HATAY RO-RO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler: “Kendi çözümümüzü ürettik”

6 Ocak 2017
HATAY RO-RO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler: “Kendi çözümümüzü ürettik”

HATAY RO-RO KOMBİNE TAŞIMACILIK İŞLETMELERİ, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması sonucuna göre Hizmet ihracatçısı sıralamasında 55’inci, “Eşya Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri” kategorisinde 20’nci sırada yer aldı.

 

2012 yılında ortaya çıkan Suriye krizi ve ardından özellikle Hatay bölgesinde yer alan çok sayıda uluslararası taşımacı ve ihracatçı Suriye üzerinden gerçekleştirilen Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik ihracat taşımalarını yapamaz hale geldi. Bunun üzerine Ekonomi Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının da destekleriyle alternatif yol oluşturularak RORO hattı kurularak söz konusu taşımaların gerçekleşmesi sağlandı.

“FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR İSTENİLEN İSTİKRARI SAĞLAYAMADI”

Ancak, o tarihten bu Ekim 2014 tarihine kadar faaliyet gösteren RO-RO firmaları çeşitli nedenlerden ötürü devamlılık gösteremediler. Kimi düşük kapasiteli gemi kullanımına gitti, kimi yıkıcı rekabete girdi ve sektörümüzü ciddi sıkıntılara sokarak hattan çekilmek zorunda kaldı. Bu yüzden araçlarımız Mısır ve Suudi Arabistan limanlarında uzun süreler bekledi; sürücülerimiz zor koşullarla karşı karşıya kaldı. Hatta bir dönem 98 Türk aracı ve sürücüsü 45 gün Mısır’da mahsur kaldı.

ibrahim-guler

GÜLER: KENDİ ÇÖZÜMÜMÜZÜ ÜRETTİK

Suriye sınır kapısının kapanması, ardından kurulan RO-RO hattında yaşanan bu zorlu koşullar Hataylı taşımacıların kendi çözümünü kendisinin üretmesine neden oldu. Ve böylece 2014 Mayıs ayında 55 Hataylı C2 yetki belgesine sahip Uluslararası taşımacı tarafından HATAY RO-RO KOMBİNE TAŞIMACILIK İŞLETMELERİ A.Ş. kuruldu.

İlk olarak Mısır hükümetinin mevcut karayolu anlaşmasını tek taraflı feshetmesi, ardından yaşanan bir dizi soruna rağmen 2 yıldan fazla bir süredir kesintisiz taşımalarını sürdüren ve ülkemizin ihracatının Suudi Arabistan ve ardı ülkelerine olan kesintisiz olarak devamlılığını sağlayan HATAY RORO birlik ve beraberliğinin, azminin sonucunu aldı.. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI ARAŞTIRMASI sonucuna göre Hizmet ihracatçısı sıralamasında 55. Sırada yer alırken, “Eşya Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri” kategorisinde 20. Sırada yer aldı. Konuya ilişkin olarak HATAY RO-RO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler, şunları söyledi:

Suriye sınır kapısının kapanmasının ardından bölgemizde taşımacılarımız ve ihracatçımızın faaliyetleri neredeyse durma noktasına geldi. Ekonomi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarımızın destekleriyle oluşan RO-RO taşımacılığı da yaramıza merhem olamadı. Yaşadığımız bu zorluklar sonucunda bölgemizdeki taşımacılarımızla bir araya geldik. Ne yapabiliriz? Nasıl üstesinden gelebiliriz diye üzerinde uzun uzun tartıştık, konuyu değerlendirdik. Sonunda 55 cesur taşımacı kendi işimizi kendimiz yapmaya karar verdik.. 2014 yılında kurulan HATAY RORO aslında bir çeşit sosyal sorumluluk örneğidir. Hiç deniz taşımacılığını bilmeyen 55 Karayolu taşımacısının inancı ile kurduk ve Ekim 2014 tarihi itibarıyla ilk seferimizi başlattık. Bu süreçte kiralık gemiler kullandık. Söz konusu gemilerin temininde bizden desteklerini esirgemeyen Ulusoy Denizcilik ile Cenk Denizcilik ’e şükranlarımızı bir kez daha sunmak isteriz.

 Gemilerin kiralanması, operasyon ekibinin oluşturulması ve ardından başlatılan seferler ile 2 yıldan fazla bir süredir her türlü zorluğa rağmen ülkemizin Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerine olan ihracatını taşımaya gayret ediyoruz. Bu amatör ruhumuz ve gayretimiz sonucunda geldiğimiz nokta bizler için büyük gurur.. TİM tarafından düzenlenen bu araştırmanın sonucu bizleri daha da iyi olmaya, bundan böyle yapacağımız çalışmaların daha da artmasına yol açacaktır. Artık kendi gemimizi aldık ve yolumuza bu şekilde devam edeceğiz. Hedefimiz gelecek yıllarda daha da üst sıralara çıkmak olacak. Ulaştığımız bu noktada bizlerden desteğini esirgemeyen başta kamu olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkürü bir borç biliriz.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN