Hataylı nakliyecilerin Mısır sıkıntısı

26 Aralık 2014
Hataylı nakliyecilerin Mısır sıkıntısı

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Usulsüz bir işlem ile Hataylı nakliyecilerin Mısır’da rehin alınmasına sebep olan odakların şimdi de taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalıştığını” söyledi!

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Usulsüz bir işlem ile Hataylı nakliyecilerin Mısır’da rehin alınmasına sebep olan odakların şimdi de taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalıştığını” söyledi!

Şener’in değerlendirmesi şöyle:

“Haziran ayında, 94 TIR ve 14 Silobus ve şöförleri ile birlikte Üyelerimiz Mısır’ın Port Said Limanında, binmeyi bekledikleri, AQUA HERCULES isimli geminin borçlarına karşılık Mısır Gümrük idaresi tarafından adeta haksız bir şekilde Rehin alınmışlardı.

Sadece müşteri olarak bu gemiye binmeyi bekleyen ve geminin Mısır gümrük acentesine olan borçları ile bir ilgisi olmayan üyelerimiz, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarımızın girişimlerine rağmen geminin borcu olan 1.400.000 (bir milyon dörtyüzbin Amerikan Dolarını) her biri eşit oranda ödeyerek rehin olmaktan kurtulabilmişlerdi.

Daha sonra İskenderun Limanına sefer yapan AQUA HERCULES isimli Ro-Ro gemisi aleyhine, uğradığımız zararları tahsil ve tazmin etmek amacıyla, Temmuz ayında açılan dava ve geminin bulunduğu yer olan, İskenderun Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati haciz kararı alınarak seferden men’i Liman Başkanlığı tarafından tatbik edilerek, gemi Türk karasularında bağlanmıştır.

“TAŞIMACININ ALIN TERİ GASP EDİLİYOR”

Geminin İskenderun Limanında demirli beklemesi sırasında, Hukuki süreç devam ederken, Üyelerimizin haklarını almalarını engellemek amacıyla geminin herhangi bir tehlike hali yok, meteorolojik şartlar elverişli iken, Liman içinde basit bir çekme işlemi yaptırılarak 6 000,000. (Altı milyon ABD Doları) tutarında borç yaratılmış ve bu sebeple, güya kurtarılan gemiye el konulmuştur.

Bu haksız şekilde yapılan mal kaçırma olarak nitelendirilebilecek işlemleri sebebiyle ve uğranılan zararların tazmini için, Yabancı Armatör ve onunla bu surette işbirliği yapanlar hakkında gerekli yasal Cezai ve hukuki yollara müracaat edilecektir.

Suriye krizinin dolaylı neticeleri ve çeşitli surette birçok ülkede, mağdur edilmiş bulunan, Üyelerimizin Hakları sonuna kadar korunacak ve yanlış uygulamalar ilgili Bakanlıklar ve Liman yetkilileri nezdinde tarafımızdan takip edilecektir.”

Bu usulsüz işlem ile gemiyi ele geçiren taraflar armatör ile işbirliği içerisinde taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalışmaktadır!”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN