UND, geleneksel iftarını yaptı ve en iyi sürücüleri de ödüllendirdi

20 Haziran 2017
UND, geleneksel iftarını yaptı ve en iyi sürücüleri de ödüllendirdi

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun taşımacıları yakından ilgilendiren konulara değindiği iftar konuşmasında, en iyi sürücülere de ödülleri verildi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) geleneksel iftar yemeği İstanbul’da PortaXe restoranda gerçekleşti. Yemekte konuşan UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Ülkemizde son iki yıldır yaşadığımız belirsizlik ortamı yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Artık önümüzde 2 yıl boyuncu seçim yok. Kamu ve sivil toplum örgütlerinin yan yana gelerek ertelenen projeleri hayata geçirme konusunda ciddi fırsatlar var. ” dedi.

Öncelikle taşıma mevzuatındaki değişiklikler son aşamaya geldiğini söyleyen Nuhoğlu, “Kamu bu konuda çok duyarlı davranmaktadır. Hepsinden ötesi 13 yıldır devam eden sorunların çözümü için kamu ciddi bir irade ortaya koymuştur.” diye konuştu.

Etkinliğe katılan nakliyecilere seslenen Nuhoğlu, “Sizlerden birşey rica ediyorum. Geçen yıl Türkiye’de en fazla ihraç eden sektör olduk. 220 firmamız toplam hizmet ihracatında 14,5 milyar dolarlık yer tuttu ve 60 milyar dolarlık hizmet ihracatında ikinci sıraya oturduk. Turizm sektöründen sonra Türkiye’ye hizmet ihracatında en fazla döviz getiren sektör taşımacılık oldu.Türkiye’ye net gelir getiren, Türkiye’nin mal ihracatını taşırken hem de hizmet ihraç eden çok önemli bir sektör taşımacılıktır. Ülkemize döviz getirdiğimiz gibi ihracatında da, ithalata para ödememek gibi önemli bir görevi üstleniyoruz.31 Temmuz’da başvurular bitiyor. Geçen yıl başvuruda bulunup bu yıl hala başvurmayan 100’ün üzerinde arkadaşımız var. Bu konu çok önemli. Ekonomi Bakanlığı’nda ve kamuda hizmet ihracatının altını çok net çizmemiz lazım ki bu sayede Eximbank kredileri ve teşviklerde sıramız biraz daha yükseliyor. Bu sadece sizlere bir katkı değil, sektörün değerini yükseltmekte çok önemli avantajdır. Bunun arkasından kamu ve sivil toplum örgütleriyle geliştireceğiniz ilişki sizin önünüzü açacaktır. Özellikle konaklama ve diğer desteklerle bu sektör katkılar sağlıyor, Eximbank kredilerinden faydalanıyor.” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN TARİHİNDE İLK KEZ AVRUPA ADALET DİVANI’NA GİTTİK”

Sektörün, tarihinde ilk kez Avrupa Adalet Divanı’na gittiğini hatırlatan Nuhoğlu, “Bu, lojistik sektörünün çok önemli bir davasıdır. İkinci davamız da yolda. Avusturya’yı mahkemeye verdik. Bu dava da Avrupa Adalet Divanı’na gidiyor. Biz şuna inanıyoruz ve Avrupa’ya şunu söylüyoruz. Bize haksızlık yapmayın. Kendi ülkenizde kendi üyelerinize hangi hakları tanıyorsanız, ne sağlıyorsanız bize de aynısını sağlayın.” şeklinde konuştu.

Ticaretin kolaylaştırılmasının uluslararası karayolu taşımacılığı ve lojistik sektörüne sağlayacağı katkılara da değinen Çetin Nuhoğlu, şunları söyledi:

“Aralık 2013’te Dünya Ticaret Örgütü’nün bir kararı çıktı. Ekonomi Bakanlığı ile birlikte çalıştık. Şubat 2017’de anlaşma hayata geçti. Temeli, ticaretin kolaylaştırılması. Bu kapsamda bir komite oluşturuldu. Bu yapı, tüm dünya düzeyinde aynı amaca hizmet ediyor ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasına çalışıyor. Önümüzdeki tüm sorunların çözüleceğine inanıyorum. Tüm konuların bu platformda dile getirileceğine de inanıyorum. Bütün coğrafyalardaki ortak sorunların masaya yatırılması söz konusudur. Buna çok önem veriyoruz. Biz, 43 yıldır bir şeye inanıyoruz. Ülkemizin rekabette avantajlı olmasını sağlıyoruz. Biz zenginlik, refah taşıyoruz ve ülkeler arasındaki dengeyi sağlıyoruz. Ama hepsinden ötesi de ülkenin refahını taşıyoruz. Yurtdışından getirdiğimiz mallarla da Türkiye’nin rekabetçiliğinin önünü açıyoruz.”

 Nuhoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:”Önemli olan aynı amaca koşabilmek. Aynı amaçta uzlaşabilmektir. En önemlisi de uzlaştığımız alanda geri dönmeden, sonuna kadar en sağlam adımlarla yürümektir.”

İftar yemeğinin sponsorlarından Renault Trucks Genel Müdür Yardımcısı Ömer Bursalıoğlu ise iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Renualt Trucks olarak uzun süredir ara verdiğimiz UND organizasyonlarına bu vesileyle yeniden katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu akşamki birlikteliğimiz umuyorum ki Renault Trucks’ın lojistik sektörüne ve müşterilerine yakın olma stratejisinin yeni dönemdeki ilk hamlesidir. Bundan sonraki dönemde daha sık ve değişik vesilelerle biraraya geleceğiz.” dedi. 

YILIN SÜRÜCÜSÜ MARS’TAN ALİ KÖMÜRCÜ

Çetin Nuhoğlu’nun konuşmasını tamamlamasının ardından sektördeki en başarılı sürücülere ödülleri verildi. 2016 yılının, En başarılı sürücüsü Mars Lojistik’ten Ali Kömürcü oldu.

İŞTE ÖDÜLLENDİRİLEN SÜRÜCÜLERİN LİSTESİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN