Tatilciler dikkat: Trafikte en riskli grup çocuklar

18 Haziran 2014
Tatilciler dikkat: Trafikte en riskli grup çocuklar

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Trafikte en riskli yaya grubu çocuklar” dedi ve çocuklarla ailelerine trafik kazalarının arttığı yaz tatili için yol güvenliği önerilerinde bulundu.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

I Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay ve desteğiyle, Renault, Total Oil ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği tarafından sürdürülen Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi 12’nci yılını tamamladı ve 2013-1014 Eğitim Öğretim Yılı’nda 196 bin ‘mezun’ daha verdi. Böylece projeden yararlanan ilköğretim öğrenci sayısı 1 milyon 396 bine ulaştı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar projeyi 12 yıldır en riskli 41 ilde uyguladıklarını belirtti. Sokakta İlk Adımlar’ı trafikte en dezavantajlı grup olan çocuklara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmak için başlattıklarını söyleyen Aybar, şu bilgileri verdi:

“İstatistikî verilere göre, çocuklar yayalar içinde trafik kazalarından en çok etkilenen grup. Türkiye’de trafik kazalarında yaşamını yitiren her 100 yayadan 26’sı çocuk. Yine Türkiye’de 14 yaş altındaki çocukların, trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybetme riski, ne yazık ki Avrupa ülkelerine göre 3 ila 4 kat daha yüksek. Bu da, bize geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza karşı önemli sorumluluklar yüklüyor. Sokakta İlk Adımlar’ı bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için başlatmıştık. Öğretmenlerimiz ve ailelerden aldığımız geri dönüşler de, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.”

[/vc_column_text][vc_column_text]

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, okulların tatile girdiği bu günlerde, ailelerin de çocuklara yol güvenliği bilinci kazandırmalarının çok yaşamsal olduğunu hatırlatarak, bu konuda Sokakta İlk Adımlar Eğitim Seti’nde önemli uyarılar bulunduğunu vurguladı. Ve bu uyarıları şöyle sıraladı:

– Çocuğunuz trafikte sizinle beraberken bile güvende değildir. Araştırmalar, çocukların geçirdiği her dört kazadan birinin, yanlarında büyükleri varken gerçekleştiğini gösteriyor. Büyüklerinin yanında olmasına güvenen çocuklar daha da tedbirsiz davranıyor.

– Bu yüzden kaldırımda çocuğunuzla yürürken, elini sıkıca tutmalı ve çocuğun kaldırımın iç tarafında yürümesine dikkat etmelisiniz.

– Kazaların yüzde 65’i eve yakın bir bölgede meydana geliyor. Bu nedenle çocukları eve gelirken acele etmemeleri konusunda uyarmak gerekir.

– Çocuklar, kısa boyları, aynı anda birden fazla şeye dikkat gösterememeleri, olası tehlikeleri kestirememeleri gibi nedenlerle ciddi kaza riski altındadır. Duran bir otomobili giden bir otomobilden ayırt etmek için bir yetişkinin ¼ saniyeye ihtiyacı varken, çocuğun bu ihtiyacı 4 saniyedir. Bu yüzden çocuklara yalın ve yaşına uygun bilgiler verin. “Yapma, koşma!” gibi emirler yerine, neden yapılmayacağını anlatan konuşmalar daha etkili olur.

– Şu noktaları çocuğunuza tekrar tekrar anlatın: Kaldırımlardan ya da kaldırım yoksa yolun sol kenarından yürü ve her zaman dikkatli ol. Her zaman yaya geçitlerinden geç. Trafik ışıkları varsa yayalar için yeşil ışık yanmasını bekle. Karşıdan karşıya geçmek için, önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bak ve sürücülerin seni görmesini sağla. Geri geri giden araçların arkasında durma. Park halindeki araçların arasından yola fırlama!

– Öte yandan 3-10 yaş arasındaki çocuklar, emniyet kemerinin boyuna göre ayarlanabildiği özel çocuk koltuğunda oturmalıdır. Böylece çarpışma halinde, karın bölgesinden ciddi yaralanma tehlikesi aza indirgenir.

– Otomobillerde mutlaka çocuk koltukları kullanın. Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılmasının nedeni, araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir. Eğer bu önlenemezse kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler.

– Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN