İkinci el otomobil pazarı ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü

18 Mayıs 2017
İkinci el otomobil pazarı ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü

İkinci el otomobil pazarında 2017 yılının ilk 3 ayında ekonomik durgunluğa rağmen yüzde 4 büyüme gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde 2’nci el pazarında 1 milyon 200 adet otomobil el değiştirdi.

 

Yılın ilk çeyreğinde ikinci el otomobil pazarında hareketlilik ve artış eğilimi sürüyor. TÜİK verilerine göre 2’nci el pazarında 2017 yılının ilk 3 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 4 oranında bir büyüme gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 200 bin civarındaki otomobil el değiştirirken, 2.el pazarı şimdiden 2016 yıllık sıfır otomobil satışının 1.5 katını geçmiş oldu.  Her yıl ocak ve şubat aylarında durgun geçen sektörde, referandum sonrası beklenti ile ertelenen talep ve distribütör firmaların elinde eski fiyatlarla satışlarına devam edilen 2016 model sıfır araç satışları, 2’nci el pazarının büyümesinin önüne geçti.

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 2016 yılı sonunda gerçekleşen ÖTV ve döviz kurlarındaki artışın 2.el pazarına yeni yeni yansıdığını belirterek “2016 model sıfır araçların satışı Mart ayı sonuna kadar devam ettiği için TÜİK verilerinin bu şekilde çıkması çok doğal. Asıl büyümeyi ikinci çeyrekte bekliyoruz. Referandum sonrası canlanmayı satış rakamlarımızda da gözlemliyoruz. Döviz kurunun belli bir stabiliteye gelmesi de piyasaya destek veriyor. Yıl sonuna kadar bu trendin devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

En Çok Talep 2012 Model Yılına

Türkiye 2’nci el pazarında 2012 model araçlar 94 bin adetlik satışla en çok el değiştiren modellerin başında yer aldı. Bunu 93 bin adetlik satışla 2013 modeller takip etti. Bu veriler; Türkiye’de 2.elde satışlarının 4-5 yaşındaki araçlarda yoğunlaştığını gösteriyor.

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 2017 yılı başından bu yana fiyatlarda yaklaşık yüzde 5 civarında artış yaşandığını da belirterek “ 2016 son çeyreğine göre bir kıyaslama yapıldığında belli modellerde bu artışın yüzde 10’un üzerine çıktığını görüyoruz. Geçen sene sonundan itibaren birçok kere 2.el fiyatlarının sıfır otomobillere göre daha avantajlı olduğunu vurgulamıştık. Sıfır otomobillere gelmiş olan fiyat artışlarına bakıldığında 2’nci eldeki avantaj halen devam ediyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN