Gökyüzüne Açılan Çözümler: Küresel Lojistikte Drone Devrimi

Tüm Makaleleri

Gökyüzüne Açılan Çözümler: Küresel Lojistikte Drone Devrimi

Zipline, DHL ile iş birliği içinde, 2016 yılında Ruanda'da başlayıp Gana'ya genişleyerek Afrika'daki sağlık lojistiğinde önemli ilerlemeler kaydetti. Kan ürünlerinin teslimatıyla öncülük ederek hızla, özellikle soğuk depolama gerektiren COVID-19 aşıları dahil kritik tıbbi malzemelerin dağıtımına geçiş yaptılar. Ağları, 425.000'den fazla görev gerçekleştirerek, 4,5 milyon medikal ürün ve yedi milyondan fazla aşı dozu taşıdı ve bu da küresel sağlık lojistiğinde sağlam bir etki gösterdi.
Operasyonlarının dikkate değer bir sonucu, Ruanda'daki anne ölümlerindeki dramatik azalma oldu; Wharton çalışmasına göre, postpartum kanamadan kaynaklanan ölüm oranında %88'lik bir azalma yaşandı. Bu başarı göz ardı edilmedi; Zipline, havacılık inovasyonuna katkılarından dolayı Flight Safety Foundation tarafından David Morrison İnovasyon Ödülü'ne layık görüldü.
Ufuklarını genişleterek, Zipline ticari teslimatlara da atıldı ve Jumia ve Walmart ile ortaklık kurarak, drone lojistiğinin çok yönlü potansiyelini sergiledi. Bu girişimler, anında, otonom ve elektrikli teslimat sistemleri ile karakterize edilecek bir geleceğe doğru bir kaymayı işaret ediyor; sağlık eşitliği, beslenme ve iklim değişikliği için daha geniş sonuçlar doğuruyor.
Zipline'ın operasyonları, Gana ve Ruanda'da ulusal düzeyde ve Nijerya'da başlayarak ulusal hükümetlerle yakın ortaklık içinde yürütülüyor. Afrika'daki deneyimleri şimdi, ABD ve Japonya'da medikal malzeme ve talep üzerine gıda teslim eden sistemler dahil, küresel genişl