İkinci el araç yönetmeliğinde uyum süresi uzatıldı

9 Eylül 2019
İkinci el araç yönetmeliğinde uyum süresi uzatıldı

İkinci el otomobil satışına yetki belgesi ve zorunlu garanti gibi çeşitli düzenlemeler getiren yönetmelik için uyum tarihi 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve 31 Aralık’ta sona erecek sürenin sonunda yetki belgesi alamayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak. TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger yönetmeliğin bir an önce hayata geçirilmesinin, sektörde güven ortamı oluşturulması ve ikinci el araç ticaretinin kolaylaştırılması açısından çok önemli olduğunu belirtti.

İkinci el araç satış yerlerinin 100 metrekareden aşağı olmaması, toplu satış yerlerinde asgari bulunması gereken şartlar, oto pazarlarının denetlenmesi, ikinci el otomobil satışında çalışanların nitelikleri ve ikinci el otomobil satışının nasıl yapılacağına kadar birçok düzenlemenin yer aldığı yönetmeliğin uygulanması için verilen uyum süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

Yönetmelikteki ertelemeler hakkında konuşan TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger,  “Yetki belgesi başvurularında sorun yaşayacağını bilen birçok firma başvurularını son ana kadar erteliyor. Uyum sürecinde sorun yaşayan şahıs ve firmaların otoriteler üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskı nedeniyle sektörümüzde kurumsallaşma yolunda atılacak adımlar sekteye uğratılıyor.

Aynı yönetmeliğin 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren ekspertiz ile ilgili maddesinde, herhangi bir erteleme mevcut değil. Ancak, TSE’ den yetki belgesi almış ekspertiz merkezi sayısının istenen seviyeye ulaşmamış olması sebebiyle bir geçiş süreci uygulanıyor ve ekspertiz raporu olmadan noter satış işlemi tamamlanabiliyor. Bu geçiş sürecinin bir an önce tamamlanması ikinci el araç ticaretinde aranan güven ortamının oluşturmasına büyük katkı sağlayacaktır.”

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmeliğe uyum süreci yıl sonuna kadar uzatılırken, yönetmeliğin ekspertiz ile ilgili maddesinin uygulanması geçiş sürecine tabi tutuldu. Bu geçiş sürecinin hızlıca tamamlanması sayesinde tüketici mağduriyetlerinin azalması ve ikinci el araç piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN