Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunda kolaylık sağlanacak

11 Eylül 2014
Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunda kolaylık sağlanacak

Meclis’te Torba Yasa Tasarısı kabul oldu. Milyonların beklediği haberle birlikte hayatımızda çoğu şey değişecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ve trafik cezası olan 6 milyon taşıt sahibine ödeme kolaylığı sağlanacak. Vergi cezaları silinmeyecek.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Çalışmaları hızlandırılan Torba Yasa Tasarısı Seçim Sonrası Meclis’in TATİL edilmesiyle durmuştu. Meclisin yeniden açılmasıyla Torba Yasa Kanunu yeniden görüşülmeye başlanan Torba Yasa Karara bağlandı.

Meclis ise dün Torba Yasa Kanunu konuşmak için tekrardan açıldı. Çoğu kişiyi ilgilendiren Torba Yasa Kanunu ise çoğu vatandaş tarafından merak ediliyor. Torba Yasa Kanunu’nda ise MTV Borcu, Vergi Borcu Afları, SGK-SSK Borçlanması Afları, Taşeron İşci Düzenlemesi, GSS ve BAĞ-KUR Borçlanması, Trafik Borçları Affı gibi konular ise en çok merak edilen konular oluyor.

VERGİ CEZALARI SİLİNMEYECEK

Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ve trafik cezası olan 6 milyon taşıt sahibine ödeme kolaylığı sağlanacak. Vergi cezaları silinmeyecek.

* Vergi asılları ve cezaların tümü yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

* 120 liranın altında kalan trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.

* 12 liranın altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.

[/vc_column_text][vc_column_text]

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen “Torba Kanuna” göre, araç muayenesini zamanında yaptırmamış olanlar, 31 Aralık 2014’e kadar araç muayenesini yaptırırsa aylık yüzde 5 ceza yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar enflasyon farkını; yayımı izleyen aylarda ise aylık yüzde 1 farkı ödeyecek. Bakanlar Kurulu, bu süreyi 30 Haziran 2015’e kadar uzatmaya yetkili olacak.

* Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca takip ve tahsil edilen alacaklar da yeniden yapılandırılıyor. 30 Nisan 2014’ten önce ödenmemiş gümrük vergileri ve cezaları ile bunlara bağlı idari para cezaları, faiz, gecikme faizi ve gecikme alacakları yerine, enflasyon farkının ödenmesi halinde, faiz ve gecikme faizi gibi diğer alacaklardan vazgeçilecek.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 3 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN