UND, çalışma barışına katkı sağlayacak kılavuz hazırladı

6 Haziran 2014
UND, çalışma barışına katkı sağlayacak kılavuz hazırladı

UND, uluslararası taşımacılarla, treyler şoförleri arasında ‘çalışma barışını’ zedeyelen sorunların önüne geçmek için sürücü istihdam kılavuzu hazırladı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Uluslararası Nakliyeciler Derneği bir süredir üzerinde çalıştığı “Sürücü İstihdam Kılavuzunu” kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’de bazı firmaların faaliyetlerini sürdüremez hale getirme riski taşıyan ve mahkemelere taşınan, nakliyecilerle treyler şoförleri arasındaki ihtilafların olabildiğince önüne geçmek için sürücü istihdam kılavuzu hazırlandı.

UND üyesi birçok firmanın avukatları ve insan kaynakları yöneticileri tarafından sektör barışına hizmet edebilmek ve sürücü istihdamı konusunda yasal gereklilikleri karşılayabilmek ve sektördeki taşıma hukuku alanına giren konulara çözüm bulunabilmek amacıyla kurulan UND Taşıma Hukuku Çalışma Grubu, hazırladığı Sürücü İstihdam Kılavuzu’nu taşımacılık sektörüyle paylaştı.
“Sürücünün özlük dosyası nasıl olmalıdır?” sorusuna dair tüm bilgi ve dokümanı kapsayacak nitelikte bir belge olan  Sürücü İstihdam Kılavuzu sürücü iş sözleşmesinden, iş güvenliği ve sağlığı talimatına kadar birçok önemli konuyu kapsıyor. Sürücülerin hakları kadar işverenin de haklarını koruyan bir protokol olma özelliğini taşıyan Sürücü İstihdam Kılavuzu sektörde faaliyet gösteren taşımacıların sürücü istihdamı konusunda yasal gereklilikleri karşılayabilmesi amacıyla tasarlandı.

UND Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında söz konusu kılavuz, UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener ile Taşıma Hukuku Çalışma Grubu avukatları Naz Ege Ege ve Aydan Bayram tarafından basın mensupları ve firma temsilcileriyle paylaşıldı.
UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Sektörümüzdeki çalışma barışına zarar veren her türlü hukuki girişim kişisel menfaatlerden öteye gitmemekte aksine hem sektörümüz paydaşlarını hem de ülkemiz hedeflerini sekteye uğratmaktadır. Sürücü İstihdam Kılavuzu, sektörümüzdeki çalışma barışına katkı sağlanabilmesi, faaliyet gösteren taşımacılarımızın sürücü istihdamı konusunda yasal gereklilikleri karşılayabilmesi amacıyla Derneğimiz Taşıma Hukuku Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır.” dedi.

[/vc_column_text][vc_blockquote type=”type3″]

FATİH ŞENER: “Sektörümüzdeki çalışma barışına zarar veren her türlü hukuki girişim kişisel menfaatlerden öteye gitmemekte aksine hem sektörümüz paydaşlarını hem de ülkemiz hedeflerini sekteye uğratmaktadır. Sürücü İstihdam Kılavuzu, sektörümüzdeki çalışma barışına katkı sağlanabilmesi, faaliyet gösteren taşımacılarımızın sürücü istihdamı konusunda yasal gereklilikleri karşılayabilmesi amacıyla Derneğimiz Taşıma Hukuku Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır.”

[/vc_blockquote][vc_column_text]

Şener, şunlar söyledi: “Türk sanayisi büyümesini geleneksel yollarla tamamlıyor. Ama kurumsallaşma zaman zaman biraz daha geriden gelebiliyor. Taşımacılarımız filolarını bir anda büyütebiliyor ama bu filoları kullanan ekibi yönetebilecek sistemler zaman zaman geriden gelebiliyor. Sektör özel bir sektör. Hammaddesi teknoloji olarak araç, bir o kadar da insan. Ama sektörün en önemli özelliği, insan kaynağının hareketli halde olması. Böyle olunca, sürücülere eğitim vermek sıkıntılı bir süreç.

Bakanlığın anons ettiği tarihlerde verilmesi gereken eğitimler sırasında yaşanan sorunları da yakından biliyorum. Özellikle sürücülerle ilgili konularda, şirketlerde usulen bulunması gereken dökümanlar, biraz da mobil olma sebebiyle geleneksel yöntemlerle hazırlanmış. Dolayısıyla bir takım eksiklikler yaşanıyordu. Bu da son dönemde belki de çalışma barışını etkileyebilecek bir takım sıkıntılara ve davalara da yansıyabiliyordu. Derneğimiz Taşıma Hukuku Çalışma Grubu bir hazırlık başlattı. Sektörel iş hukukunun altyapısını oluşturan bir döküman sistemi oluştu.”

Şener, “Mevzuat kapsamında taşımacılarımızı yönlendirebilmek amacıyla hazırlanan ve çalışma barışına büyük katkı sağlayacak Sürücü İstihdam Kılavuzunu üyelerimiz ile paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz”, diyerek kılavuzun taşımacılık sektörüne olan katkısını dile getirdi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Avukat Naz Ege Ege ise toplantıda yaptığı konuşmada, yaptıkları çalışmanın iki yıla yakın bir süre aldığını belirterek, “Çalışanların işverenlerle ilişkilerinin düzenlenmesi, bu anlamdaki evraksal bazdaki işverenlerin eksikliklerin tamamlanması ve biz hukukçular olarak pratikte karşılaşmış olduğumuz sıkıntıları masaya yatırdık. Çalışma grubumuzun belirlemiş olduğu bir diğer konu da kaçakçılık mevzuatından kaynaklanan sıkıntılardı. Emniyeti suisistimal anlamında son dönemde sektörde son dönemde ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Özellikle işverenlerinlerin meydana gelen olaylar nedeniyle çok ciddi maddi ve manevi zararları söz konusuydu. Hukuki yaptırımların yetersiz kalması üzerine, derneğin de desteğiyle bir çalışma yaptık. Bunun sonucunda bir takım kılavuzlar oluşturuldu.” dedi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

UND Taşıma Hukuku Çalışma Grubuna ve çalışmalarına katkıda bulunan firmalar şöyle sıralanıyor: Omsan Lojistik, Alışan Ulus. Taş. , Horoz Lojistik, Hilal Trans, Ekol lojistik, Servicexpress Nak. , Baynak Ulus. Nak. , Barsan Glo. Loj. , GAT lojistik, Türker Nakliyat, Mars Loj. , Netlog Loj. Grupaj Ser. , Transer Ulus. Taş. , Sertrans Ulus. Taş. , TLS Lojistik, ENCO Taş. , Ulusoy Loj. , Turksped Mil. Nak. , Eyüp Nak. , Balnak Nak. , Borusan Loj. Hiz. , Best Nakliyat, Ege Hukuk, Borbay Hukuk, NDD HUKUK, Aral Hukuk, Arıkan Hukuk, Bayram & Bayram Hukuk Bürosu, İstanbul Barosu ve diğer UND üyesi firmalar.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN