Ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyarlık yatırım gerçekleşti

27 Mayıs 2017
Ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyarlık yatırım gerçekleşti

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 14 yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyar liralık yatırım yaptıklarını bildirdi.

Karayolu ulaşımı ile ilgili kamu kuruluşları, özel sektör ve üniversiteler arasında iletişim ve işbirliği sağlayan Yollar Türk Milli Komitesi tarafından bu yıl ikinci defa düzenlenecek olan Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı 24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara Congresium’da gerçekleşti. Karayolu ulaşım sektörünün paydaşlarını bir araya getirmek ve projelerle ilgili bilgi paylaşımına aracı olmak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde gerçekleşen fuara bu yıl 160 firma ve 7 bini aşkın ziyaretçi katıldı.

İlki 2016 Mayıs ayında düzenlenen ve çok sayıda iş birliğine ortam sağlayan 2. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı bu sene de Mega Projelere imza atan sektör kahramanlarını kamuoyu ile buluşturdu.

2. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, karayolu ulaştırma sektörüne hizmet eden ulusal ve uluslararası proje, müşavir ve müteahhit firmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisleri, üniversitelerden akademisyenleri, makine, malzeme ve ekipman sağlayan üreticileri, imalatçıları ve tedarikçileri ağırladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde gerçekleşen fuara, bu yıl 160 firma ve yedi bini aşkın ziyaretçi katıldı. Toplamda 25 adet çalıştayın gerçekleştirildiği fuarda sektör kahramanlarını kamuoyu ile buluştu.

14 YILDA 340 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI

2. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı açılışında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 14 yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyar liralık yatırım yaptıklarını bildirdi. Türkiye’nin son 14 yılda çok mesafe aldığını belirten Arslan, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yolu 25 bin 350 kilometreye çıkardıklarını ve bu rakamın her gün arttığını kaydetti. Sıcak asfaltı çok önemsediklerinin altını çizen Arslan, 8 bin kilometrelik sıcak asfaltı 21 bin 500 kilometrenin üstüne çıkardıklarını söyledi.

Bu yıl ikincisini düzenlenen Karayolları Tüneller ve Köprüler İhtisas Fuarı’mızın açılışı 24 Mayıs tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapıldı. Fuar aynı zamanda bir çok VIP konuğa da ev sahipliği yaptı. Fuarın ikinci gününde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu fuarı ziyaret ederek tünelcilik konusunda katılımcı firmalar ile görüştü. Fuarın son gününde ise TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ziyarette bulunarak yetkili firmalar ve fuar katılımcıları ile bir araya geldi.

 

YATIRIMLARIN TOPLAMI 2016 İTİBARİYLE 160 MİLYAR DOLAR

Karayolu Mega Projelerinin mali büyüklüğünün 130 ülkenin milli gelirini geride bıraktığını ve Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirilen ulaştırma projelerine yenilerinin ekleneceğini belirten MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Tümer sektörün 2016 yılı itibariyle yatırım tutarının 161 milyar USD olduğunu belirtti. Tümer; ‘Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda yol ekipmanları ve teknolojilerini sergiledik, yeni projeler için taraflara işbirliği ortamı sağladık ve önümüzdeki yıl üçüncüsü düzenlemeyi planladığımız fuarda bu etkileşimin katlanarak artmasını bekliyoruz.’’ dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN