Renault Trucks “rakiplerinin uykusunu kaçıracak” Yeni Euro 5 çekicilerini tanıttı

6 Haziran 2014
Renault Trucks “rakiplerinin uykusunu kaçıracak” Yeni Euro 5 çekicilerini tanıttı

Tüm ürün gamını 2013 yılında tamamen yenileyen Renault Trucks, seleflerine göre yüzde 5 daha az yakıt tüketen yeni ürün gamını tanıttı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Tüm ürün gamını 2013 yılında tamamen yenileyen Renault Trucks, seleflerine göre yüzde 5 daha az yakıt tüketen yeni ürün gamını tanıttı. Volvo Group Trucks GEE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Marco Lazzoni, “Bu araçları kullanma ve test etme imkanı bulanlardan çok olumlu geri bildirimler geldi. Bu durum, kendimize duyduğumuz güveni çok arttırıyor. Rakiplerimizin uykusunu kaçıracağımız konusunda kendimize olan güvenimizi çok yükseltiyor.” diyerek, iddialı bir çıkış yaptı.

İstanbul Yeşilköy CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirdiği lansmanda yeni ürün gamı ile birlikte Euro 5 motor seçeneğini tanıttı. Basın toplantısında Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, Volvo Group Trucks GEE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Marco Lazzoni ve Volvo Group Trucks Türkiye Başkanı Mete Büyükakıncı hazır bulundular.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Renault Trucks, 2013 yılında tüm ürün gamını aynı anda yenileyerek ağır vasıta sektöründe bir ilke imza attı. 2013 Haziran ayında Lyon, Fransa’da gerçekleştirilen yeni gam lansmanının ardından Renault Trucks, tüm gamı Euro 5 motorlarla piyasaya sunuyor.

Yeni gam ve Euro 5 motor seçeneklerinin Türkiye tanıtımının yapıldığı etkinlik 5 Haziran 2014, Perşembe günü İstanbul Yeşilköy’deki CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, Volvo Group Trucks GEE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Marco Lazzoni ve Volvo Group Trucks Türkiye Başkanı Mete Büyükakıncı’nın hazır bulunduğu etkinlik, Renault Trucks ve Volvo Group Trucks’ın Türkiye’ye verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

LAZZONI: Bu kamyonlar müthiş bir başlangıç yaptı. Zaten 5 bin kamyon yollarda dolaşmaya başladı. Ayrıca müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler de çok önemli. Bu araçları kullanma ve test etme imkanı sonucunda, çok olumlu geri bildirimler geldi. Bu durum, kendimize duyduğumuz güveni çok arttırıyor. Bu durum, rakiplerimizin uykusunu kaçıracağımız konusunda kendimize olan güvenimizi çok yükseltiyor.”

[/vc_blockquote][vc_single_image image=”1649″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

LAZZONI: ÜRÜNLERİMİZ KENDİMİZE GÜVENİMİZİ ARTTIRIYOR

Türkiye pazarının Volvo Group hedeflerini gerçekleştirme açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Marco Lazzoni, “Türkiye, istikrarlı büyüyen ekonomisiyle güçlü bir potansiyele sahip. Ayrıca Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Asya arasında bir lojistik merkez ve köprü konumunda. Diğer bir deyişle kendi başına büyük bir pazar olmanın ötesinde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde güvenli bir geçiş noktası özelliği de taşıyor. Türkiye’de lojistik ve inşaat sektörlerinin sürekli büyümekte olduğunu görüyoruz ve bugün gelinen noktada Türkiye; Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın ardından Avrupa’nın beşinci büyük pazarı konumunda. Biz de, Volvo Group Trucks olarak bu dinamik ve dev pazarda büyük bir oyuncu olmak istiyoruz. Şunu söyleyebilirim ki Türkiye, Volvo Group için bugün olduğu gibi yarın da en önemli pazarlardan biri olmaya devam edecek ve bu doğrultuda Türkiye için hazırladığımız yatırım planlarımız gelecekte de sürecek.” dedi.

Lazzoni; “Euro 6 bölgesinde çok yüreklendirici sonuçlar elde edildi. Bu kamyonlar müthiş bir başlangıç yaptı. Zaten 5 bin kamyon yollarda dolaşmaya başladı. Ayrıca müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler de çok önemli. Bu araçları kullanma ve test etme imkanı bulanlardan çok olumlu geri bildirimler geldi. Bu durum, kendimize duyduğumuz güveni çok arttırıyor. Rakiplerimizin uykusunu kaçıracağımız konusunda kendimize olan güvenimizi çok yükseltiyor. Ayrıca bazı somut eylem planları da hazırladık.” diye konuştu.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

BLİN: Bir müşteri Renault Trucks’ı tercih ettiğinde bir kamyondan fazlasını satın almış oluyor. Bu yeni gam ile müşterilerimiz tüm beklentilerinin karşılanacağından emin olabilirler. Daha düşük yakıt tüketimi, üstün motor performansı ve rakipsiz taşıma kapasitesi gibi özellikler, müşterilerimizin başarıya ulaşmasında kilit rol oynuyor.”

[/vc_blockquote][vc_single_image image=”1650″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

BLİN: YENİ ÜRÜNLERİN DNA’SINDA AZ YAKIT TÜKETİMİ VAR

Renault Trucks’ın 100 ülkede 14 bin çalışanıyla büyük bir aile olduğunu belirten Blin, “Geçtiğimiz yıl Renault Trucks olarak 43 bin adetlik satışa imza attık. Tamamını aynı anda yenilediğimiz ürün gamımız için 2 milyar Euro’luk bir yatırım yaptık. Yatırımlarımız müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda gelecekte de sürecek. Müşterilerimiz için her biri birer kâr merkezi olan araçlarımız, endüstride büyük ses getirdi.” dedi.

Yeni ürün gamının yakıt ekonomisi, yürüyen aksam, taşıma kapasitesi, üstyapı uygulanabilirliği ve düşük yakıt tüketimine yönelik hizmetlerle işletme maliyetlerini düşürerek kârlılığı artırdığını vurgulayan Blin, “Bir müşteri Renault Trucks’ı tercih ettiğinde bir kamyondan fazlasını satın almış oluyor. Bu yeni gam ile müşterilerimiz tüm beklentilerinin karşılanacağından emin olabilirler. Daha düşük yakıt tüketimi, üstün motor performansı ve rakipsiz taşıma kapasitesi gibi özellikler, müşterilerimizin başarıya ulaşmasında kilit rol oynuyor.” dedi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Piyasanın en düşük yakıt tüketimi sayesinde Renault Trucks araçların haklı bir üne sahip olduğunun altını çizen Blin, “Yeni ürün gamımız, genlerindeki düşük tüketimle doğdu ve şimdi daha da az tüketen araçlardan bahsediyoruz. Yeni Renault Trucks ürün gamı, bir önceki nesle göre yüzde 5 daha az yakıt tüketiyor” dedi. Blin ayrıca yeni gamın düşük yakıt tüketimin yanı sıra dayanıklılık, kullanım kolaylığı, konfor ve güvenlik alanlarında da iddialı olduğunu belirtti.

Blin, “Yepyeni bir yaklaşım, yep yeni bir mentalite benimsedik. Renault Trucks çalışanları kendilerini başarılı olmaya adamış kişiler. Bu yeni ürün gamının da kamyon sektöründe çok etkili olacağından eminim. Yep yeni bir çağ başlıyor. Aslında bir yeni kamyon gamımızı tasarlarken ürünlerimizi hizmetlerimizin kar merkezi olması gerçeğinden yola çıktık. Her bir kamyon kar merkezidir. Bu hedefe ulaşabilmek için özellikle karlılığa odaklanıyoruz. Aynı zamanda, dayanıkllığa ve konfora odaklanıyoruz.” diye konuştu.
.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

BÜYÜKAKINCI: Türk müşterilerimize layık araçları getiriyoruz. Avrupa’da ne varsa, bizde de aynı anda bizde de var. Hatta Avrupa’da şu anda Euro 6 normuna sahip araçlar satılıyor. Türkiye’de Euro 6’ya 1 Ocak 2016’da geçmeyi planlıyoruz. Buna rağmen beklemiyoruz aynı araçların Euro 5 versiyonlarını getirdik. Bu çok önemlidir. Türkiye’nin hakettiği yüksek teknolojiyi aynı anda getiriyoruz. Gelen araçlar Türkiye’deki kamyon pazarının kalitesini arttıracak ve nakliyeciler için büyük avantaj getirecek.”

[/vc_blockquote][vc_single_image image=”1648″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

BÜYÜKAKINCI: AVRUPA NE VARSA AYNI ANDA BİZDE DE VAR

Büyükakıncı, “Türk müşterilerimize layık araçları getiriyoruz. Avrupa’da ne varsa, bizde de aynı anda var. Hatta Avrupa’da şu anda Euro 6 normuna sahip araçlar satılıyor. Biz, Türkiye’de Euro 6’ya 1 Ocak 2016’da geçmeyi planlıyoruz Türkiye’de ama beklemiyoruz aynı araçların Euro 5 versiyonlarını getirdik. Bu çok önemlidir. Türkiye’nin hakettiği yüksek teknolojiyi aynı anda getiriyoruz. Gelen araçlar Türkiye’deki kamyon pazarının kalitesini arttıracak ve nakliyeciler için büyük avantaj getirecek.” dedi.

2013 yılının başında çift markalı servis teşkilatı yapılanmasını, hedeflenen süreden daha kısa bir sürede tamamladıklarını belirten Mete Büyükakıncı, “Müşterilerimize daha yakın olmak, daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak adına gerçekleştirdiğimiz çift markalı servis yapısına geçiş sürecimizi tamamladık. Türkiye’nin dört bir yanında 25’e yakın servis noktasıyla hizmet verdiğimiz müşterilerimize, nerede olurlarsa olsunlar, artık çok daha yakın olduğumuzu gururla söyleyebilirim.” dedi.

Renault Trucks’ın yeni ürün gamı, kalite ve güvenilirliği azami seviyeye çekmek için uzun süreli test ve araştırmalarla şekillendi. 2008’den bu yana süren kalite testlerinde 300 araç -40°C ile +60°C arasında değişen zorlu koşullarda 10 milyon km yol kat ederken laboratuar testlerine 5 milyon saatlik bir mesai harcandı. Farklı ülkelerden seçilen 50 müşteriyle yakın işbirliği içinde tasarlanan ve geliştirilen yeni ürün gamı, kullanıcılara tüm işlerini gerçekleştirebilecekleri mükemmel araçlar sunma hedefi ile tasarlandı. Renault Trucks markası, müşterilerini asla yarı yolda bırakmayan, her zaman gurur duyacakları ve işlerinde sürekliliği sağlayacak birer kâr merkezi olan araçları üretmeye devam edecek.

KÜÇÜKYUMUK: SAHİP OLMA MALİYETİNİ EN AZA İNDİREN MARKAYIZ

Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Tolga Küçükyumuk ise “Finansmandan, araç takibine; sürüş eğitiminden servis maliyetlerini en aza indiren paketlere sunmaya kadar müşterilerimize her aşamada destek olmaya gayret ediyoruz. Yeni ürün gamımızla da pazarda en düşük yakıt tüketimine sahip araçlar üreten marka olma iddiamızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda bugün çok önemli olan toplam sahip olma maliyetini de en aza indiren markayız.” dedi.

.

.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN