Esendere Sınır Kapısı hizmete açıldı

9 Nisan 2017
Esendere Sınır Kapısı hizmete açıldı

Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle hizmete açılan Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Esendere Sınır Kapısı açılış töreninde konuşan Bakan Tüfenkci, Esendere’nin Gürbulak ve Kapıköy sınır kapılarının ardından, İran’a açılan üçüncü büyük kapı olduğunu  belirtti.

Sınır kapısının modernize edilmesinin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri de geliştireceğini anlatan Tüfenkci, projenin aynı zamanda Hakkari’nin ekonomisine, turizmine büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Tüfenkci, gümrük kapısının yenilenerek, açılmasının bölgenin turizmini de geliştireceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İran pazarı en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında dokuzuncu, en çok ithalat yaptığımız ülkeler arasında da onbirinci sırada gelmektedir. Hakkari’de gerçekleşen ihracatın yüzde 90’dan fazlası Esendere’de sınır ticareti kapsamında yapılmaktadır. Kentimizin sınır ticareti ile yaptığı ithalat ihracata göre asgari düzeydedir. Sınır ticaretinin ilin ihracatında hayati öneme sahiptir. Sınır ticaretinin yanında giriş çıkış yapan araçların kentimizin ekonomisine önemli oranda kazanç getirdiğini belirtmek gerekiyor.

Son yıllarda Esendere’den yıllık ortalama 90 bin araç, 400 binin üzerinde yolcu giriş çıkış yapmaktadır. Modernizasyon bölgedeki ticareti geliştirecektir. Bu kapının yapılması yap işlet devret modeliyle gerçekleşmesi, TOBB’nin ciddi katkılarıyla yapılması önem arz etmektedir. Yap işlet devret modeliyle bir çok kapımızı yeniden modernize ediyoruz. Yakın zamanda da diğer sınır kapılarımızı tamamlayarak hizmete açacağız.”

Dünyada ilk kez “Yap-işlet-devret” modeliyle sınır kapılarını modernize ettiklerini, 10 sınır kapısını en ileri teknoloji ile yenileyerek, ülkeye kazandırdıklarını Hisarcıklıoğlu, bu projelerle sınır kapılarında bekleme süresinin yarı yarıya azaldığını, geçişlerin de 4 kat arttığına dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, bütün çalışmaların devletin cebinden tek kuruş çıkmadan hayata geçirildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“725 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi. Kapılardan elde edilen gelirlerden devletin vergi kazancı oldu. Oda ve borsa camiası olarak devletimize bir milyar liradan fazla para kazandırdık. Modernizasyon sonucu tırların bekleme süreleri kısaldığı için özel sektör 410 milyon lira tasarruf etti. Her sene tüccar sanayicilerin daha fazla kazanmasını sağladık. Hayata geçirdiğimiz uygulama dünyada büyük beğeni topladı.”

Açılışa, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, Türk İş Başkanı Ergün Atalay, iş dünyası temsilcileri, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN