Taşımacıların “TEM” sorunu bitmiyor

8 Mayıs 2014
Taşımacıların “TEM” sorunu bitmiyor

“TEM Otoyolu”nun üstyapı iyileştirmesi için 81 gün süreyle kapalı kalması, lojistik sektörünü etkilemeye başladı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Gebze gişelerinde 10 kilometreye uzanan araç kuyruğu, lojistik operasyonları durma noktasına getirdi. 2 aydan uzun sürecek çalışmaların olduğu Gebze-Körfez arasındaki bölge, lojistik sektörü için Türkiye’deki en büyük üs durumunda.
TEM Otoyolu’nun Gebze-Körfez arasındaki bölümünde üstyapı iyileştirilme çalışmaları yapılacağı için bu yol 81 gün süreyle kapalı kalacak. Çalışmaların ilk gününde TEM Otoyolu Gebze gişeleri mevkiinde 10 kilometreyi bulan uzun araç kuyrukları oluştu. Bu durumun Türkiye ve İstanbul’un lojistik operasyonlarının en yoğun bölgesi olan Gebze-Körfez arasında olması, çalışmaların ilk gününden lojistik sektörünü olumsuz yönde etkilemeye başladı.
Konu hakkında değerlendirme yapan Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, Türkiye’de lojistiğin yüzde 90’ının karayolu üzerinden gerçekleştirildiğini, bu ağın en önemli parçalarından ve merkezlerinden biri olan Gebze’deki bu çalışmanın sektörde ilk günde şişmeye neden olduğunu belirtti.
Gerçekleştirilen yol çalışmalarının 24 saat sürdüğünü de söyleyen Ankara, normal zamanlarda dahi taşımacılık yapan araçların yürüme yasakları nedeniyle belli saatlerde çalışabildiğini hatırlattı. Mevcut durumun uzun araç kuyrukları oluşturduğunu ve trafik nedeniyle operasyonların gecikmeye başladığını belirtti. Yürüme yasaklarının bu dönemde özel olarak düzenlenmesinin ya da çalışmaların sadece gece yapılmasının az da olsa etkili olabileceğini belirten Taner Ankara, çalışmaların bu şekilde sürmesinin lojistik sektöründeki akışı bozabileceğini ve tedarik zincirlerindeki akışı da etkileyeceğini söyledi.
Taner Ankara, dört tarafı denizle çevrili bir ülke için karayolunda yaşanan aksaklığın sektöre bu denli yansımasının temelde yapılan yanlış yatırımlardan kaynaklandığını belirtti.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Lojiyol

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN