Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka: Volvo Trucks’ı çift haneli pazar payına ulaştıracağız

23 Ekim 2017
Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka: Volvo Trucks’ı çift haneli pazar payına ulaştıracağız

Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka, Volvo’yu hakkettiği satış rakamlarına ve pazar payına ulaştıracaklarını söyledi.

Türkiye’nin önde gelen iş makinaları şirketi olan Sabancı Holding iştiraklerinden Temsa İş Makinaları, hizmet verdikleri lojistik sektöründen madene, inşaat sektöründen depo çözümlerine kadar gerçekleştirdikleri iş birliklerini ve yarattıkları sinerjiyi paylaşmak amacıyla 23 Ekim’de bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Geniş bir katılımla Çırağan Kempinski İstanbul’da gerçekleşen toplantıda, Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka, iş makinaları sektörüne giriş hikayesinden, sektörler arası yarattıkları sinerjiyle çözüm ortaklığına uzanan yolculuklarını basın mensuplarıyla paylaştı. Satış Direktörü Hakan Koralp, Endüstriyel Ürünler Grup Müdürü Bülent Beleda ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Ilgaz Korkmaz ve Pazarlama Müdürü Banu Uyan toplantıda yerini aldı.

“MÜŞTERİLERİMİZİN İŞLERİNE DEĞER KATMAYI HEDEFLİYORUZ”

Eşref Zeka konuşmasında, 1983’teki Komatsu distribütörlüğüyle başlayan, 2013’te de Japon Marubani Grubu iştirakiyle bir ortaklığa dönüşen, bugün ise iş makinaları ve maden makinaları üretiminde dünyanın lider markası Komatsu ile birlikte, Volvo Trucks, Crown, Terex Finlay ve Dieci markalarının distribütörlüğüne uzanan başarı hikayesine değindi. Global iş birlikleri ile birçok sektörün ihtiyaçlarına bütünsel olarak cevap verebilecek bir sinerji yarattıklarını belirten Zeka, “Bugün burada farklı sektörlerin bir araya gelmesinden doğan sinerjinin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu vurgulamak için toplandık. İş kolları arasında bir sinerji yaratarak, müşterilerimize sadece bir ürün ya da hizmet sunmuyoruz, beraberinde işlerine değer katmayı hedefliyoruz. Bu anlayışla yola çıkarak, iş yapış şeklimizi geliştirdik. Birçok farklı sektörde uçtan uca çözüm sunar hale geldik. Marka iş birliklerimiz ile müşterilerimize hem performans ve verimliliklerini arttırabilecekleri hem de işletim maliyetlerinde tasarruf sağlayabilecekleri ürünler ve güçlü bir satış sonrası destek hizmeti sunuyoruz. Müşterilerimize bütünsel hizmet vermek için çalışıyoruz.” dedi.

“VOLVO TRUCKS HAK ETTİĞİ NOKTADA DEĞİL, HEDEFİMİZ YÜZDE 10 PAZAR PAYI’

Volvo Trucks’ın sektörün en önemli oyuncusu, en büyük ikinci kamyon üreticisi olduğunu hatırlatan Eşref Zeka,  “Volvo Trucks ile Ocak 2017’de  işbirliğimiz başladı. Bizim değerlerimize dokunan ve birçok ilke imza atan bir marka.” dedi.

Çekici ve kamyon söz konusu olduğunda, yapılan bir araştırmaya göre müşterilerilerin beklentilerinin ilk sırasında yakıt tüketimi geldiğini söyleyen Zeka, “Diğer beklentiler ise ergonomik kabin, yükleme kapasitesi, hafif kabin ve şase, sürüş konforu olarak sıralanıyor. Bizim için sevindirici durum, Volvo kamyonun bu özelliklerde lider konumda olmasıdır. Dolayısıyla biz Temsa İş Makinaları olarak Volvo ile pazarda biz ciddi bir fırsat görüyoruz.

Kamyon pazarı geçmişe baktığımızda 25 bin ile 35 bin arasında bir pazar büyüklüğüne sahip. 2016 yılında bazı faktörler nedeniyle düşüş yaşandı. Bunda, lojistik sektörünün yakın coğrafyada yaşanan sorunlar nedeniyle işlerinde yavaşlaması ve bunun da satışlara yansıması söz konusu. Euro 6’ya geçişlerde kamyon ve çekici fiyatlarının yükselmesi de bir başka etken. 2017’de ise bir toparlanma söz konusu.” diye konuştu.

Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka.

Eşref Zeka, toplam pazar içinde Volvo’nun konumunu da değerlendirerek, “2017 yılında markayı devraldığımızda yüzde 3 seviyesinde bir pazar payı söz konusuydu. Bu yılı yüzde 5 pazar payı ile bitireceğiz. Biz bu markayı alırken yüzde 3-5 seviyesinde tutmak için almadık. Büyütmek için aldık. Dolayısıyla 5 yıllık hedefimiz çift haneli pazar payına ulaşmaktır. Bu da yüzde 10 seviyesinde bir pazar payı demektir. Önümüzdeki dönemde Volvo ile bu hedefe koşmak için var gücümüzle çalışıyor olacağız.”

Volvo ve Renault birlikteliğinin iki markaya da fayda getirmediğini ifade eden Eşref Zeka, “Bizim için öncelikli olan Volvo müşterisinin beklentisi. Bunu analiz ederek yola çıkıyoruz. Markaları tekrar iyice ayırmak gerekiyor. Gelecek yılın sonuna kadar ayrışma süreci tamamlanmış olacak.”

Volvo Trucks için 18 noktada servis hizmeti verdiklerini söyleyen Eşref Zeka, “Bu servislerden Hadımköy’de olanını biz yönetiyoruz. Buradaki amacımız müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde analiz etmek ve elde ettiğimiz verileri diğer servislerimize yaymaktır.” diye konuştu.

Zamanla satış sonrası hizmetlerini daha da güçlendireceklerini, ikinci el sistemini de kuracaklarını ifade eden Eşref Zeka, satış hedeflerine de değinerek, Volvo Trucks’ın yıl sonunu bin adet satışla kapatmasını beklediklerini, toplam pazarın da 20 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

“DEPO YÖNETİMİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Endüstriyel tarafa da değinen Eşref Zeka, şunları söyledi: “Bu alanda Komatsu ile zaten varız. İhtiyaca da cevap vermek adına Crown’ı da devreye soktuk. Crown depo ekipmanları da üretiyor. Dolayısıyla depo yönetimi için akılcı çözümler sunan bir marka. Dünyada dördüncü ve Amerika’da birinci sırada. Biz de sadece forklift satışı değil, depo yönetimi için çözüm sunan bir marka. Crown ile yaptığımız işbirliği soncu biz de bu yönde ilerleyeceğiz. Türkiye’de sadece forklift satmak istemiyoruz, ülkemizde depo yönetimine katkı sağlamak istiyoruz. Raf sisteminden tutun da diğer tüm süreçleri iyileştirmek istiyoruz. Bazı depolarda yanlış ekipmanlar kullanıldığını görüyoruz.  Bu da verimsizliği getiriyor. Crown ile Temsa’nın bu sorunun çözümüne önemli katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Crown bu açıdan bence çok doğru bir marka. Teknolojisini kendi geliştiriyor. Bu teknolojiyle depolara yüzde 7,5 verimlilik sağlıyor.”

Soldan, sağa: Satış Direktörü Hakan Koralp, Endüstriyel Ürünler Grup Müdürü Bülent Beleda, Genel Müdür Eşref Zeka ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Ilgaz Korkmaz birarada.

“SATIŞ SONRASI YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ”

Temsil ettikleri tüm markalar için en önemli sürecin satış sonrası hizmetler olduğunu söyleyen Eşref Zeka, yatırımlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Geniş servis ağı ve 1250 kişilik çalışanı ile müşterilerinin ihtiyaç duyduğu her yerde eksiksiz ve hatasız saha desteği sağlama hedefiyle çalışan Temsa İş Makinaları’nın, Türkiye’nin yanı sıra Azerbeycan ve Gürcistan pazarlarına da satışı bulunuyor. Şirket, inşaattan madenciliğe, endüstri ve çelik sanayiden enerji sektörüne kadar farklı sektörlere uçtan uca çözüm sunarak hem iş makinesi hem de endüstriyel pazarda, satış sonrası servis hizmeti ve servis ağı bakımından önemli bir fark yaratıyor. Yeni nesil teknolojik iş makinaları, kamyon ve endüstriyel makinelerin yanı sıra satış sonrası hizmete de önem veren şirket, uydudan makinaların takip edilip, performanslarının analiz edilebileceği, böylece araçların daha verimli, daha etkin kullanılmasını sağlayan Komtrax adı verilen teknolojiyi de sunuyor.

Basın toplantısında ayrıca, Temsa İş Makinaları’nın öncelikli hedefinin müşterilerine, dünya standartlarınca kalitesi onaylanmış ürün ve hizmetler sunarak işlerine değer katmak ve beklentilerinin ötesine geçen hizmetler ile onların daimi çözüm ortağı olmak olduğunu belirten Eşref Zeka, temel hedeflerini de şöyle açıkladı: “Birlikte çalıştığımız tüm markalarımızın gücü ve oluşturduğumuz sinerjiyle misyonumuz, Temsa İş Makinaları olarak, sadece iş ortaklarımız değil, şirket olarak, bulunduğumuz coğrafyadaki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltmeyi hedefleyen, sürdürülebilir kalkınmayı önemsiyoruz. Yaptığımız iş ortaklıklarının yarattığı sinerjiyle 2018 yılında büyüme trendimizin devam edeceğine inanıyorum. Hizmet verdiğimiz her alanda Türkiye ekonomisine değer katma hedefiyle yolumuza devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN