İkinci elde ilk ceza kesildi, karar emsal teşkil edecek

29 Nisan 2017
İkinci elde ilk ceza kesildi, karar emsal teşkil edecek

“Tüm bakımları yapılmıştır” ilanı üzerine aldığı araç 4. gün yola kalan tüketici dava açıp, araç bedeli, tamir ve dava masraflarını geri aldı.

“Tüm bakımları yapılmıştır” ilanı üzerine aldığı araç 4. gün yola kalan tüketici dava açıp, araç bedeli, tamir ve dava masraflarını geri aldı. İkinci el araç satışında ilk defa alınan karar emsal olacak.

İkinci araç satışında emsal bir karar çıktı. Bir vatandaş, “sahibinden.com” internet sitesinde yer alan bir ilan üzerine, bir galericiden araç satın aldı. Satılık ilanında yer alan “aracın tüm bakımları yapılmıştır” açıklaması ile ekspertiz raporuna güvenen tüketici, araç için 27 bin 518 TL ödedi. Ancak araç devir işleminden 4 gün sonra, seyir halinde iken motor arızasından dolayı yol ortasında kaldı ve bir daha çalışmadı. Bunun üzerine vatandaş, galeri ve ekspertiz aleyhine tüketici mahkemesine dava açarak, aracın bedeli ile 10 bin TL’lik manevi tazminat istedi. Mahkeme, araç bedelinin vatandaşa geri ödenmesine ancak manevi tazminat talebinin reddine karar verdi. Karar, taraflarca temyiz edildi.

“ONARIM BEDELİNİ DE ÖDE”

Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre dava, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’ne geldi. Yargıtay da davalıların itirazlarını reddetti. Yargıtay, “gizli ayıp” bulunan aracın kullanılmasının mümkün olmadığının belgeler ile sabit olduğuna ve aracın motor arızası bulunduğuna dikkat çekerek, belgesi sunulan bin 917 TL’lik araç servis masrafının da davacıya iade edilmesi gerektiğini hükmetti. Yargıtay, aracın dava tarihi itibarıyla kullanılamaz durumda olması nedeniyle araç bedelinin yasal faiziyle ödenmesini kararlaştırdı. Yargıtay, bin 350 TL’lik avukatlık parasının davacı vatandaşa ödenmesine, 3 bin TL’yi bulan mahkeme haçlarının da davalılardan tahsil edilmesine hükmetti.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, ikinci el araç satışında ilk defa böyle bir karar alındığını belirterek, bu kararın tüketiciler için büyük önem taşıdığını kaydetti. Yetkililer, kararın emsal niteliğinde olduğunu, bundan sonraki benzer olaylar için örnek gösterileceğini ifade etti.
KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN