“Günde dünyayı 4 defa dolaşacak kadar yol katediyoruz”

14 Temmuz 2015
“Günde dünyayı 4 defa dolaşacak kadar yol katediyoruz”

Etis Lojistik Genel Müdürü Erdal Kılıç; “Günlük 10 bin tonun üstünde yük taşıma kapasitemiz ile günde dünyayı 4 defa dolaşacak kadar yol katediyoruz.” diyor.

100’e yaklaşan özmal filo aracı ve piyasada kontratlı olarak çalıştığı 20 binden fazla alt yüklenicisi ile Etis Lojistik marketinde önemli bir güç. Etis Lojistik Genel Müdürü Erdal Kılıç; “Günlük 10 bin tonun üstünde yük taşıma kapasitemiz ile günde dünyayı 4 defa dolaşacak kadar yol katediyoruz. Bu rakamlar 2 bin 600 farklı noktaya lojistik erişim gücü olan bir oyuncu için iç pazarda önemli bir hareketlilik ve hacim anlamına geliyor.” diyor

Etis 2007 yılında kurulmuş daha sonra 2009 ‘da Negmar A.Ş bünyesine katılmış ve kendisini lojistik organizatör olarak tanımlayan bir lojistik şirketi konumunda. Şirket ilk etapta dökme ve endüstriyel yük lojistiği ile sektörde fark edilmiş ve kısa sürede bölgesel yaygınlık, operasyonel yetkinlik ve insan kaynağı hacmiyle ulaştığı büyüklükle önemli bir lojistik oyuncu durumuna geldi. Etis Lojistik Genel Müdürü Erdal Kılıç ile şirketin bugününü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Son yıllarını kayda değer bir ivme ile büyüyerek geçiren Etis’in bu büyümeye paralel olarak yatırımları da sürüyor. Büyüyen organizasyonumuza uygun insan kaynağı, bilişim altyapısı, onaylı tedarikçi, yeni operasyon noktaları eklemek varolan lojistik ekosistemin büyümesi anlamına geliyor. Bu çerçevede Mayıs ve Haziran aylarında Bursa ve Çorlu’da olmak üzere 2 yeni lojistik merkezimizi faaliyete geçirdik.

Etis’ten bahsederek taşımacılık ve lojistik sektörüne yönelik faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Etis; entegre lojistik ve dağıtım lojistiği olmak üzere 2 temel faaliyet alanında çalışıyor. Bu 2 ana gövdede tüm müşterilerimize; taşımacılık, depolama ve terminal hizmetleri sunuyoruz. Entegre lojistik müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz ederek bütünleşik lojistik hizmetler sunarken dağıtım lojistiğinde biraz daha tedarik zinciri ve depo yönetimi ile şehir içi dağıtıma odaklanmış durumdayız. İndirimli mağaza lojistiği, zincir mağaza, şehir içi ve AVM lojistiği ile mobilya lojistiğini bu faaliyet alanının alt kategorisi olarak sayabiliriz.

Etis, bugün Türkiye çapında 13 noktada lojistik merkeze sahip olup Türkiye çapında aynı anda 30 farklı noktada lojistik operasyon yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu yaygınlık ve operasyonel yetkinliği ile bugün Sırma Maden Suyu, Hamidiye Su, Kastamonu Entegre, MKE, Eti Maden, Nuh Çimento gibi Türkiye’nin önde gelen endüstri ve sanayi kuruluşlarının uçtan uca tüm lojistik ihtiyaçlarına proje bazlı çözümler geliştirmektedir. Etis’in iş yapış biçimi; doğru zamanda, istenilen yerde ve istenilen bütçeler içerisinde raporlanabilir bir lojistik servis vermek üzerine kuruludur. Bugünün dünyasında bir lojistik servis sağlayıcı ancak uçtan uca tüm lojistik süreç ve hizmetleri entegre, organize ve sorunsuz biçimde bir lojistik organizatör olarak sunabildiği ve müşterilerine artı değer katabildiği sürece ayakta kalabilir ve büyüyebilir.

Firmanızın 2014 yılı hedeflerini ve 2015’in ilk yarısını değerlendirdiğinizde neler söylersiniz?

2015’in ilk altı ayında yeni müşteri ve ciro hedefimizi tutturmakla birlikte daha önceki yıllarla kıyaslandığında ciddi kar sorunlarıyla karşılaşılan bir dönem oldu. Bu sorunun piyasadaki ekonomik daralma ve yakıt fiyatlarındaki hareketten kaynakladığını düşünüyoruz. 2015’in ikinci altı ayında pazar daralmasının politik gelişmelere göre hareketleneceğini fakat yakıt fiyatlarından kaynaklanan dalgalanmanın ise sabit ve öngörülebilir bir yapıda gideceğini düşünüyoruz. Özellikle ikinci aydaki yeni projelerimizle ilk altı aydakinden daha farklı bir ivme kazanacağımızı düşünüyoruz.

KILIÇ: Etis olarak biz halen yurtiçinde lojistik operasyon yürütmekteyiz. Bu alanda Etis sektörün özellikle dökme yük segmentinde sunduğu entegre lojistik hizmetlerle rakiplerine göre ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip durumdadır. Hem entegre lojistik hizmetleri ve hem de yeni girdiğimiz dağıtım lojistiğinde yurtiçi yatırımları ile önemli kapasite artışları sağlıyoruz.

Etis, lojistik sektöründe az rastlanan bir trendle son üç yılını ortalama yüzde 50 büyüme ile tamamlamış bir lojistik organizatördür. Rakamlarla ifade edecek olursak 2014 yılını yüzde 60’lık bir büyüme ve 210 milyon TL ciro ile kapattık ki bu yılbaşında öngördüğümüz hacimin üstünde bir rakamdı. 2015 için ise yüzde 15’lik bir yıllık büyüme ve 240 milyon TL ciro hedefliyoruz. Bu büyümenin bir kısmını bu yıl girdiğimiz kontratlı dağıtım lojistiği grubundan diğer kısmını ise entegre lojistik hizmetleri ve dökme yük tarafından bekliyoruz.

Etis’in orta ve uzun vadeli hedeflerini ve hayata geçireceğiniz yatırım planlarınızı özetler misiniz?

Son yıllarını kayda değer bir ivme ile büyüyerek geçiren Etis’in bu büyümeye paralel olarak yatırımları da sürüyor. Büyüyen organizasyonumuza uygun insan kaynağı, bilişim altyapısı, onaylı tedarikçi, yeni operasyon noktaları eklemek varolan lojistik ekosistemin büyümesi anlamına geliyor. Bu çerçevede Mayıs ve Haziran aylarında Bursa ve Çorlu’da olmak üzere 2 yeni lojistik merkezimizi faaliyete geçirdik.. Yine geçtiğimiz ay özellikle Avrupa yakasındaki yük potansiyelini yerinde ve doğru yönetebilmek adına Beylikdüzü Hadımköy’deki Avrupa Bölge ofisini açtık. Diğer taraftan biliyorsunuz biz bu yılı dağıtım lojistiğinde büyüme yılı ilan etmiştik ve bu yönde de adımlar atmaya devam ediyoruz. Yılın başında faaliyete geçirdiğimiz Avrupa Kıraç deposundan sonra bir depo da Anadolu yakasında arıyoruz. Etis’te bu yıl özellikle zincir mağaza’dan sonra tarım, AVM ve mobilya lojistiği alanlarında yeni müşterilerle büyümeyi hedefliyoruz.

Yurtiçi yapılanmalarınız, dağıtım, merkezleriniz, depolama kapasiteniz, taşıma hacminiz ve filonuz hakkında bilgi verir misiniz?

Etis olarak biz halen yurtiçinde lojistik operasyon yürütmekteyiz. Bu alanda Etis sektörün özellikle dökme yük segmentinde sunduğu entegre lojistik hizmetlerle rakiplerine göre ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip durumdadır. Hem entegre lojistik hizmetleri ve hem de yeni girdiğimiz dağıtım lojistiği’nde yurtiçi yatırımları ile önemli kapasite artışları sağlıyoruz.

Şöyle ki; Etis bugün Türkiye’de 1 Merkez Ofis, 2 Bölge ofisi, 13 Lojistik merkez, 3 irtibat ofisi ve 1 mobil ofis olmak üzere aynı anda memleketin 30 ayrı noktasında lojistik operasyon yönetebilme kapasitesine sahiptir. Etis lojistik merkezlerinin birçoğu liman arkası alanlarda olup depo hizmetini de bu alanlarda çoğunlukla kiralık depolarla sağlamaktadır.

100’e yaklaşan özmal filo aracı ve piyasada kontratlı olarak çalıştığı 20.000’den fazla alt yüklenicisi ile Etis lojistik marketinde önemli bir güç. Günlük 10.000 tonun üstünde yük taşıma kapasitemiz ile günde dünyayı 4 defa dolaşacak kadar yol katediyoruz. Bu rakamlar 2.600 farklı noktaya lojistik erişim gücü olan bir oyuncu için iç pazarda önemli bir hareketlilik ve hacim anlamına geliyor.

 

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN