Ford Trucks, ilk çeyreği değerlendirdi

15 Nisan 2021
Ford Trucks, ilk çeyreği değerlendirdi

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, ağır ticari araç pazarını değerlendirdi.

2021’i yeni ürün ve geliştirmelerle karşılayan Ford Trucks, pandeminin zorlayıcı etkilerine rağmen başarılarla geride bıraktığı 2020’nin ardından önümüzdeki dönem için yeni pazarlara adım atarak ağır ticari pazarında global büyümesini hız kesmeden sürdürüyor.

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan ve Ford Trucks Türkiye Direktörü Burak Hoşgören‘in katıldığı online basın toplantısında 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarını değerlendirdi.

Ağır ticari araç pazarının yıla hızlı başladığını söyleyen Serhan Turfan, 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarında 6 bin 100 adet çekici satıldı. 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 150 artış oldu. Pazar 25-30 bin adet arasına doğru ilerliyor.” dedi.

Tedarik zincirinde yaşanan sorunların üretim süreçelerini etkilediğini söyleyen Serhan Turfan, “Tedarik zincirindeki problemler bugüne kadar görmediğimiz düzeyde yaşanıyor. Pandeminin etkilerini yaşıyoruz. Firmalar, pandemi nedeniyle tam kapasite çalışamıyor. Pandeminin iş gücü üzerinde olumsuz etkisini hissediyoruz.” dedi.

Ağır ticari sektöründe gerek mühendislik tecrübesi gerekse de 60 yıllık mirası ile öne çıkan Ford Trucks, bir yandan yurt dışında yeni pazarlara adım atmaya hazırlanırken, diğer yandan müşterilerine sunduğu yeni ürün ve hizmetlerle iç pazardaki büyümesini sürdürüyor.

Turfan: “Ağır ticari pazarı, 2020 yılında olduğu gibi 2021’de de yükselişe devam ediyor”

Türkiye ağır ticari pazarı ekseninde,  Ford Trucks’ın ilk 3 aydaki performansını ve global büyüme planlarını paylaşan Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, pandemi ile birlikte ağır ticari endüstrisinde inişlerin çıkışların yaşandığı zorlu ancak başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Pandemiyle beraber fiziksel yapılan birçok alışveriş e-ticarete kayarken, bu da doğal olarak lojistik ve nakliye ihtiyacını artırdı. Pandeminin bu etkisine paralel olarak, özellikle kamyon, çekici talebinde artış devam ediyor. Ağır ticari endüstrisi, 2021’e büyüme ivmesiyle başladı, önümüzdeki dönem bu büyümenin devam edeceğini öngörmekteyiz. 2021 yılı ilk çeyrekte 6.100 adet satışa ulaşan ağır ticari pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre % 150 büyüme gösterdi. Çekici segmenti % 66’lık pay ile bu büyümede önemli rol oynadı. Ford Trucks olarak biz de 2021 yılına hızlı bir başlangıç yaparak ilk 3 ay sonunda % 30’un üzerinde pazar payı elde ettik.”

“Uluslararası pazarlarda en yüksek ilk çeyrek satış adetlerine ulaştık”

İhracatta yüzde 137 artış

Ford Trucks’ın Avrupa’daki performansını da değerlendiren Turfan, “Ford Trucks’ın olduğu pazarlarda ilk çeyrekte toparlanma oldu ve 2019 yılın ilk çeyreği yakalandı. Avrupa’da toparlanma yaşandı. 2019 seviyelerine ulaşıldı. 2021 yılının ilk 3 ayında 866 adet satış yaptık ve yüzde 137 ihracat artışı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Ford Trucks’ın uluslararası pazarlarda satış rakamlarının güçlendiğini belirten Turfan, “Uluslararası pazarlarda satış adetlerimizi bir önceki yılın aynı dönemine göre % 137 artırarak en yüksek ihracat adetlerine ulaştık.” dedi ve global büyüme planlarını ise hız kesmeden sürdürdüklerini aktardı: “Orta ve Doğu Avrupa’daki genişlememizi 2018’de tamamlamıştık. Batı Avrupa’daki yapılanmamıza ise 2019’da İspanya, Portekiz ve İtalya’daki distribütörlerimizi atayarak başladık. Mart ayında Belçika’daki ilk distribütörümüzü atayarak pazara girdik. Sırada Almanya, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg var. Özellikle, Almanya bizim için en önemli pazarlardan biri ve buradaki görüşmelerimizde son faza geçtik. Çok kısa bir süre içinde Almanya pazarına girmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Global chip krizi yaşanıyor

“Chip üreticileri gelen taleple birlikte ihtiyacı karşılayamıyor. Dolayısıyla çok sayıda OEM üretime ara verdi. Fabrikalar da üretime ara verdi.” diyen Turfan, Süveyş Kanalı’nda trafiğin durmasının da lojistik süreçlerini olumsuz etiklediğini belirterek, “Ağır ticari taşıt pazarındaki yükselişin devam etmesi için tedarik zincirindeki olumsulukların giderilmesi lazım.” dedi.

Çekicideki satış yükselişi devam ediyor

Çekici segmentindeki yükseliş trendinin devam ettiğini belirten Serhan Turfan, “Her üç araçtan biri çekici olarak satılıyor. İnşaat segmenti çok fazla daralmıştı, ilk çeyrekte bazı projelerin devreye girmesiyle birlikte yükseliş oldu ve yüzde 22,4’e ulaştı. Çekici segmentindeki yükselişte pandeminin etkisi büyük. Tüketicinin davranış biçimleri değişti. Online alışveriş arttı. Belli sektörlerde hayat dursa da lojistik talepler yükselişte. Ayrıca piyasadaki çekiciler yaşlandı. Piyasada 5 yaşındaki çekici sayısı 35 bine ulaştı. Dolayısıyla satışların artmasında bunun da etkisi büyük.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN