Temsa yüzde 32 ile pazar lideri

16 Ağustos 2014
Temsa yüzde 32 ile pazar lideri

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, 2014 otobüs ve midibus pazarındaki gelişmeleri değerlendirdi ve pazarın 2014’ün ilk 7 ay sonuçlarına göre 3 bin 710 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti ve buna göre 2013 yılına göre toplam pazarda yüzde 26 daralma yaşandığını vurguladı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, 2014 otobüs ve midibus pazarındaki gelişmeleri değerlendirdi ve pazarın 2014’ün ilk 7 ay sonuçlarına göre 3 bin 710 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti ve buna göre 2013 yılına göre toplam pazarda yüzde 26 daralma yaşandığını vurguladı.

Dinçer Çelik, daralan pazarda büyüme başarısı elde ettiklerini söyleyerek detay rakamları paylaştı:
“Temsa 3 bin 710 adetlik toplam pazarda 7 ay sonunda bin 198 adetlik satış ile yüzde 32 pazar payı ile toplam pazarda lider konumda bulunmaktadır. Şehirlerarası pazarda toplam 736 adet araç satışı gerçekleşmiş olup 232 adetlik Safir satışı ile yüzde 32 pazar payına ulaşmış durumdayız. Şehiriçi pazarında, Temmuz ayı sonu itibarı ile toplam 441 araç satışı gerçekleşti. Temmuz sonu itibarı ile 165 adet Avenue satışı gerçekleşmiş olup, şehiriçi pazarının yüzde 90’ını oluşturan LF Segmentinde, yüzde 42 mertebesinde, tüm şehiriçinde ise yüzde 37 pazar payına ulaşmış durumdayız. Temmuz sonu itibarı ile toplam 2.533 adetlik satışın gerçekleştiği midibüs pazarında 791 adet Prestij SD satışı gerçekleşti. Midibüs pazarının yüzde 75 ‘ini Prestij SD’nin de bulunduğu 27-29 kişilik segment oluşturdu. Prestij SD kendi segmentinde yüzde 42 mertebesinde, tüm midibüs segmentinde ise MD9 satışlarıyla birlikte yüzde 32 pazar payı elde edildi.”

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

DİNÇER ÇELİK: Artan satışlarımız sonrası piyasada dolaşan araç sayımızı destekleyecek şekilde mevcut servislerde yoğun bir eğitim çalışması ve yedekparça çalışması yapıyoruz. Doğru yerlerde yeni servislerimizi devreye almaya başladık ve devam ediyoruz.

[/vc_blockquote][vc_column_text]

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, aynı süreç içerisinde servis ve bayi ağında büyümeye devam ettiklerini ve Türkiye genelinde şu anda 77 noktada hizmet verdiklerini belirterek, “Artan satışlarımız sonrası piyasada dolaşan araç sayımızı destekleyecek şekilde mevcut servislerde yoğun bir eğitim çalışması ve yedekparça çalışması yapıyoruz. Doğru yerlerde yeni servislerimizi devreye almaya başladık ve devam ediyoruz.” dedi.
2010 yılında adım attıkları ABD pazarında üç farklı otobüs ile 420 araçlık parka ulaştıklarının bilgisini veren Dinçer Çelik, “ TS30, TS35 ve bu yılın başında pazara sunduğumuz ve iki büyük fuara katılarak tanıtımını gerçekleştirdiğimiz TS45, Amerikalı taşımacıların büyük beğenisini topluyor. Yıl sonunda ABD pazarında 650 araç sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ALMANYA’DA YENİDEN YAPILANMA SÜRECİ

Almanya’da yeni yapılanma süreci içerisine girdiklerinin bilgisini de veren Dinçer Çelik, Almanya’da yollarda 750 Temsa aracı var. Yeni yapılanma süreci ile Almanya’daki müşterilerimizin beklentilerine daha iyi cevap vermeyi hedefliyoruz. Bu süreçte ilk adım olarak Almanya’daki satış ofisimizi ve Avusturya’daki lojistik merkezimizi modern ve daha geniş tesislere kavuşturduk, ekiplerimizi güçlendirdik, yeniden yapılandık. Ofisimizi müşterilerimizin ulaşılabilirliğini kolaylaştıracak bir bölgede konumlandırdık. Satış sonrası hizmetler organizasyonumuzu da yeniden yapılandırdık, servislerdeki eğitimleri tamamladık. Avusturya da büyüttüğümüz lojistik merkez bize önemli bir avantajı da sağlayacak. Avrupa’daki her noktaya kısa sürede parça sevkiyatını yapabileceğiz.” diye konuştu.

Mayıs ayından itibaren Euro 6 motorlu LD, Safir ve MD9 üretim ve sevkiyatlarının başladığını aktaran Dinçer Çelik, Avenue E6 üretim ve sevkiyatlarının da bu yıl içinde başlayacağını açıkladı. “Avrupa’da Temsa nın en güçlü olduğu segmentler intercity ve okul taşıtlarımızdır. Bu segmentteki LD serisi araçlarımıza aldığımız siparişler müşterilerle buluştu” diyen Çelik, şöyle devam etti:
“Ar-ge ekibimizde yaptığımız yeniden yapılandırmayla ve 3 yıldır devam eden çalışmalar sonrasında 3 farklı pazarda 9 yeni ürün müşterilerimizin kullanımına sunuldu. 2015 yılında Türkiye pazarına dönük 4 yeni ürünün lansmanını yapacağız.”

Otobüs pazarındaki satışların yıl sonuna doğru daha da artacağına inandıklarını, şehirlerarası otobüs pazarının 950 civarına ulaşacağını, midibüs pazarının 3 binler seviyesini aşacağını, kentiçi otobüs pazarının 2015’te tekrar çok önemli bir ivme yakalayacağını belirten Dinçer Çelik, 2015 yılına yönelik önemli siparişler almaya devam ettiklerini ve gelecek yılın bu yıldan daha olumlu bir şekilde geçeceğini düşündüklerini söyledi.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN