Türkiye ile Afganistan taşımacılık ilişkilerini geliştirecek

27 Ocak 2021
Türkiye ile Afganistan taşımacılık ilişkilerini geliştirecek

Türkiye ile Afganistan arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalanacak

Türkiye ile Afganistan İslam Cumhuriyeti arasında “Ulaştırma Alanlarında Ar-Ge Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmasının planlandığını belirten  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İmzalanacak zapt ile hem kamu birimlerimizin hem de özel sektör paydaşlarımızın Ar-Ge faaliyetlerinde ortak çalışmalar gerçekleştirebilmeleri yönündeki desteğimizi ortaya koymuş oluyoruz.” dedi.

Adil Karaismailoğlu, Afganistan Ulaştırma Bakanı Kudretullah Zeki ve beraberindeki heyet ile makamında görüştü. Her iki bakan tarafından iki ülkenin de her alandaki örnek dostluğunun göstergesi olarak hem ikili düzeyde hem de uluslararası platformlarda yakın iş birliğinin devam ettirilmesi yönündeki irade teyit edildi.

“Kesintisiz ve düzenli taşımacılığın sağlanabilmesi için Afganistan ile yakın işbirliğine hazırız”

İki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilere değinildiği, karayolu taşımacılığı konularının ele alındığı görüşmede konuşan Bakan Karaismailoğlu; yapılacak görüşmelerin yakın işbirliğini geliştireceğine, ülkelerin ekonomik kalkınmasına katkı sunacağına inandığını vurguladı. Afganistan’a önemli ulaştırma ve altyapı projelerinde gerekli desteği sağlayacaklarını bildiren Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Düzenleyeceğimiz Kara Ulaştırması Karma Komisyonu 1. Toplantısı vesilesiyle karayolu taşımacılığı alanındaki ilişkilerimizi teknik heyetlerimiz etraflıca ele alacaklar. Türkiye ile Afganistan İslam Cumhuriyeti arasında perşembe günü ‘Ulaştırma Alanlarında Ar-Ge Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı’ imzalanması planlanıyor. İmzalanacak zapt ile hem kamu birimlerimizin hem de özel sektör paydaşlarımızın Ar-Ge faaliyetlerinde ortak çalışmalar gerçekleştirebilmeleri yönündeki desteğimizi ortaya koymuş oluyoruz.”

Uluslararası platformlarda karayolu ve demiryolu taşımacılığının gerçekleştirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğüne işaret eden Bakan Karaismailoğlu, koridorlar üzerinde kesintisiz ve düzenli taşımacılığın sağlanabilmesi için Afganistan ile yakın işbirliğine her zaman hazır olduklarının altını çizdi. Son yıllarda kendilerinin de demiryolu alanında çok önemli projeleri gerçekleştirdiklerinden bahseden Bakan Karaismailoğlu, “Sizlerle bu konuda işbirliğimizi geliştirmeye, tecrübe ve bilgi birikimimizi paylaşmaya her zaman hazırız.” dedi.

“Kara ve demiryolu taşımacılığını içeren çok modlu bir ulaşım koridorunu destekliyoruz”

Afganistan ile Lapis Lazuli Anlaşması ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) kapsamında yakın ilişkiler içerisinde bulunduklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, kara ve demiryolu taşımacılığını içeren çok modlu bir ulaşım koridorunu desteklediklerini bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, “Ülkelerimiz arasında demiryolu taşımacılığı imkanlarının artırılması ve yeni işbirliği imkanlarının oluşturulması konusunda gerekli olan her türlü çalışmaya katılmaya istekliyiz. Afganistan’ın Lapis Lazuli güzergahını kullanarak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden Avrupa ile bağlantısını sağlama konusunda kararlıyız. Afganistan’ın istikrarı ve kalkınması konusunda ulaştırma alanında yapılabilecek her türlü projeye teknik düzeyde desteğe hazırız.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN