Çetin Nuhoğlu, sınır kapılarının verimliliklerini karşılaştırdı

6 Aralık 2019
Çetin Nuhoğlu, sınır kapılarının verimliliklerini karşılaştırdı

Nuhoğlu, kıyasıya rekabetin yaşandığı uluslararası arenada kapıların hızlı ve verimli işlemisinin önemine değindi. 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, sınır kapılarındaki son durumu değerlendirdi. Sınır kapılarının verimli işlemesinin Türkiye’nin dış ticaretteki rekabetini doğrudan etkilediğini söyleyen Nuhoğlu, kıyasıya rekabetin yaşandığı uluslararası arenada kapıların hızlı ve verimli işlemisinin önemine değindi.

Bu bağlamda, Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan uzun kuyrukları eleştiren UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, Gürbulak Örneğini vererek, “Burayı UND olarak biz planladık ve işlettik, günlük 800 araç geçişi var ve bir sorun yok.” dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki geçiş sayılarının artmasının UND’nin etkin çalışması ve içinde olmasıyla gerçekleştiğini ifade eden Çetin Nuhoğlu, “Aralık ortasında Kapıkule’deki yeni sistemin tamamen devreye girmesiyle birlikte 2 bin 400 adetlik geçiş olacak.” diye konuştu.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu her sınır kapısının aynı verimlilikte çalışmadığını belirterek, UND’nin içinde olduğu kapılarda geçiş sayılarının arttığını belirterek, şöyle devam etti: “Kapıkule’nin tasarlanmasında UND bizzat işin içerisindeydi. Bütün süreçlerde Hem Sabancı Üniversitesi hem Doğuş Üniversitesi ile çalıştık ve büyük bir başarı elde ettik. 800 adetlik kapasiteyi 2 bin 400’e çıkardık.”

Sarp Sınır Kapısı’nın modernize edildiği süreçte UND’nin yer almadığını belirterek, kapıda son dönemde yaşanan beklemelere dikkat çeken Nuhoğlu, “Dün sabah Gürcistan-Türkiye geçişlerinde 11 kilometre sıra oluştu. Bu kapı yeni yapıldı. Rakamlara da baktığınız zaman 300 araç geçerken şimdi bin araba geçmiyor, 400 araç geçiyor. Çünkü akış planlanmamış verimlilik göz önünde bulundurulmamış.” şeklinde konuştu.

Batıya açılan Hamzabeyli ve Gürbulak sınır kapılarını karşılaştıran Çetin Nuhoğlu, şöyle devam etti: “Hamzabeyli bir yıl gecikti ve burada o kadar büyük hatalar yapıldı ki. Bu kapıdan da verim alamayacağız. Bir sürü kaynak israfı var. Gürbulak UND tarafından tasarlandı ve işletildi, şimdi orada yeni dönem için bir çalışma yaptık, yeni bir akış planladık. Umarım ki, bizim kamuya sunduğumuz plan değişmedi. Yoksa çok pahalıya mal edilir, 800 aracın çok rahat geçtiği yerde tekrar problem yaşanır. Gürbulak bizim için çok önemlidir Orta Asya’ya açılan kapısıdır. Türkiye’nin en büyük 4’üncü kapısıdır. Buradaki planı sahiplenmemiz gerekir. Sarp’ta yaşadığımız olayı Gürbulak’ta yaşamayalım.”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN