Rusya’ya yapılan taşımalarda sürücü vizeleri kaldırılıyor

7 Ağustos 2019
Rusya’ya yapılan taşımalarda sürücü vizeleri kaldırılıyor

İstanbul Başkonsolosluğu, vizesiz seyahat uygulamasının hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler için 7 Ağustos 2019’dan itibaren başlayacağı duyuruldu.

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Nakliyiciler Derneği (UND) şu açıklamayı yaptı:

“Resmi Kurumlarımızdan alınan bilgiye göre; ülkelerimiz arasında sağlanan mutabakat doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında 7 Ağustos 2019 tarihinden itibaren sürücü vizeleri kaldırılmıştır.

Rusya Federasyonu tarafından vize uygulamasının başlatılması sonrası Derneğimiz, Resmi Kurumlarımızla birlikte büyük bir işbirliği içinde ticaretin önünde büyük bir engel olan sürücü vizelerinin kaldırılması için büyük bir mücadele vermiş, sonunda iki ülke arasındaki büyük ticaret hedefleri paralelinde sürücü vizelerinin kaldırılması başarılmıştır.

İki ülke arasındaki taşımacılığın ve ticaretin gelişmesinde büyük paya sahip olacak söz konusu gelişmenin gerçekleşmesini sağlayan Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığımıza sektörümüz adına en derin şükranlarımızı sunarız.

Sektör firmalarımızın 7 Ağustos 2019 tarihinden sonra sürücülerinin vizesiz Rusya’ya girmesinde sorun yaşamaları durumunda aşağıda iletişim bilgileri verilen UND ekibine sınır kapısı, sürücü, araç plakası bilgisini iletmesi önemle rica olunur.”

UND, Rusya Federal Göc Servisi’nin uygulamayla ilgili duyurusunun gayriresmi çevirisini de duyurdu:

“Rus Devlet Başkanının 357 numaralı ve 25.07.2019 tarihli kararına istinaden, hizmet ve hususi pasaport sahipleri Türk vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profosyonel sürücüler, 7 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu  topraklarına giriş tarihinden itibaren 30 güne kadar vizesiz kalabilirler. Bu durumda,  toplam kalış süresi 180 gün içinde her dönem için 90 günü geçmemelidir.”

KAYNAK: UND

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN