Rusya, şimdilik 3 bin geçiş belgesi verdi

14 Eylül 2014
Rusya, şimdilik 3 bin geçiş belgesi verdi

Türk taşımacılarının Rus Belgesi sorunu yıllardır sürüyor. Rus tarafı iyi niyet göstergesi olarak Türkiye’ye bin adet ikili, 2 bin adet transit geçiş olmak üzere üç bin adet geçiş belgesi vermeyi kabul etti.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Türk taşımacılarının bir çok ülkede yaşadığı kota sorunu, Rusya’da da devam ediyor. Sorunun temelinde ise Rusya’nın kendi treylerlerine daha fazla iş yaptırma amacı bulunuyor.

Rusya’nın AB ülkelerinden almakta olduğu Gıda ürünlerine ambargo uygulayarak bu ürünleri Türkiye’den alacağını açıklaması ise yeni bir sürece girildiğini ve Rusya’nın katı kota politikasında yumaşamaya gideceğini gösteriyor.

Bu konuyla ilgili olarak iki ülke Ulaştırma Bakanlarının talimatları ile Bakanlık üst düzey bürokratları 12 Eylül Cuma günü hızlı sonuç alabilmek amacıyla Tele Konferans yolu ile bir görüşme yaptı ve Rus tarafı iyi niyet göstergesi olarak bin adet ikili, 2 bin adet transit geçiş olmak üzere üç bin adet geçiş belgesi vermeyi kabul etti.

Konunun iki ülke Ekonomi Bakanlıkları arasında yapacakları görüşmede ele alınacağı ve Ticareti arttırmayı görüşecek iki Bakanın bu malların nasıl götürüleceği konusunu da ele almaları çözüme için ilerleme sağlanacağı bekleniyor…

[/vc_column_text][vc_column_text]

Rusya Türkiye arasındaki kota sorununu gündeme getiren ve çözüm sürecine katkı sağlayan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Sayın Cumhurbaşkanımızın konuya müdahil olması bizleri çok mutlu etti. Devlet başkanları seviyesinde talebin ifade edilmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin talebe olumlu bakmış, çalışmalar başlamıştır. Rusya tarafından verilen Üç bin adet belgeyi bir iyi niyet göstergesi olarak görüyoruz. Ulaştırma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ve Bakanlık yetkilileri kesin çözüm için ellerinde geleni yapıyor.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Ekonomi Bakanı ile hafta başında İstanbul’da bir araya gelecek olan Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin desteği de bizim için çok önemlidir. Rusya ile vize kalkmış ve turizmde önemli sıçrama yapılmıştır. Taşıma izin belgeleri Almanya, Hollanda, İngiltere örneklerinde olduğu gibi serbest hale gelmelidir. İzin belgeleri kalkarsa bundan hem ticaret hem de iki ülke nakliyecileri mutlu olacak ve Ticaret iki devlet Başkanının belirlemiş olduğu 100 milyar dolar hedefine ulaşacaktır.’’ dedi.

Türkiye ile Rusya arasında ticareti zorlaştıran taşıma izin belgeleri konusu ilk defa UND tarafından dile getirilmiş ve konu İki Cumhurbaşkanı arasında görüşülmüştü.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’ya taşımanın yapılabilmesi için mevcutta 9 bin olan kotanın ihtiyacın tamamı olan 40 bine çıkartılmasını Cumhurbaşkanı Putin’den talep etmiş ve olumlu cevap almıştı.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN