İş dünyasına yön verenler konuştu

10 Ekim 2019
İş dünyasına yön verenler konuştu

UTİKAD Zirve İleriye Dönüşüm etkinliği kapsamındaki “İş Dünyasına Yön Verenler” oturumu gerçekleşti.

UTİKAD Zirve İleriye Dönüşüm etkinliği kapsamındaki “İş Dünyasına Yön Verenler” oturumuna UTİKAD Başkanı Emre Eldener, Genç Yönetici ve İş insanları Derneği (GYİAD) Başkanı Fuat Pamukçu, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Türk Hava Yolları (Kargo) Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen katıldı.

İlk konuşmayı yapan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Dijitalleşme, yapamayanların dışarıda kalacağı bir alan. Bizim işimizde 90’lı yıllarda defterler söz konusuydu. Bugün çok farklı bir noktadayız. Dünyada artan ihtiyaçlar doğrultusunda, buna yönelik hizmet veren sektörler de kendini dönüştürmek zorunda. Bunun dışında kalanlar elenecekler.” dedi.

Blockchain konusunda değinen Kıran, “Bu konu denizciliği de ilgilendiriyor. Verimliliği artıran işlemler söz konusu. Operasyonların daha verimli yapılmasına yönelik faaliyetleri içeriyor. Gemilerde 2019 yılında ilk kez insansız gemi Finlandiya’da denemeye başlandı. Deniz kazalarında insan faktörünün oranı yüzde 75. Bunun önlenmesi konusunda yapılan gelişmeler önemli. Bir yandan da eksileri olabilir. İşsizlik bunlardan biri. Ancak kazaların önlenmesi açısından bakıldığında, fayda sağlayacağı görülüyor.”

Kıran, nesnelerin internetinin de gündemde olan yeniliklerden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Nesnelerin interneti, gmilerdeki işletmeyi hızlı bir şekilde kara ile iletişim haline getirerek hem operasyonel hem de güvenlik açısından çalışma imkanı sunuyor. Yapay zekanın bizim gemilerimizde de önemli yer tutacağını öngörüyoruz. Kaptanlarımıza büyük faydası olacak. Olası kazaların önüne geçilmesinde bir uyarı sistemi geliştirebileceğini öngörüyoruz. İnsan faktörü her daim işin içinde olacaktır.”

Kıran: “Lojistikte küçük olsun benim olsun yaklaşımı bir kenara bırakılmalı”

Lojistik sektörünü de değerlendiren Kıran, lojistik sektörü açısından zor bir dönem yaşanacağını öngördüğünü belirterek, “Ölçek ekonomisi kapsamında, küçük olsun benim olsun yaklaşımının işlemeyeceğini düşünüyorum. Birleşerek daha yüksek kapasite sunmak zorunda sektör. Bir ABD’li bakan 8 sektör belirledi. Ve 9. Sektör lojistik. ABD Çin’le olan ticaretini azaltmak için çalışma yapıyor. Tüm araştırmaları bu yönde. ABD’nin 1 yıllık tüm mobilya ithalatını Türkiye tek başına karşılamıyor. Lojistik yeteneği kurmamız gerekiyor. ABD, Çin’in daha fazla büyümesini istemiyor.” diye konuştu.

Özen: “Reel sektörü yönlendirme zorunluluğuna ve vizyonuna sahibiz”

 Türk Hava Yolları (Kargo) Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen “Turkish Cargo, gelirinin yüzde 80’ini dünya hava kargo pazarından alıyor. Yurtdışındaki transit büyümemiz 2023’te daha da artacaktır. Türkiye’nin hava lojistiğinde dünyanın merkezi olması kaderi. Coğrafyamız bize bunu söylüyor. Sektördeki birçok farklı müşterimiz Turkis Carpet’i görmeye başladı. Dünyanın en fazla ülkesine uzan havayolu. 126, dünyanın en fazla uluslararası noktasına 267 noktaya uçuyor. En büyük. 4. Network 319 uçuş noktası. Global pazarımız yüzde 4,1’e ulaşmış durumda. 2023’de ilk 5’te olmamız için yüzde 6,3 oranına ulaşmamız lazım.” dedi.

Özen, şunları söyledi: “WorldACA havayolları sıralamasına bakıldığında Ocak-Temmuz verileri göre Turkish Cargo 2016 yılında 13’üncü sıradayken 2017 yılında 11’inci sıraya tırmanmıştır. 2018 yılında ise ciddi bir sıçrama yapan Turkish Cargo, 8’inci sıraya yükselerek pazar payını yüzde 3,6’ya çıkarmıştır. 2019 yılında ise yüzde 4’lük pazar payı ile yükseliş trendine devam eden Turkish Cargo 7’nci sırada yer almakta olup 2023 vizyonu çerçevesinde hedefine doğru ilerlemektedir.

Lojistik sektörü bir sağlayıcı haline geldi. İşimizi ne kadar etkin bir şekilde yapabilirsek, reel sektörün işini o ölçüde kolaylaştırırız.”

 Pamukçu: Teknolojiyi ve kurum kültürünü dönüştüren firmalar piyasanın üzerinde büyüyor”

Genç Yönetici ve İş insanları Derneği (GYİAD) Başkanı Fuat Pamukçu, “Ekonomide belirsizlikler var. Hep birlikte çalışmamız çok önemli. 2015-2017 yıllarında dernekte yönetim kurulu üyesiyken, ana temamız değişim konusuydu. Çok hızlı bir teknolojik değişimden geçiyoruz. Dernek olarak buna çok kafa yorduk. Bireylerin dönüşümü, şirketlerin, kurumların toplumların dönüşümü söz konusu. Özellikle Türkiye’de kadınların iş gücüne daha fazla katılması ve eşit haklara sahip olması konusu önemli. Dijital dönüşüm ve son olarak da yaratıcılık… Yaratıcılık sektörleri ileriye taşıyor.” dedi.

Yeni dönemde sürdürülebilir dönüşümü sağlamak ve sosyal fayda konusu üzerinde durduklarını söyleyen Pamukçu, “Günümüzdeki ekonomik ve siyasi anlamda çok ciddi zorluklarla karşı karşıyayız. Hepimizi ilgilendiren en önemli sorun ise belirsizlik.” dedi.

“Şirketler için sayısal hedeflerden öte şirkette esneklik ve yeniliklere açık olmak önem kazanıyor.” diyen Pamukçu, Inovasyon konusunun çok önemli olduğunu, birçok firmanın bu konunun farkında olduğunu ancak dönüşümü gerçekleştirmenin kolay olmadığını belirterek, yapılan bir araştırmadan örnek verdi:

“1950’de 1950 yılında en iyi performansı gösteren ilk 25 şirket ile en sonda yer alan 25 şirket arasındaki karlılık farkının yüzde 10’u geçmediği saptanıyor. 2017 yılında yine aynı kapsamda yapılan bir çalışmada ise karlılık farkının yüzde 45’e çıktığı görülüyor. Aynı araştırma kapsamında bunun nedeni araştırılıyor ve şu saptama yapılıyor: Teknolojiyi ve inovasyonu doğru bir şekilde kurum kültürüne yansıtan firmalar ilk 25’e giriyor, yapamayanlar ise son sırada yer alıyorlar.”

“Sizin için inovasyon ve dönüşüm ne kadar önemli?” sorusuna yanıt aranıyor. 15 sektöre bakılıyor. İnovasyonun önemi için çıkan en düşük rakam yüzde 70. ‘Kendi şirketlerinizde bu dönüşümü  iyi yapabiliyor musunuz?’ diye soruluyor. Yüzde 20’si bunu iyi yapabildiğini söylüyor. İşin iyi bir noktaya gelmesi için inovasyon ve dönüşümün önemi konusunda herkes hem fikir. Ancak bunu yüzde 20’si gerçekleştirebiliyor.”

Geçmişteki çok büyük şirketlerin gerekli dönüşümü gerçekleştiremedikleri için piyasadan silindiğini söyleyen Fuat Pamukçu, teknolojik gelişimin önemine değinerek, şunları söyledi:

“Son 15 yıla baktığımızda teknoloji gelişimde inanılmaz bir ivmelenme görüyoruz. Ürünler, hizmet haline geliyor. Eskiden telefon bir üründü. Şimdi ise telefonu kullanarak bir çok hizmet alınabiliyor. Yapay zeka çok hızlı gelişiyor.

İş dünyası olarak bu dönüşüme ayak uydurabilmek için ne yapmamız gerektiğini soruyoruz ve dernek olarak bu konuya kafa yoruyoruz. Bunun bir tane çözümü yok. Her organizasyonun, her iş modelinin kendine göre en iyi teknolojileri bulup, bunları kendi şirketlerinde uygulaması gerekiyor. Asıl dönüşümün öncelikle insanın kafasında başlaması gerekiyor. En önemli unsurlardan biri, en tepe yönetimin bu dönüşümü kendisinden başlayarak uygulamasıdır.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN