Hasanbey lojistik merkezi hizmette

6 Mayıs 2014
Hasanbey lojistik merkezi hizmette

Türkiye’nin dış ticaretine ve lojistik sektörüne ivme kazandırması önemli beklenen lojistik merkezlerden 6’sı faaliyete geçti. Beş merkezde inşaat, 8’inde ise planlama sürüyor. Son olarak Hasanbey Lojistik Merkezi de hizmete açıldı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Lojistik merkezler, lojistik ve taşımacılık şirketleri ile ilgili resmi kurumların içinde yer aldığı, tüm ulaşım türlerine etkin bağlantıları olan, depolama, bakım-onarım, yükleme-boşaltma, elleçleme, tartı, yükleri bölme, birleştirme, paketleme gibi faaliyetleri gerçekleştirme olanakları olan bölgeler olarak tanımlanıyor. Türkiye, lojistik merkez oluşturma işinde çok geç kalsa da son yıllarda bu konuya ‘zorunlu olarak’ ağırlık veriyor.

Türkiye’nin dış ticaret hacminin artışına paralel olarak, bu artışı karşılayacak her türlü lojistik altyapıya ihtiyacı olduğu ortada. Lojistik merkezler de bu açıdan çok gerekli. Lojistik merkezlerin çok iyi kurgulanması durumda, ihracata ve lojistik sektörüne katkı sağlayacağı da bilinen bir gerçek.

TCDD kontrolünde yürüyen lojistik merkezler de bu çerçevede inşa ediliyor. Bu kapsamda inşa edilen 19 merkezden 5’i hizmete girdi. Hasanbey Lojistik Merkezi ise 6’ıncı tesis olarak faaliyetlerine başladı.

Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir milletvekilleri, yetkililer ve vatandaşların katılımıyla törenle açıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi açılışı töreninde yaptığı konuşmada, Eskişehir-Ankara ve Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren hatlarıyla sadece Türkiye’de değil, dünyada yüksek hızlı trende marka yaptıkları Eskişehir’e, bugün bir ilki daha kazandırmanın, Türkiye’nin en donanımlı, en modern lojistik merkezlerinden birini yaparak hizmet sunmanın mutluluğu içinde olduğunu söyledi.

Elvan, “Şimdi Bursa-Gemlik demiryoluyla Eskişehir’i Gemlik limanına, Adapazarı-Karasu demiryoluyla Eskişehir’i Karasu limanına, Eskişehir bağlantılı İzmir Yüksek Hızlı Tren projesiyle Eskişehir’i Alsancak limanına, Konya-Karaman-Mersin-Adana hızlı tren projesiyle Eskişehir’i Mersin limanına bağlıyoruz. Eskişehir’i Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Ege denizine bağlıyoruz” dedi.

Eskişehir’i dünyada parmakla gösterilecek, Roma’yla, Paris’le, Berlin’le yarışacak Yüksek Hızlı Tren şehri yaptıklarını ifade eden Elvan, şöyle konuştu:
“2009 yılında hizmete sunduğumuz Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattına, 2011 yılında Konya-Ankara’yı, 2013 yılında Eskişehir-Konya’yı ekleyerek çekirdek Yüksek Hızlı Tren ağını Eskişehir merkezli oluşturduk. İşe gider gibi, okula gider gibi, Eskişehirli hemşerilerimiz, buradan Konya’ya, buradan Ankara’ya günübirlik seyahat ediyor, işini görüyor, belki Hacı Bayram Veli, Yunus Emre ve Mevlana Hazretlerini aynı günde ziyaret edebiliyor. Akşam olunca da mesai sonrası evine dönebiliyor. Kısa süre sonra, aynı gün içerisinde Eyüp Sultan’ı da ziyaret edebilecek, inşallah Eskişehirli hemşehrilerimiz. Sadece Konya değil sadece Ankara değil sadece İstanbul değil, şu anda yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren projeleriyle Bursa, Kocaeli, İzmit, Afyon, Uşak, Manisa, İzmir, Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Erzincan da Eskişehir’in merkezde olduğu yüksek hızlı tren ağına bağlanacak. Eskişehir’imizi de Yüksek Hızlı Tren ağıyla bu illerimize bağlamış olacağız.”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da Eskişehir Lojistik Merkezi’nin sadece Eskişehir için değil bölge iller ve Türkiye için lojistik bir üs olacağına değindi.
Devletin, hükümetin son 11 yılda demiryolları ne yaptıysa Eskişehir’e de aynısını hatta daha fazlasını yaptığını vurgulayan Karaman, sözlerine şöyle devam etti:
“Eskişehir ilklerin şehri oldu. Türkiye, Yüksek Hızlı Tren ile tanıştı. İlk Yüksek Hızlı Tren gelen şehir, Eskişehir oldu. Türkiye’deki mevcut demiryollarını yeniledik, Eskişehir sınırlarındaki demiryollarını da yenilemekle kalmadık, yeni demiryolları da yaptık. Milli Yüksek Hızlı Tren Eskişehir’de yapılıyor. Doğudan batıya, Asya’dan Avrupa’ya Modern İpek Demiryolu koridoru oluşturuyoruz, bu koridorun en önemli kavşaklarından biri Eskişehir oluyor. 18 ilde planladığımız 19 lojistik merkezinin en önemlilerinden birini Eskişehir’e yaptık, bitirdik. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesini de en kısa zamanda demiryollarına bağlıyoruz. Demiryolunda her yenilik önce Eskişehir’den başlıyor. Eskişehir’e, 100 milyon lira harcayarak, toplam 541 bin metrekare açık ve kapalı alana sahip, benzerleri sadece gelişmiş Avrupa ülkelerinde görülen modern bir lojistik merkez inşa ettik.”

Bu merkezlerin günce durumuna bakmakta yarar var: Hizmete açık 6 merkezin dışında, Balıkesir (Gökköy), Bilecik (Bozüyük), Mardin, Erzurum (Palandöken) ve Mersin (Yenice) lojistik merkezlerinin inşaat çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde 5 merkez daha hizmete açılacak.

Dünya ticaretinin yeni aldığı biçime göre tüm ulaşım türlerinin eşgüdüm içerisinde kullanılması prensibine dayanan lojistik merkezler; taşıma operasyonlarının daha verimli ve hızlı olmasına katkıda sağlamayı hedefliyor.

TCDD tarafından bu hedefe yönelik olarak; başlangıçta 12 merkez planlanmış ve İstanbul (Halkalı/Yeşilbayır), İzmit (Köseköy), Samsun (Gelemen), Eskişehir (Hasanbey), Kayseri(Boğazköprü), Balıkesir(Gökköy), Mersin (Yenice), Uşak, Erzurum (Palandöken), Konya (Kayacık), Denizli (Kaklık) ve Bilecik’te (Bozüyük) kurulması öngörülmüştü. Daha sonra Kahramanmaraş (Türkoğlu), Mardin, Kars, Sivas, Bitlis (Tatvan) ve Habur Lojistik Merkezleri ile birlikte Lojistik Merkez sayısı 19’a ulaştı. Bunlardan Samsun (Gelemen), Uşak, Denizli (Kaklık), İzmit (Köseköy), Eskişehir (Hasanbey) ve Halkalı olmak üzere 6 adet Lojistik Merkez işletmeye açıldı.

Balıkesir (Gökköy), Bilecik (Bozüyük), Mardin, Erzurum (Palandöken) ve Mersin (Yenice) lojistik merkezlerinin inşaat çalışmaları devam ediyor. TCDD’den alınan bilgiye göre diğer Lojistik merkezlerine ilişkin proje, kamulaştırma ve inşaat ihale işlemleri de sürüyor.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

TCDD’nin analizine göre planlanan tüm lojistik merkezler hizmete girdiğinde buralarda elleçlenen yükün ticari değeri yıllık 40 milyar dolar olacak. Bu da Türkiye’nin ihracatının yüzde 25’i demek. Bu merkezlerde ayrıca 26 milyon ton ilave taşıma, 8 milyon metrekare konteyner stoku ve elleçleme sahası, 9 bin kişilik istihdam sağlanacak.”

[/vc_blockquote][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN