Mercedes-Benz kamyon ve çekiciler zorlu yol koşullarında iyi sınav verdi

17 Ekim 2016
Mercedes-Benz kamyon ve çekiciler zorlu yol koşullarında iyi sınav verdi

Mercedes-Benz, tamamen yenilediği ve Euro 6 motorlarla donattığı ürün gamındaki araçlarla İstanbul Park’taki test pistinde sektör medyası için kamyon test sürüşü etkinliği düzenledi. Test sürüşü öncesi düzenlediği basın toplantısında konuşan Mercedes-Benz Türk kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır, “Türkiye, zor bir dönemden geçiyor. Uluslararası ilişkilerdeki sorunlar, ticari araç sektörünü etkiliyor ama sektör çıkışın da habercisi olma özelliğine sahip.  Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Euro 6’ya geçiş de bu yıla denk geldi. 2001 yılında da bir kriz yaşanmıştı. Şimdi de sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. İlgili tüm kesimlerin birlikte hareket etmesiyle bu sıkıntılı dönem atlatılabilir. Olumsuz bir ortama rağmen Türkiye’de iyi şeyler de oluyor. Üretim ve istihdam süreci devam ediyor. Daha da kuvvetli bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

bahadir

Mercedes-Benz Türk kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır

Bahadır Özbayır’ın konuşmasının ardından Eğitim Uzmanı Ertuğrul Koç, dünden bugüne Mercedes-Benz kamyon ve çekicilerinin gelişim süreci hakkında bilgi verdikten sonra, Mercedes-Benz’in Euro 6 motorlarla donatılan yeni ürün gamıyla ilgili yenilikleri de aktardı. Koç, Mercedes-Benz’in yeni ürün gamında yaptığı ilgi çekici yeniliklerin yanı sıra günümüzde büyük önem taşıyan yakıt tüketimiyle ilgili Almanya’da yapılan bir testin sonuçlarını paylaştı.

 

ACTROS DÜELLO’DA RAKİPLERİNİ YÜZDE 90’INI YÜZDE 10 ORTALAMA İLE GERİDE BIRAKTI

koc

Eğitim Uzmanı Ertuğrul Koç

Ertuğrul Koç, Almanya’da yakıt tüketimiyle ilgili yapılan ölçüm konusunu şöyle aktardı: “Tüm ölçümler sonucunda eski Euro 5 modellerimize göre yeni Euro 6 modellerimizde yüzde 5 oranında daha az yakıt tüketimi söz konusu. Rakiplere göre, yeni araçlarımızın testi için Daimler yeni bir ölçüm konsepti geliştirdi. Bu konsept dahilinde Almanya’da rakip araçları kullananlara gidilerek, en iyi sürücüsü ve en iyi aracıyla 100 kilometrede ne kadar yakıt tüketeceğinin tespit edileceği teklif edilmiştir. Kendilerine Actros’un aynı şartlarda daha az yakıt tüketeceği ifade edilerek düelloya davet edilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda rakipler 100 km’de 30,7 litre yakıt tüketirken, Actros 27,5 litre yakıt tüketti.”

 

yakit

Yüzlerce birim filo yöneten taşımacılar için yakıttaki en küçük iyileşme bile maliyetlerde azalma anlamına geliyor. Elbette tam tersi de geçerli. Yakıt tüketimi arttıkça, işletme giderleri de yükseliyor ve rekabette zorluk yaşanıyor.

VE TEST SÜRÜŞÜ, ESP VE DİĞER GÜVENLİK DONANIMLARININ YARATTIĞI FARK

Ertuğrul Koç’un sunumunu tamamlamasının ardından, İstanbul Park pistinde test sürüşü aşamasına geçtik. Test sürüşü etkinliğini pist ve off-road sahasında iki aşamada gerçekleştirdik. Öncelikle testin ilk aşamasında Mercedes-Benz’in tüm modellerinde standart olarak sunulan ESP’nin fonksiyonunu somut olarak ortaya koyan sürüş gerçekleştirdik. ESP özellikle devre dışı bırakıldığında ve devredeyken aracın tepkilerini denedik. ESP devre dışı bırakıldığında devrilme eğilimine giren araç, ESP sistemi devreye sokulduğunda tekerlekler yerden havalanmadan yoluna devam etti. Bu da ESP sisteminin standart olarak sunulmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.
Actros 1842 LS, Actros 1845 LS NRL ve Arocs 1842 kamyonları test pistinde ve toprak zeminde kullanma olanağı bulduk. Güvenlik donanımları her türlü yol koşulunda sorunsuz bir sürüş sağlıyor. Donanımları yerinde ve zamanında kullanmanız durumunda, işi Mercedes-Benz kamyonlara bırakmanız yetiyor.

img_4257

ESP test için özellikle devre dışı bırakıldığında araç devrilme eğilimine giriyor.

dsc_4391

ESP sistemi devreye sokulduğunda tekerlekler yerden havalanmadan araç yoluna devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

ercan-mercedes

Lojiyol Genel Yayın Yönetmeni Ercan Tosunoğlu, Mercede-Benz çekici ve kamyonlarla deneme sürüşü gerçekleştirdi.

YAĞMURA, ÇAMURA RAĞMEN SORUNSUZ SÜRÜŞ

Mercedes-Benz kamyonların manuel ve otomatik versiyonlarını yağmurlu bir havada iyice kayganlaşan bir zeminde kullandık. Her iki seçenekte de sorunsuz bir sürüş gerçekleştirdik. Bunda araçlardaki güvenlik donanımlarının katkısı büyük oldu.
Arocs kamyonlarda kullanılan şanzıman ve akslar motorla uyum içerisinde çalışarak verimli ve konforlu sürüş sağlıyor. Arocs kamyonlarda yer alan, tekerleklerin kilitlenmesini engelleyen ABS ve patinajı engelleyen ASR’den oluşan elektronik fren sistemi EBS ve standart olarak sunulan üç kademeli güçlendirilmiş motor freni test sürüşü sırasında işimizi oldukça kolaylaştırdı. Araçlarda opsiyonel olarak sunulan PowerBrake sayesinde motor freni gücü yüzde 50 daha da artırılıyor.

mercedes_kamyon_surusu-3

Yüklü olarak kullandığımız Actros ve Arocs’larda dikkatimizi çeken bir başka değinilmesi gereken konu da torklarının oldukça yüksek olması. Düşük devir aralığında yüksek tork sayesinde rampaları çıkmakta zorluk çekmedik. Üstelik yağmurun iyice kaygan hale getirdiği yol koşuluna rağmen. Daha geniş tork aralığı arazide çok daha uzun süre aynı viteste kalınabilmemizi sağladı. Arocs inşaat kamyonlarında kullanılan PowerShift 3 şanzımanın tüm mikser ve pompa araçlarında, 4×2 damper araçlarında ve Arocs çekicilerde standart donanım olarak yer aldığını da belirtelim.

 

ACTROS TAMAMEN YENİLENDİĞİNİ, TASARIMDA VE SÜRÜŞTE HİSSETTİRİYOR

mercedes-benz-actros-1845_kargo-2

Sürüş izlenimlerinin yanı sıra Mercedes Benz araçlarda önceki versiyonlara da değinmek gerekiyor. Öncelikle Actros’la başlarsak, yenilikleri şöyle özetlemek mümkün:
Mercedes-Benz Türk tarafından 2008 yılında piyasaya sunulan 2010 yılından itibaren Aksaray Fabrikası’nda üretilip hem yurt içinde kullanılan hem yurt dışına ihraç edilen Actros, 2016 yılında tamamen yenilendiğini her halinden belli ediyor.

Comvex 2016 Fuarı’nda piyasaya sunulan yeni Mercedes-Benz Actros hem yol performansı hem de ticari performansıyla dikkat çekiyor. Euro 6 yeni motoru ve bununla uyumlu şanzıman ve aksıyla önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Actros, aynı zamanda konfor, güvenlik ve tasarımıyla ağır vasıta kullanıcılarının ihtiyaçlarına yanıt verecek özelliklerle donatılmış. 120.000 km’ye çıkan bakım aralıkları ve yüzde 20 oranında düşen bakım maliyeti ile yeni Actros zorlu rekabet koşullarında ticari anlamda büyük avantaj sağlıyor.

Farklı kabin, beşinci teker yükseklikleri ve aks konfigürasyonları ile yeni Actros çekiciler her türlü yola ve yüke uygun olarak tasarlanmış. Yeni Actros iki farklı kabin seçeneği, üç farklı beygir gücü, 4×2’den 8×2’ye kadar farklı aks konfigürasyonları ile her türlü ihtiyaca en uygun çözümleri sunuyor.

Actros 1842 LS 4×2 çekici, yurt içi ve yurt dışı taşımacılığında tüm genel nakliye operasyonlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Actros 1845 LS 4×2 çekici, geniş kabini, güçlü motoru ve ilave donanımlarıyla konforun vazgeçilmezi olmaya aday görünüyor. Actros 1842 LSNRL 4×2 ve 1845 LSNRL 4×2 Lowliner çekiciler ise mega treyler ile hacimli yük taşıması yapan filolar için geliştirilmiş.

Actros kamyon ürün gamında yer alan yeni nakliye grubu araçları on teker, hava süspansiyonlu Actros 2632 LD 6×2 aks konfigürasyonuyla 26 tonluk azami yüklü ağırlığa sahiptir. Sekiz teker Actros 2642 LE 6×2 römork uygulamasına özel olarak geliştirildi. Actros 3232 L 8×2 ve 3242 L 8×2 kırkayak kamyonlarının azami yüklü ağırlığı 32 tondur. Actros 3232 L ve 3242 L 8×2 araçlar ADR kullanımına uygun depo yerleşimi ve donanımlarıyla tehlikeli madde taşımacılığında kullanılıyor.

Mercedes-Benz Actros nakliye araçlarında direksiyondan kumandalı Mercedes PowerShift 3 otomatikleştirilmiş şanzımanın seri donanım kapsamına alınmasıyla Mercedes-Benz Türk sektörde bir ilke daha imza attı.

MOTORU HEM DAHA EKONOMİK HEM YÜZDE 20 DAHA UZUN ÖMÜRLÜ

Yeni Actros kamyonlarda Mercedes-Benz’in çevre dostu, ekonomik ve güçlü yeni motor serisinden OM 471 ve OM 936 motorları kullanılıyor. Bu motorlar daha düşük yakıt tüketimi, yüzde 20 daha uzun ömür ve yüksek motor freni performansı ile öne çıkıyor. Yeni Actros kamyonlarında SCR, EGR ve DPF tekniği kullanılarak düşük devir sayılarında yüksek güç üreten aynı zamanda ekonomik ve çevre dostu motorlar kullanılıyor.

ACTROS GENİŞ VE KONFORLU BİR YAŞAM ALANI SUNUYOR

Araçlarının içinde uzun zaman geçirmek durumunda kalan kamyon şoförleri için kabin çalışma alanı; oturma odası, yatak odası, eğlence ve dinlenme alanı anlamına geliyor. Yeni Actros kamyonları geniş ve ergonomik alanları, iç tasarımı ve konforuyla kamyon şoförünün ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlanmış.

Yeni Actros, 2.3 ve 2.5 metre genişliğinde Stream Space kabin seçenekleriyle malzeme kalitesi, donanım ve dekorasyon olarak kullanıcıya rahat bir yaşam alanı sunuyor. Mercedes-Benz Actros’larda 170 mm veya düz zemin motor tüneline sahip araçlar iç mekan hacmi bakımından daha ferah hale getirilmiş.

Genişleyen ve ergonomisi artırılan yeni yatak ve koltuklar, çok işlevli direksiyon simidi, kolay erişilebilir menü, güçlü klima ve havalandırma sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve start/stop fonksiyonu olan kontak anahtarı ile birlikte yeni Actros’ta hem konfor artıyor hem de şoförün yükü hafifliyor.

Actros 1845 LS çekici ve 3242 L nakliye araçlarında kullanılan PowerBrake motor freniyle motor fren gücü önemli ölçüde artırıldı. Tüm diğer Actros’larda PowerBrake donanımı opsiyonel olarak sunuluyor. 2 saniye boyunca tam yükte fren kuvveti uygulayan yeni Hill Holder tüm Actros’larda standart olarak bulunan ve kalkışlarda aracı kaydırmayı engelleyen önemli bir fonksiyon.

GÜVENLİK SİSTEMLERİ STANDART OLARAK SUNULUYOR

Öndeki trafiği izleyerek, hareketli ve sabit engellere tepki veren, görsel ve işitsel uyarılar yapan, otomatik frenleme özelliğine sahip Aktif Fren Sistemi ABA, Actros çekici ve nakliye kamyonlarında standart olarak bulunuyor. Yorgunluk Algılama Asistanı, sürüşü analiz ederek sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve devre dışı bırakılamadığı için de güvenlik sağlıyor. ESP ve gündüz sürüş farları Actros’un standart donanımları içerisinde yer alıyor. Saatte 60 km hız üzerinde devreye giren Şerit Takip Sistemi LDWS, sinyal vermeden herhangi bir sebeple şeridi terk etmekte olan Actros’un sürücüsünü hem görsel hem işitsel olarak uyarıyor.
Yeni Actros’larda güvenlik sistemleri, klima, 170 mm motor tüneli, 3 kademeli ve güçlendirilmiş motor freni, hız sabitleyici ve hava süspansiyonlu arka aks standart donanım içerisinde yer alıyor.

YENİ  AROCS’LA ZORLU KOŞULLARDA SÜRÜŞ KOLAYLAŞIYOR

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2016 yılı başında üretilmeye başlayan Arocs kamyon ve çekiciler inşaat sektörü için özel olarak geliştirildi. Zorlu koşullarda kullanıma uygun Mercedes-Benz Arocs inşaat serisi kamyonları beton mikserden damperli kamyona, çekicilerden beton pompasına kadar uzanan geniş kullanım alanına sahip.
Sağlamlıkları, güçleri ve üstün yakıt ekonomileriyle 120 yıllık tecrübenin ürünü olan Arocs kamyonlar, en zorlu koşullar için üretildi. Türkiye pazarına kamyon ve çekici olarak sunulan Arocs, yüksek beygir gücünde Euro 6 motorlar ile donatıldı.

mercedes-benz-arocs-3242-damper

 

Arocs kamyonlarda kullanılan şanzıman ve akslar motorla uyum içerisinde çalışarak optimum çalışma şartları sunuyor. Arocs kamyonlarda yer alan, tekerleklerin kilitlenmesini engelleyen ABS ve patinajı engelleyen ASR’den oluşan elektronik fren sistemi EBS ve standart olarak sunulan üç kademeli güçlendirilmiş motor freni sürücünün işini kolaylaştırıyor. Araçlarda opsiyonel olarak sunulan PowerBrake sayesinde motor freni gücü yüzde 50 daha da artırılıyor.

Arocs inşaat kamyonları S-Cab ClassicSpace ve M-Cab CompactSpace kabin seçenekleriyle sunulurken, Arocs 4×2 çekiciler S-Cab ve L-Cab ClassicSpace, 6×4 çekiciler S-Cab ClassicSpace ve L-Cab StreamSpace seçenekleriyle piyasadaki yerini aldı. 2.3 metre genişliğe sahip kabinler 170 mm yüksekliğindeki motor tüneli ile hem geniş, hem kullanışlı. Mercedes-Benz Arocs’ların dış görüntüsündeki kendine özgü ön ızgara tasarımı, bu araçların en zor koşullara uygun sağlamlıkta araçlar olduğunu simgeliyor.

Arocs kamyonlar Common-Rail püskürtme sistemli Euro 6 motorlarıyla hem daha yüksek beygir gücüne sahip hem de az yakıt tüketiyor. Bu motorlar % 20 oranında daha uzun ömür ve yüksek motor freni performansı ile öne çıkıyor. Bakım maliyetleri de % 20 oranında düşen yeni Arocs araçlar sahibine ticari anlamda büyük avantaj sağlıyor.
Mercedes-Benz Euro 6 motorlar, egzoz emisyonlarını düşürürken daha yüksek verim ve performans ile düşük yakıt tüketimini de beraberinde getiriyor. Egzoz sistemine AdBlue ilavesi, motor giriş havasına eklenen soğutulmuş egzoz gazı teknolojisi ve partikül filtresi ile Mercedes-Benz motorları daha da çevreci hale getirildi.

YENİ EURO 6 MOTORLAR VE POWERSHİFT 3 ŞANZIMAN
Bu araçlarda 7,7 litrelik OM 936, 10,7 litrelik OM 470 ve 12,8 litrelik OM 471 motorlar kullanılıyor. Bu motorlarda düşük devir aralığında torkun oldukça yüksek olması, zorlu arazide çekişi kolaylaştırıyor. Daha geniş tork aralığı arazide çok daha uzun süre aynı viteste kalınabilmesini sağlıyor. Arocs inşaat kamyonlarında kullanılan PowerShift 3 şanzıman tüm mikser ve pompa araçlarında, 4×2 damper araçlarında ve Arocs çekicilerde standart donanım olarak yer alıyor.

AROCS ÇEKİCİLER İNŞAATLARDA GÖREV BAŞINDA

Farklı kabin, beşinci teker yükseklikleri ve aks konfigürasyonları ile Arocs çekiciler inşaat kullanımına özel olarak tasarlanmış.

Tek yataklı uzun kabin Arocs 1842 LS, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, karın boşluğu, mukevemetli şasisi ve dört körüklü arka aksıyla şantiyeler için geliştirildi. Yataksız kısa kabin Arocs 1942 LS, çift güç çıkışı ile hem damper treyler hem de mikser treylerleri aynı araçla kullanmayı mümkün kılıyor. Çift yataklı uzun kabinli Arocs 3342 S, hem low bed treyler, hem damper treyler hem de mikser treylerleri aynı araçla kullanmaya imkan tanıyor. Yataksız kısa kabinli Arocs 3351 S ise, yüksek hacimli damper kullanımı ile şantiye ve maden sahalarında gerekli olan gücü sağlarken verimliliği artırıyor.

mercedes-benz-arocs-1842_damper

Arocs inşaat grubu araçları damper, mikser ve pompa üstyapılarıyla şantiye ve dekapaj alanlarında ve hazır beton taşımacılığında kullanılıyor.

Kesintisiz delikli profili sayesinde, çok çeşitli üstyapıların kolaylıkla monte edilmesine imkan tanıyan yeni ve mukavemeti artırılmış şasisi, Arocs kamyonunun gücüne güç katıyor.

Damper kullanımına uygun Arocs 3332 K, 3342 K, 4142 K, 4145 K, 3242K ve 2032 K araçlar; mikser kullanımına uygun Arocs 3332 B, 3342 B, 4142 B ve hafifletilmiş mikser 3236 B araçlar sayesinde tüm inşaat uygulamalarına uygun bir Mercedes-Benz Arocs mutlaka bulunuyor.

Arocs pompa araçları Arocs 3342 P, Arocs 4142 P ve Arocs 4442 P olmak üzere her uzunlukta pompa üstyapısına uygun olarak tasarlanmış. Bu araçlarda standart olarak otomatik şanzıman ve pompa üstyapısına uygun yüksek tork çıkışlı PTO (NMV) bulunuyor.

ATEGO DA YEPYENİ TASARIMIYLA YOLLARDA

Müşterilerinin ihtiyaçlarına maksimum seviyede yanıt vermeye özen gösteren Mercedes-Benz Türk, ürün ve hizmetlerini sürekli geliştirmeye ve Türkiye kamyon pazarındaki liderliğini uzun yıllardır sürdürmeye devam ediyor.
Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2000 yılında üretimine başladığı Atego’yu 2016 yılında yeniledi. Yıllar içerisinde çeşitli facelift uygulamalarıyla geliştirilen Atego, bu yıl yepyeni tasarımına kavuştu.
Yeni Atego kamyonların, dış görünümlerinin farklılaştırılmasının yanısıra işlevsellikleri ve sürüş rahatlıkları daha da artırıldı. Yenilenen Atego kamyonlar ekonomikliği artıran yeni Euro 6 OM 934 ve OM 936 motorlara sahipler. Yeni Atego’da opsiyonel olarak PowerShift 3 şanzıman uygulanabiliyor. Bu sayede araç daha da ekonomik ve konforlu hale geliyor. Yenilenen Atego, 177 beygir gücünde 2.3 metre S-ve L-Cab ClassicSpace, ESP, Şerit Takip Sistemi LDWS, gündüz sürüş farları ve opsiyonel olarak sunulan otomatik şanzımanlı seçeneğiyle Türk hafif kamyon pazarında çevikliği ve ekonomikliği ile ön plana çıkıyor.

mercedes-benz-atego-1518-2

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2000 yılında üretimine başladığı Atego’yu 2016 yılında yeniledi.

Yeni Atego, diğer ürün gruplarında olduğu gibi Euro 6 motoruna tam uyum gösteren Mercedes-Benz marka aktarma organlarıyla maksimum yakıt verimliliği elde ederek şehiriçi ve kısa mesafe taşımacılığında hem büyük filolara hem küçük işletmelere yüksek kazanç sağlıyor.
İç ve dış dizaynı tamamen yenilenen Atego, çevikliği, düşük manevra çapıyla dar sokaklarda sürücüsüne kolaylık sağlarken, 90 derece açılabilen kapıları, iniş biniş kolaylığı sağlayan basamakları, farklı motor gücü ve aks mesafesi seçenekleriyle şehiriçi ve kısa mesafe taşımacılığındaki çeşitli ihtiyaçlara yanıt verebiliyor.

Mercedes-Benz’in BlueTec teknolojisiyle üretilen yeni motorları OM 934 ve OM 936, yüksek çekiş gücü ve düşük yakıt tüketimi sağlıyorlar. Yeni Atego kamyonlarda standart olarak sunulan ASR, ABS, ALB, patentli motor freni, ön ve arka disk frenleri üstün sürüş güvenliği sunuyor. 5.1 litre, 4 silindirli CommonRail yakıt sistemine sahip OM 934 motor ve 7.7 litre, 6 silindirli CommonRail yakıt sistemine sahip OM 936 motor çift kademeli motor frenine sahipler.

YENİ ATEGO’LARIN KABİN KONFORU DA ARTTIRILDI

Yeni Atego kamyonlar S-Cab ve L-Cab ClassicSpace kabinleri ile ferah bir iç hacime sahipler. Mercedes-Benz Atego’nun ergonomi ve sürüş rahatlığı sunan geniş ve konforlu kabini, yeni araçlarda da müşterileri beklentilerine yanıt verecek nitelikte tasarlandı. Yeni kabinin en önemli özellikleri ergonomik ve fonksiyonel kullanımı, kullanılan ekipmanlar arası uyumluluk ve kabin içi tasarımı sayesinde rahat bir yaşam alanı oluşturmasıdır. Yeni G 71-6 şanzımanı ile Atego daha düşük ses ve titreşim sunarak kullanıcılarına daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Yeni Atego aynı zamanda PowerShift 3 şanzımanı ile de temin edilebiliyor.
Mercedes-Benz Türk, hafif kamyon sınıfında Türkiye pazarına sunulan yeni Atego 1518’e kısa bir süre sonra 7,7 litrelik 6 silindirli, CommanRail yakıt sistemine sahip OM 936 motoruyla Atego 2124 eklenecek. Yeni Atego 1518 kamyonlarda ön ve arka akslar yenilenerek çelik makaslı süspansiyon ve disk frenlerinin kullanımına geçildi. Nisan 2017’den itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan Atego 2124 kısa ve uzun mesafe dağıtım alanlarında kullanım için tasarlandı. Bu ürünlere ilave olarak yeni Atego 1621 çöp paketli araçlar katı atık taşımacılığı sektörüne tamamen yeni bir soluk getiriyor. Mercedes-Benz ürün yelpazesinin en yeni üyesi olan Atego 1621, 16 tonluk toplam azami yüklü ağırlığıyla önceki nesil 18 tonluk araçların faydalı yük kapasitesinin üzerine çıkarak yakıt tüketimini önemli oranda düşürüyor. Atego 1621, bir yandan bu avantajları sağlarken bir yandan da kullanıcılarına ticari avantaj getiriyor.
Farklı aks mesafesi, kabin, motor gücü, tonaj seçenekleri ve sayısız opsiyonel donanımlarıyla yenilenen Atego kamyonlarda ESP ve Şerit Takip Asistanı ile sürüş güvenliği arttırıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN