Otomotiv pazarı Asya’ya kayıyor

6 Mayıs 2014
Otomotiv pazarı Asya’ya kayıyor

Otomotiv pazar ve üretiminin yoğun bir şekilde Asya ülkelerine kayması, 2028’de dünya üretiminin yüzde 50’sinin BRIC ülkelerinde olması bekleniyor.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

2028 yılına yönelik pazar ve üretim beklentilerine bakıldığı zaman, Türkiye’nin küresel otomotiv üretimindeki payını 2028 yılında yüzde 1,7’ye ulaşacağı öngörülmektedir. Türkiye’nin küresel otomotiv üretimi içerisindeki payı artarken, dünya otomotiv pazarı içindeki payının yüzde 1’ler civarında yatay bir seyir izlemesi bekleniyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), otomotiv sektörüne yönelik politikaların tasarım süreçlerine katkı sunmak amacıyla, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde Türkiye’deki otomotiv sektörünün mevcut durumunu ortaya çıkarmayı amaçlayan çalışmaya göre; önümüzdeki 15 yılda otomotiv pazar ve üretiminin yoğun bir şekilde Asya ülkelerine kayması, 2028’de dünya otomotiv pazar ve üretiminin yaklaşık yüzde 50’sinin BRIC ülkelerinde olması bekleniyor. 2028 yılına yönelik pazar ve üretim beklentilerine bakıldığı zaman, Türkiye’nin küresel otomotiv üretimindeki payını 2028 yılında yüzde 1,7’ye ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye’nin küresel otomotiv üretimi içerisindeki payı artarken, dünya otomotiv pazarı içindeki payının yüzde 1’ler civarında yatay bir seyir izlemesi bekleniyor.

Dünya otomotiv pazarının, 2012 yılında yaklaşık yüzde 81’inin, otomobile ait ol¬duğu görülüyor. Alt grupların büyüklük sıralamasında otomobili sırasıyla hafif ve ağır ticari araç takip ediyor. Gelecek yıllara yönelik öngörüler, otomotiv sektörü içinde hafif ve ağır ticari araçların payının artacağına, otomobilin ise pa¬yının azalacağına ancak ağırlığını koruyacağına işaret ediyor. 2028 yılında otomobilin gruplar içindeki toplam payının yüzde 78,6’sı seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ticari araç grubunun otomotiv pazarı içindeki önemini arttıracak olması, ticari araç üretiminde rekabet gücü yüksek olan ülkeler için önemli bir fırsat sunuyor.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

Otomotiv sektöründe dünyanın önemli pazarları arasında yer alan ve önde gelen otomotiv üreticilerinden biri olan Türkiye, 2012 yılında dünya otomotiv üretiminin yüzde 1,26’sını gerçekleştirerek 16. sırada, otomotiv paza¬rında ise yüzde 0,97 pay ile 19. sırada yer aldı.

[/vc_blockquote][vc_column_text]

OTOMOTİV DIŞ TİCARETİ
Otomotiv sektörünün dünya ticaretinde önemli bir yer tuttuğu biliniyor. 2012 yılında dünya ticaret hacmi 16 trilyon dolarken, otomotiv sektörünün ticaret hacmi 1 tril¬yon 200 milyar dolardan daha fazla oldu. Ancak özellikle son on yılda, bu grubun toplam dış ticaret hacminden aldığı payın azaldığı gözleniyor. 1996 yılında yüzde 10,4 olan bu oran, 2012 yılında yüzde 7,7’e geriledi, sektör özel¬likle 2008 krizinde aldığı darbeyi diğer sektörlere kıyasla henüz atlatamadı.

TÜRKİYE’DE DURUM
Türkiye’nin ana ticaret partnerlerini olumsuz etkileyen 2008 küresel ekono¬mik krizi, otomotiv ihracatımızın azalmasına neden oldu. 2008 yılında 18,3 milyar doları ile tarihin en yüksek ihracat değerine ulaşan Türkiye otomotiv sektörünün, 2009 yılındaki ihracatı 12,3 milyar ABD dolarına geriledi. İhracat¬taki yüzde 33,1 oranındaki düşüş, Türkiye’de otomotiv sektörünün küresel krizde kaybeden sektörler arasında yer aldığını gösteriyor. Ancak küre¬sel krizin otomotiv sektörü üzerindeki etkisi kalıcı olmadı. Sektörün, 2010 ve 2011 yıllarındaki sırasıyla yüzde 12,7 ve yüzde 14,4’lük ihracat değişim hızıyla krizden çıkış başladı. İhracatın toparlanma dönemindeki artış hızı, krizden sonra yaşanan daralmayı telafi edecek düzeyde olmadığından, otomotiv sektörü kriz öncesi ihracat düzeyine 2012 yılında henüz ulaşmadı.

[/vc_column_text][vc_column_text]

EN FAZLA İHRACAT YAPAN SEKTÖR
2013 yılı TÜİK verilerine göre toplam ihracatın yüzde 11,2’sini gerçekleş¬tiren otomotiv sektörü, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı sektör olma özelliğini koruyor. 1990’ların ikinci yarısında ihracattaki ağırlığı artmaya başlayan sektör, 2001 krizi sonrası dönemde yükselişini daha da hızlandırdı. Söz konusu yükselişin 2008 küresel krizine kadar devam ettiği görülüyor.

GELECEK 15 YILDA 3,4 ARTIŞ BEKLENİYOR
Otomotiv sektöründe dünyanın önemli pazarları arasında yer alan ve önde gelen otomotiv üreticilerinden biri olan Türkiye, 2012 yılında dünya otomotiv üretiminin yüzde 1,26’sını gerçekleştirerek 16. sırada, otomotiv paza¬rında ise yüzde 0,97 pay ile 19. sırada yer aldı. 1996-2012 döneminde yıllık ortalama yüzde 3,1 artan dünya otomotiv üretimi artış hızının, 2013-2028 döne¬minde yüzde 3,5 seviyesine yükselmesi beklenmektedir. Uzun vadeli eğilimlere bakıldığı zaman 1996’dan 2028 yılına kadar otomotiv üretiminde ortalama yıllık artışın yüzde 3,4 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

ÇİN, ABD’Yİ GEÇECEK
Otomotiv pazarı ve üretimine ülkeler düzeyinde karşılaştırılmalı bakıldığında, ekonomi ve nüfus büyüklüğüyle pazar ve üretim büyüklüğünün önemli ölçüde ilişkili oldukları görülüyor. Dünyanın en büyük ekonomisine ve en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin’in 2009 yılı itibariyle ABD’yi geçerek en yüksek otomotiv pazarı ve üretimine eriştiği belirtiliyor.
2012 yılında Çin’de otomotiv üretimi 20 milyon adet, pazar büyüklüğü ise 19,3 milyon adet araç seviyesinde gerçekleşmiştir. Çin’in en yakın takipçisi olan ABD’de ise pazar büyüklüğü 14,8 milyon, üretim ise 10,4 milyon adet seviyesinde.

İç pazarların üzerindeki üretim hacimleriyle Japonya, Almanya ve Kore, dün¬yanın en önemli otomotiv ihracatçılarıdır. Ancak bu ülkelerdeki üretimin topla¬mı, Çin ve ABD’deki pazar büyüklüğünün altında kalıyor. Buna ek olarak, orta sınıfın güçlenmesiyle birlikte Hindistan örneği gibi gelişmekte olan ülkelerde önemli bir talep artışının gerçekleşmesi bekleniyor.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Lojiyol

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN