Coolermed’den Covid-19 Aşısı için soğuk zincir ve muhafaza hamlesi

16 Kasım 2020
Coolermed’den Covid-19 Aşısı için soğuk zincir ve muhafaza hamlesi

COOLERMED eksi 86 Ultra Derin Dondurucu ile hayati önem taşıyan Covid-19 aşısının soğuk zincir dağıtımı ve muhafazasının mümkün.

Yaşadığımız zorlu süreçte tüm dünyanın gündemi olan Covid-19 aşısının son aşamaya gelmiş olmasının bir başka boyutu da aşıların sorunsuz muhafaza dilmesi ve sorunsuz bir biçimde taşınması oluşturuyor.

Hiçbir dış kaynağa gereksinim duymadan, tamamen yerli ve milli marka olan COOLERMED eksi 86 Ultra Derin Dondurucu ile hayati önem taşıyan Covid-19 aşısının soğuk zincir dağıtımının ve muhafazasının mümkün olduğu açıklandı.

Sürekli gelişim ve büyüme vizyonu ile 1980 yılında Manisa’da faaliyetlerine başlayan ÖZTAŞ DEMİR ÇELİK İnşaat Metal Mamulleri Makina Ticaret Sanayi A.Ş. 2016 yılı itibari ile COOLERMED markasıyla sağlık sektörüne yönelik soğutucular üretmeye başladı.

2019 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi teknoloji geliştirme merkezinde (Teknokent) AR-GE Laboratuvarlarında 14 kişilik inovasyon ekibi ile yerli ve milli ultra derin dondurucu ailesini yarattı. Bu ailenin en iddialı modellerinden biri de olan eksi 86 ultra derin dondurucular.

Firmadan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tıpta kök hücre, tüp bebek uygulamaları, plazma ürünleri ve kan bankacılığı gibi alanlarda kullanılan eksi 86 ultra derin dondurucular, 2020 yıl sonu itibariyle numune üretim sürecini tamamladı. COOLERMED eksi 86 ultra derin dondurucuyu yılda 15.000 adet üretilebilecek kapasiteye sahiptir. İnsanlık tarihi için önemli bir dönüm noktası olacak Covid-19 aşısının muhafaza edilmesini mümkün kılan COOLERMED LWF670 ile birçok noktada aşı istasyonları kurmak mümkün olacaktır.

LWF 670, klasik soğutma sistemine göre çok daha verimli bir soğutma performansı sağlayan raftan soğutma sistemine sahiptir. Ürünler ısı transferi ile doğrudan raftan soğutulur. Dolap kapağının içinde bulunan ekstra kapaklar, dolap açıldığında sadece ihtiyaç duyulan rafın kapağının açılmasını, diğer rafların ısı kaybına uğramamasını sağlar.

Özel kapı kolu tasarımı ve çift conta sistemi sayesinde maksimum sızdırmazlık sağlayan ve opsiyonel olarak sunulan karbondioksit besleme ünitesi sayesinde herhangi bir enerji kesintisinde ürünlerin bir süre daha güvenli soğukluk derecesini muhafazasını sağlar, verileri 72 saat saklar. Eksi 86 ultra derin donduruculara wi-fi ile uzaktan erişim sağlanarak sıcaklık değişimleri takip edilir. Özel yazılımı sayesinde, verilere üzerindeki yazıcı ve mobil iletişim ile erişilebilir.”

Firma, ayrıca aşının üretildiği yerden nihai olarak kullanılacağı yere kadar sorunsuz taşınmasını sağlayacak bir ürün üzerinde de çalışıyor. Bu ürüne son hali için aşı üreten firmalardan aşının kaç derecede taşınması gerektiği bilgisinin beklendiği belirtildi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN