Mercedes-Benz inşaat kamyonlarında da ağırlığını hissettiriyor

13 Haziran 2014
Mercedes-Benz inşaat kamyonlarında da ağırlığını hissettiriyor

İnşaat sektöründe şu anda kullanılan her üç kamyondan ikisi Mercedes-Benz yıldızını taşıyor. Mercedes-Benz Türk satışlarına hızla devam ediyor. Son olarak Boğaziçi Beton Mercedes-Benz markasını tercih etmeye devam ederek, 144 adet Mercedes-Benz Axor aracı daha teslim aldı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

İnşaat sektörünün öncü firmalarından Boğaziçi Beton Mercedes-Benz markasını tercih etmeye devam ederek, 144 adet Mercedes-Benz Axor aracı daha teslim aldı.

Türkiye’de 1986 yılından günümüze 190 bin adedi aşkın kamyon üretimi gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, Boğaziçi Beton’a 144 adet Axor kamyonun teslimatını tamamladı. İstanbul Modern’de yapılan teslimat törenine Boğaziçi Beton, Mercedes-Benz Türk ve Mercedes-Benz Türk Yetkili Bayii Hasmer Otomotiv’in yöneticileri katıldılar. Törende 144 adetlik teslimatı temsilen bir adet Axor 4140 betonmikser ve bir adet Axor 1840 çekici sergilendi.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

SÜER SÜLÜN: Şirketimiz 2013 yılında 17.003 adetlik rekor satış ile kamyon pazarının başrolündeydi. Mercedes-Benz inşaat kamyonu ürün gamımız, hem yerli üretimimiz hem de ithal araçlarımızla, diğer segmentlerde olduğu gibi müşterilerimizin tüm ihtiyaç ve beklentilerine en iyi şekilde cevap veren donanım ve teknik özelliklere sahip ürünlerden oluşuyor.

[/vc_blockquote][vc_single_image image=”1722″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

Filo teslimatlarına bir yenisini daha ekleyen Mercedes-Benz Türk, bu kez 1998 yılında hazır beton sektörüne giren ve bugün İstanbul’da 13 tesisi bulunan Boğaziçi Beton ile el sıkıştı. 80 adedi Axor 4140/B betonmikser, 55 adedi Axor 1840/LS çekiciden oluşan toplam 144 adetlik filoda 6 adet Axor 3340/K, 2 adet Axor 3229/C, 1 adet Axor 2529 yer alıyor.

Mercedes-Benz Türk AŞ’nin, Boğaziçi Beton’a sattığı kamyonların teslimat törenine; Mercedes-Benz Türk A.Ş.’den Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır, Kamyon Filo Satış Müdürü Alper Kurt, Boğaziçi Beton Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Zengin, Yönetim Kurulu Üyesi Suat Zengin, Genel Müdür Ömer Erbayraktar ve Teknik Müdür Kıvanç Baş katıldılar. Mercedes-Benz Türk Bayii Hasmer Otomotiv’den ise Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Bağcı, Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sağlam ve Genel Müdür Orhan Karabudak katıldı.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

BAHADIR ÖZBAYIR: Mercedes, birbiriyle çelişir gibi görünen bu faktörleri bir arada sunuyor. Her ihtiyaca uygun, geniş ve esnek ürün gamımız var. Her türlü kullanım alanın gözeten bir araç dizaynımız var. Yerli üretimimiz, finansman şirketimiz, etkin bir bayi ve servis teşkilatımız var. Fakat bütün bunların üzerinde müşteri memnuniyetine adanmış bir merkez teşkilatı ve bayi teşkilatı var.

[/vc_blockquote][vc_single_image image=”1723″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

BİRBİRİYLE ÇELİŞEN İHTİYAÇLARA CEVAP VERİYOR

Tören sırasında konuşma yapan Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, kamyon pazarındaki başarılarının ardında planlama, kaliteli ürünler ve tutkulu çalışmanın yattığını söyledi. Sülün, “Toplam 807 milyon euroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş., bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından birisidir. Şirketimiz 2013 yılında 17.003 adetlik rekor satış ile kamyon pazarının başrolündeydi. Mercedes-Benz inşaat kamyonu ürün gamımız, hem yerli üretimimiz hem de ithal araçlarımızla, diğer segmentlerde olduğu gibi müşterilerimizin tüm ihtiyaç ve beklentilerine en iyi şekilde cevap veren donanım ve teknik özelliklere sahip ürünlerden oluşuyor.” şeklinde konuştu. Sülün, Boğaziçi Beton ile uzun yıllardır süre gelen işbirliklerinin devamını dileyerek sözlerini tamamladı.

Hizmet ihracına başladıklarını söyleyen Süer Sülün, “437 kişilik bilgisayar sistemi hub’ı kurduk, istihdama devam ediyoruz ve 450’ye tamamlayacağız. Türkiye’den dünyaya Daimler’in ağındaki fabrikalara ve şirketlere hizmet de ihraç edeceğiz. Bizi buralara taşıyan da müşterilerimizdir.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

ABDURRAHİM ZENGİN: Mercedes, Türkiye’ye çok ciddi bir yatırımla bir kamyon fabrikası kurdu. Bu fabrikadan birçok Türk işçisi ekmek yiyor. Biz de buna saygı duyduğumuz için Mercedes’i tercih etmemizde önemli bir etkendir. Umarız, diğer firmalar da Mercedes gibi yatırımlar yapar, Türkiye daha da gelişir biz de daha çok beton dökeriz.

[/vc_blockquote][vc_single_image image=”1724″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır ise “Mercedes-Benz kamyonları, inşaat sektörünün zorlu çalışma alanlarına uygun güçlü şasileri ve her ihtiyaca uygun teknik donanımları sebebiyle tercih ediliyorlar.” dedi. Hızla büyümekte olan Türk inşaat sektörü öncü firmalarından Boğaziçi Beton’a tercihleri sebebiyle teşekkür eden Özbayır, “Bugünkü teslimatımız Türkiye’de üretilen inşaat araçlarından olan Axor 4140 B ve lokomotiv ürünlerimizden Axor 1840 çekicimizden oluşuyor. İnşaat sektörünün öncü firmalarından Boğaziçi Beton’un yeniden Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesi bizleri çok mutlu etti. Başta Boğaziçi Beton’un ve bayimiz Hasmer Otomotiv’in yöneticileri ve çalışanları olmak üzere bu satışta emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım.” şeklinde konuştu.

“Bu sektörde tek tip bir araç değil, her kullanım alanına uygun araç gerekiyor. Kum, çakıl, agrega taşıyorsanız bunun için 6×4, 8×4 damperli kamyona ihtiyacınız var. Torba çimento taşıyorsanız 6×2, 8×2 çekiş sistemine sahip, uzun yola uygun kamyonlara ihtiyaç var. Bu kamyonlar hem trafiğe açık yollarda taşıma yapacaklar hem de çok ağır şantiye şartlarında çalışacaklar; dolayısıyla birçok şartı aynı anda yerine getirmek durumundalar. Hem şantiye şartlarına dayanıklı olacak hem de azami tonaj sınırlarına uyacak ki yasal sınırlar içerisinde fazla yük taşıyabilsin.” diyen Özbayır, şöyle devam etti:

“Şantiye aracının yüksek beygir gücüne ve torkuna sahip olması gerekiyor. Bu özellikleri bünyesinde barındırırken aynı zamanda az yakıt tüketmeli. En önemlisi ise araçlar 24 saat çalışır vaziyette olmalı. Arıza yapmamalı, arıza yaptığında da anında müdahale edilmeli. Çünkü araç çalıştığı zaman para kazanıyor. Beton mikserin uzun süreli yolda arızalı olarak kalması demek taşıdığı beton zarar görüyor.

Aracın ikinci elinin kuvvetli, elden çıkarılmasının kolay olması gerekiyor. Mümkünse bunu satışı gerçekleştiren firmanın yapması lazım. Bunların hepsinin bir arada olması gereken bir sektörden bahsediyoruz. Böyle bakınca müşterinin işi zor, bizim işimiz de zor. Böyle bakıldığında; Mercedes’in ve Boğaziçi betonun bir başarısı var. Mercedes, birbiriyle çelişir gibi görünen bu faktörleri bir arada sunuyor. Her ihtiyaca uygun, geniş ve esnek ürün gamımız var. Her türlü kullanım alanın gözeten bir araç dizaynımız var. Yerli üretimimiz, finansman şirketimiz, etkin bir bayi ve servis teşkilatımız var. Fakat bütün bunların üzerinde müşteri memnuniyetine adanmış bir merkez teşkilatı ve bayi teşkilatı var. Dolayısıyla müşteri memnuniyetini birinci plana koyuyoruz ve bu sayede de her 3 kamyondan 2’sini biz üretiyoruz. İnşaat sektöründe de satılan 3 kamyondan 2’si Mercedes Benz.”

Törende konuşma yapan Boğaziçi Beton Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Zengin ise Mercedes, Türkiye’ye çok ciddi bir yatırımla bir kamyon fabrikası kurdu. Bu fabrikadan birçok Türk işçisi ekmek yiyor. Biz de buna saygı duyduğumuz için Mercedes’i tercih etmemizde önemli bir etkendir. Umarız, diğer firmalar da Mercedes gibi yatırımlar yapar, Türkiye daha da gelişir biz de daha çok beton dökeriz.” dedi.

Zengin, “Boğaziçi Beton olarak geniş araç, ekipman kapasitemiz ve tecrübeli personel kadromuz ile pazarda kendimizi sürekli geliştiriyor, müşteri memnuniyeti ve kaliteyi fazlasıyla önemsiyoruz. Müşterilerimize her zaman en uygun şartlarda en iyi ürün ve hizmeti sunmaya odaklanıyoruz. Mercedes-Benz Türk bu alımda hem ürünleri, hem finansman desteği, hem de sunduğu takas imkanı ile yeniden tercihimiz oldu.” dedi. İki firma arasındaki uzun yıllara dayanan güven ve işbirliğinin neticesinde bu satışın bir kazan kazan ilişkisine dönüştüğünü ifade eden Zengin, “Türkiye’de gelişmeye devam eden inşaat ve hazır beton sektöründe Boğaziçi Beton olarak büyümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Toplantının soru yanıt bölümünde, bir soru üzerine Bahadır Özbayır, Türkiye’de 6 ton ve üzeri kamyon pazarı hakkında şu bilgileri verdi:
“Türkiye kamyon pazarının yapısına bakıldığında 6 ton ve üzeri segmentte yüzde 50’si uluslar arası ve yurtiçi taşımacılıktan oluşuyor. Yüzde 18’lik bir kısmı inşaat sektöründe kullanılan 6×4 segmentinden oluşuyor. 6×2 damperli inşaat kamyon pazarı yüzde 1-2’lere düştü, kaybolmak üzere. Yüzde 20’si ise 6×2, 8×2 uzun yol kamyonlarından oluşuyor. Diğerleri de hafif kamyonlardan oluşuyor. Mercedes-Benz Türk’ün satışları da buna paraleldir.”

Özbayır, bugünkü pazar paylarına ulaşmalarının birden bire olmadığını belirterek, şunları söyledi:
“1984 yılında kamyon fabrikası projesine başladık. Fabrikamızı açtık. Gerçek kamyonculuğumuz o yıldan başlıyor. İleriye dönük pazar trendini çok iyi okuduk. İnşaat sektörüyle ilgili ilk ürün düzenlemelerimiz, dizaynımız, plan ve projelerimiz 1997 yılında başlar. 3340’lar, 4140’lar o zamandan biz bugün sektörün çiftçeker inşaat kamyonlarının kullanılacağını öngördük ve yatırımını yaptık. Yerli üretim çok önemli. Türkiye şartlarına uygun araçlar üretiyoruz.”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

“ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYMANIZ GEREKİYOR”

Mercedes’in güçlü bir üretim geçmişi olduğunu söyleyen Özbayır, “Otobüste bir 302, 403 birer efsane. Diğer efsaneler devam ediyor, zamanı gelince söyleyeceğiz. Kamyona dönersem, 2521 efsane. 3031 ilk inşaat kamyonumuz hala çalışıyor. 1840 muhteşem bir araç. 1844 efsane olma yolunda, çok güvendiğimiz bir araç. 4140 yanında da kardeşi 3340 da efsane. Aradan 20 yıl geçse de anılacak araçlardır. Başarılı olmak için bu tür efsaneleri yaratmanız gerekiyor. Sadece ithalatla bu işler olmuyor. Elinizi taşın altına koymanız gerekiyor.” diye konuştu.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1717″ img_link_target=”_self”][vc_single_image image=”1716″ img_link_target=”_self”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN