. Araçlarınızın burada değerli olması gerekiyor.” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN