Fevzi Çakmak, UND Başkanlığı’na adaylığını açıkladı

5 Nisan 2021
Fevzi Çakmak, UND Başkanlığı’na adaylığını açıkladı

Fevzi Çakmak, UND’nin 40’ıncı Genel Kurulu için Başkan adaylığını açıkladı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği‘nin (UND), 40’ıncı Olağan Genel Kurulu pandemi şartları nedeniyle ertelenmişti. Normalleşme süreci paralelinde söz konusu Genle Kurul, 02 Haziran 2021 tarihinde yapılmasına karar verildi.

11 Mart 2020 tarihinde Yönetime Adaylık açıklaması yapan “UND BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ PLATFORMU” o tarihten itibaren çalışmalarını sürdürüyor.
Bu bağlamda; 05 Nisan 2021 Saat 11.00’da Wow Otel’de Birlikte Güçlüyüz Platformu’nun Yönetim Kurulu Başkan Adayı açıklandı. Plastnak Lojistik Sahibi Fevzi Çakmak, düzenlediği basın toplantısında UND Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Toplantıda, ALC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli ise Başkan Yardımcısı olarak açıklandı.

Birlikte Güçlüyüz Platformu, kısa sürede sektörün birleştirici gücü haline geldiğini söyleyen Fevzi Çakmak, “En büyük projemiz; sektörle birliktelik, sektörü sahiplenmenmek ve derneğe aidiyet duygusunu güçlendirmektir. “ dedi.

“Başkanlık iki dönemle sınırlanmalı”

Çakmak, yönetime seçilmeleri halinde, Başkanlık süresini iki yıl ile sınırlandıracaklarını belirterek, “Böylece, tüzüğe konulacak bir madde seçilen başkan en fazla iki dönem başkanlık yapabilecektir. Önceden de bu uygulama vardı. Bunun amacı değişimin gücünden faydalanmak ve derneğe katkı sağlayabilecek yeni arkadaşlara yol açmaktı. Ancak 2013 yılında yapılan genel kurulda tüzüğün değişmesi ve başkanlık süresinin kaldırılmasıyla kurumsal yapı zarar görmeye başlamış ve dernek demokratik yönetim modelinden uzaklaşmıştır. Bu durum, derneğe olan aidiyet duygusunu zayıflatmıştır. Bu nedenle, UND’de bir değişim şarttır.” dedi.

Fevzi Çakmak, “2001 yılında değişim rüzgarıyla birlikte; UND, saygın, kurumsal hedefler doğrultusunda ilerleyen, kamu ve STK iş birliğinde örnek gösterilen, uluslararası ilişkilerde ses getiren bir dernek haline gelmiştir. Ancak o genel kuruldan sonra meslektaşlarımızın bir kısmı ayrılarak, sektörün UND ve RODER olarak bölünmesiyle tüm sektör zarar görmüştür. Ne var ki 2010 yılında aklıselim galip gelmiş ve her iki Derneğin o dönemki saygın yönetimlerinin iki derneği birleştirmesiyle sektörümüz yeniden ivme kazanmıştır.” diye konuştu.

Fevzi Çakmak, yönetime gelmeleri halinde, sektördeki maliyetleri azaltacak çözümler bulacaklarını belirterek, “Sınır kapılarında, iç gümrüklerde, UBAK belgelerinde, geçiş belgeleri, vizeler, yabancı ülkelerde kesilen yüksek cezalar ile Ro-Ro ve Ro-La hatlarında yaşadığımız sorunları en aza indirmek için çok yoğun çalışacağız.” vaadlerinde bulundu.

 

UND Başkan Adayı  Fevzi Çakmak’ın basın toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

“Az önce sevgili dostum ve yol arkadaşım Ali Bey’in de söylediği gibi, geçtiğimiz yıl 11 Mart 2020 tarihinde UNDBirlikte Güçlüyüz Grubu olarak 40.Genel Kurul’da Yönetime aday olduğumuzu açıklamıştık.

2 Haziran 2021 Çarşamba Günü Saat 13:00’te Pendik GreenPark Otel’de gerçekleştirileceği açıklanan Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) 40. Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu Başkan Adaylığım konusunda meslektaşlarım tarafından bir teveccüh gösterildi. Ben de yüksek sorumluluk gerektiren bu görevi üstlenmekten onur duyarak huzurunuzda Başkanlığa adaylığımı açıklıyorum.

Şeffaflıkla, ortak akılla ve çözüm odaklı yönetilen, tüm sektörü kucaklayan, sektörün birleştirici gücü olan, Kamu ve STK’lar ile kuvvetli ve saygın iletişimi olan, sektör için projeler geliştiren bir UND için adayım. Bu anlayışla Dernek tarihinde belki de ilk kez Başkan Adayı ile birlikte Başkan Vekili Adayını da açıklıyoruz. Kurumsal yapıyı güçlendirip ortak akıl çalışmasına örnek olabilecek bu anlayış çerçevesinde, BaşkanVekili Adayımız sevgili dostum ve meslektaşım Ali Çiçekli’dir.

‘Birlikte Güçlüyüz Platformu’ kısa zamanda sektörde birleştirici bir güç haline gelmiştir. Bizim en büyük projemiz sektörde birliktelik, sektörü sahiplenmek ve Derneğe aidiyet duygusunu güçlendirmektir. Şu an itibari ile bölgelerimizin tamamında aktif olan ve bizimle birlikte genel kurul sürecinde çalışmalar yapan meslektaşlarımız her gün hızla artmaktadır.Organize ve örgütlü olmadığımız hiçbir bölgemiz yoktur. Bu vesileyle, henüz bu güçlü birlikteliğe  katılamamış tüm nakliyeci meslektaşlarımdan bu onurlu ve saygın yürüyüşe katılarak destek ve güç vermelerini rica ediyorum.

Yönetime geldiğimizde çözeceğimiz konuların başında UND’nin kurumsal kimliğine saygınlık kazandırmak üzere, Yönetim Kurulu Başkanlık süresini, 2001’de başlayan değişim sürecin ilk yıllarında olduğu gibi yeniden iki dönem ile sınırlandırmaktır. Yani tüzüğe  getireceğimiz bir madde ile bir başkan azami iki dönem başkanlık yapacaktır. Esasen 2001 seçiminden sonraki Genel Kurul’da Yönetim Kurulu başkanlığı için azami iki dönem sınırı getirilmişti. Bunun sebebi değişimin gücünden faydalanmaktı. Farklı arkadaşlarımızın fikirleri ile Derneğe katkı sağlamak ve yeni arkadaşlara yol açmaktı. Ancak, 2013 yılında yapılan Genel Kurulda tüzüğün değişmesi ve başkanlık sınırlandırılmasının kaldırılması ile kurumsal yapı zarar görmeye başlamış ve Dernek giderek demokratik yönetim modelinden uzaklaşmıştır. Bu durum; dernek üyelerinin aidiyetlerini, Derneğin kamu ve STK’lar ile olan ilişkilerini de zaman içinde zayıflatmıştır. Bu sebeple UND’de bir değişim şarttır ve bu değişimin sektörümüze yeni  bir heyecan getireceğine inanıyoruz.  

2001 yılındaki değişim rüzgarıyla birlikte UND; saygın, kurumsal hedefleri doğrultusunda ilerleyen, kamu ve STK ilişkileri ile örnek gösterilen, uluslararası iş birlikleri ile ses getiren bir dernek haline gelmiştir. Ancak o Genel Kurul’dan sonra meslektaşlarımızdan bir kısmının ayrılarak sektörün UND ve RODER olarak bölünmesi tüm sektöre zarar vermiştir. Ne varki , 2010 yılında aklı selim galip gelmiş ve her iki Derneğin o dönemdeki saygın yönetimlerinin iki derneği birleştirmesi ile sektörümüz yeniden bir heyecan ve ivme kazanmıştır.

Covid-19 salgının dünya üzerindeki etkisinin sektörü de her geçen gün daha da stratejik bir konuma ve dolayısı ile çok hızlı bir değişime yönelttiği açıktır. Yeni bir yönetim; UND’nin Kamu ile, STK’lar ile, üyeleri ile ilişkilerine yeniden ivme kazandıracaktır. Hepimiz sektörün yaşadığı sorunları biliyoruz.Ve söz veriyoruz; Yönetime geldiğimizde hep birlikte maliyetlerimizi azaltacak çözümler bulacağız. Yetki belgelerinde, sınır kapılarında, gümrüklerde, UBAK belgeleri, geçiş belgeleri, vizeler, dışarıda kesilen yüksek cezalar ile Ro-Ro/Ro-La hatlarında yaşadığımız sorunları en aza indirmek için çok yoğun çalışacağız. Akılcı ve sonuç odaklı etkin çözüm önerileri ile hem Kamu hem de Dış Ülkelerdeki paydaşlarımızla sürekli etkileşim içerisinde olacağız. Alternatif hatlar için çalışacağız, yabancı araçların bizden aldığı pazar payını geri almak için yeni çözüm süreçlerini ortaya koyacağız.Sürücülerimiz ile bozulan iş barışını yeniden sağlayacağız. Sektörümüz için kalifiye sürücü sayısını ve insan kaynağını arttıracak projeler geliştireceğiz.

En önemlisi , doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle her üye meslektaşımıza dokunan ve UND’de kendini değerli hissettiren eşitlikçi, şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı bir yönetim anlayışı ile yöneteceğiz.”                                                    

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN