Saygınlar Uluslararası Taşımacılık, Irak nakliyelerini sürdürüyor

21 Mayıs 2021
Saygınlar Uluslararası Taşımacılık, Irak nakliyelerini sürdürüyor

Saygınlar Uluslararası Taşımacılık Yöneticisi Ömer Faruk Kızgın, Irak nakliyeleri hakkında bilgi verdi.

2011 yılında sona eren savaş sonrasında ekonomik, sosyolojik ve siyasi olarak büyük değişimler geçiren Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişikler artarak devam ediyor ve bu durum lojistik faaliyetlere de yansıyor.

Irak’a taşıma yapan önde gelen firmalardan Saygınlar Uluslararası Taşımacılık Yöneticisi Ömer Faruk Kızgın, söz konusu ülkeye yönelik yaptıkları taşımalar hakkında bilgi verdi.

Saygınlar Uluslararası Taşımacılık olarak Irak’a yönelik düzenli parsiyel ve komple nakliyelerine devam ettiklerini söyleyen Ömer Faruk Kızgın, Ülkemizin güney komşusu olan ve aynı zamanda Suriye, İran, Suudi Arabistan ve Kuveyt’le de sınır komşusu olan Irak, zengin petrol rezervleriyle tanınan bir ülke. Birinci Dünya Savaşının ardından 1932 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Irak, aynı zamanda dünyanın en eski medeniyetlerine de ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyada yer almaktadır. 2011 yılında sona eren savaş sonrasında ekonomik, sosyolojik ve siyasi olarak büyük değişimler geçiren ülke ile Türkiye’nin ticari ilişkileri de artarak devam etmektedir. Saygınlar Lojistik, ıraka düzenli parsiyel ve komple nakliyelerine devam etmektedir.” dedi.

Söz konusu dönem öncesinde de kuvvetli olan iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin 2003 yılında başlayan savaşla kesintiye uğradıktan sonra yeniden güçlenmeye başladığını söyleyen Kızgın, “Günümüzde direkt ticaretin yanında ülkedeki altyapının da tekrar inşa edilmesi alanında faaliyet gösteren birçok şirket, iki ülke arasındaki politik ilişkilerin de iyileşmesi konusunda yardımcı olmaktadır.” diye konuştu.

Yeniden inşa edilen Irak’ta yeni ticaret fırsatları

Kızgın, şöyle devam etti: “Savaşın olumsuzluklarını büyük ölçüde geride bırakan Irak nakliye konusunda güvenle hareket edilebilen ülkelerden biridir. Irak ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2020 yılında 20 milyar doların üzerine çıkmıştır. Ülkemizin Irak’tan aldığı ürünler petrol ve petrol ürünleri ile işlenmemiş altın ağırlıklıdır. Bunun yanında satışı yapılan her türlü gıda, elektronik, tekstil, mobilya, oyuncak, makine ve makine parçaları sebebiyle Irak parsiyel taşımacılığın yoğunlukla tercih edildiği rotalardan biridir. Türkiye-Kuzey Irak arasında inşaat malzemeleri taşımaları, enerji santralleri yoğun şekilde devam etmektedir.

Dondurulmuş gıda, ilaç ve soğuk taşınması gereken ürünlere talebin yüksek olduğu Irak frigo araçlarında yoğun olarak kullanıldığı rotalardan biri olarak dikkat çekmektedir.

Bunun yanında bölgede inşaat ve altyapı faaliyetlerinde bulunan şirketlerin ekipmanları, cihazları ve araçlarının taşınması da parsiyel taşımacılık kapsamında gerçekleştirilerek; Zaho, Erbil, Bağdat, Tikrit taşımalarında önemli maddi kazanımlarda bulunmaları sağlanmaktadır.”

Kuyruklarıyla ünlü Habur Sınır Kapısı’na yeni bir alternatif geliyor

“Şırnak iline bağlı Silopi ilçesinde bulunan ve Irak’la aktif olarak çalışan tek sınır kapımız olan Habur Sınır Kapısı’ndan Bağdat nakliye işlemlerinin yanında, Musul nakliye ve Basra nakliye işlemleri gelen TIR’lara hizmet verilmektedir. Irak’a ve şehirlere Habur Sınır Kapısı dışında karayoluyla direkt erişim imkânı şu anda mevcut değildir. Irak nakliyecileri, Irak çalışan Türk lojistik firmaları başında Saygınlar Nakliyat özmal araçlarıyla hizmet etmektedir.

Irak’la ticaret rotası oluşturacak Hakkari’de yer alan Üzümcü Sınır Kapısı için hazırlıklar tamamlanmış olsa da Irak tarafında açılması gereken Serzeare Sınır Kapısı’nın henüz tamamlanmaması dolayısıyla henüz hizmete açılmamıştır. Irak tarafında yaşanan altyapı sorunları yüzünden Irak nakliyat ve sevkıyatları sırasında uzun kuyruklar oluşan Habur Sınır Kapısı‘ndaki yoğunluğun yeni kapının açılmasıyla birlikte azalması hedeflenmektedir.

“Bölge hakkında bilgi ve bizden fiyat almadan Irak’a nakliye planlamayın” diyen Kızgın, Irak taşımalarında navlun belirlenirken, gönderilecek yükün niteliği, mal cinsi, tonajı; gönderilecek yükün miktarı, hacmi, ağırlığı, istiflenebilir olup olmadığı, teslim edileceği yer ve teslim edileceği gibi etmenlerin rol oynadığını belirtti.

“Frigo araçların kullanılması gereken yüklerde fiyat farkı olabilmektedir.” diyen Kızgın, sözlerini şöyle tamamladı:

“2011 yılında biten ve Irak’ta önemli değişimlere yol açan İkinci Körfez Savaşının yaraları hala sarılmaya çalışılmaktadır. Bazı bölgelerde zaman zaman şiddet eylemlerinin gerçekleşebildiğinden dolayı ülkeye nakliye gerçekleştirilmeden önce sınır kapılarının, yolların ve teslimatın yapılacağı bölgeden en güncel bilgilerin alınması önem taşımaktadır.

Saygınlar Taşımacılık olarak uzun yıllar müşterilerimize hizmet verdiğimiz Irak rotasında bütün zorluklara rağmen faaliyetlerimizi en hızlı, en uygun ve kaliteli biçimde devam ettirmekteyiz. Irak’ın herhangi bir noktasına yapacağınız nakliyatlarınız için müşteri temsilcilerimizden fiyat alabilir, bölgenin durumu ve yasal değişiklikler konusunda en güncel değişikleri öğrenebilirsiniz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN