UPS’nin gönderilerine e-ticaret dopingi

6 Ağustos 2014
UPS’nin gönderilerine e-ticaret dopingi

UPS, 2014 yılının ikinci çeyreği için düzeltilmiş hisse başına seyreltilmiş kazancının geçen yılın aynı döneme kıyasla yüzde 7,1 oranında bir artışla 1,21 dolar olduğunu duyurdu. ABD’deki e-ticaret gönderileri ve uluslararası ihracattaki kuvvetli büyüme, UPS’in küresel paket gönderilerinin yüzde 7,2 oranında artmasını sağladı.

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

UPS, 2014 yılının ikinci çeyreği için düzeltilmiş hisse başına seyreltilmiş kazancının geçen yılın aynı döneme kıyasla yüzde 7,1 oranında bir artışla 1,21 dolar olduğunu duyurdu. ABD’deki e-ticaret gönderileri ve uluslararası ihracattaki kuvvetli büyüme, UPS’in küresel paket gönderilerinin yüzde 7,2 oranında artmasını sağladı.

Şirket Teamsters’a üye bazı çalışanların belirlenmiş katkı esaslı sağlık planlarından kaynaklanan emeklilik sonrası borçlarının devrini tamamladı ve 665 milyon dolar vergi sonrası masraf tahakkuk etti. Raporlanmış verilere göre, bu masraf da dahil edildiğinde, ikinci çeyrek hisse başına seyreltilmiş kazancı yüzde 57 azalarak 0,49 dolar olarak gerçekleşti.

UPS Başkanı ve CEO’su Scott Davis: “Bu çeyrekteki güçlü gelir artışı, portföyümüzün müşteriler nezdinde yankı uyandırdığını ve her gün daha fazla müşterinin UPS’i lojistik tedarikçisi olarak tercih ettiğinin bir kanıtıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi, 2014 bizim için müşteriye yatırım yapma yılı. UPS’in pazarın sürekli artan ihtiyaçlarına yanıt vermesini sağlamak için yeni beceriler sunuyor ve kapasitemizi arttırıyoruz.”

30 Haziran’da sona eren altı aylık dönemde UPS, 1,0 milyar dolar serbest nakit akışı elde etti.. Şirket, geçtiğimiz yıla oranla hisse başına yaklaşık %8,1’lik bir artışla 1.2 milyar dolar kâr payı ödedi. Toplam yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarındaki 13,7 milyon hissesini yeniden satın aldı. Bazı çalışanların emeklilik sonrası sağlık borçlarının devri için nakit akışı 2,3 milyar dolara düşürüldü.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ABD Yurtiçi Geliri yüzde 5,2 artışla 8,7 milyar dolara yükseldi. Günlük paket hacmi, yüzde 8,1’lik UPS Karayolu hizmeti ve yüzde 5,4’lik Ertelenmiş gönderilerin,katkısıyla yüzde 7,4’lik bir iyileşme yakaladı. Düzeltilmiş faaliyet kârı geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 3,0’lük bir artışla 1,2 milyar dolar oldu. İkinci çeyrek sonuçları, demir yolu taşımacılık hizmetinin sağlanmasıyla ilgili ek işletme giderlerini ve operasyonel kabiliyetleri geliştirmek ve ulaştırma ağı kapasitesini arttırmak için yapılan yatırımları yansıtır.

Raporlanmış verilere göre faaliyet kârı, belirtilen emeklilik sonrası borçların ödenmesi sonucu olarak yüzde 82’lik bir düşüşle 209 milyon dolara geriledi.
Karayolu taşımacılık hizmetinin büyümesi, en başta hafif e-ticaret gönderileri doğrultusunda gerçekleşti. UPS SurePost gönderileri geçen yıla kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yakalayarak toplam büyümenin yaklaşık yarısını oluşturdu.
Paket başı toplam gelir, baz oranı iyileştirmeleri müşteri ve ürün karması ile dengelendiğinde, yüzde 2,0 oranında düştü. Getirilerin üzerinde etkisi olan büyük işletme hesaplarının artmasına rağmen, UPS SurePost hizmetinde görülen hızlı büyüme, düşüşün temel sebebidir.

Uluslararası küçük paket gelirleri yüzde 6,2 veya 190 milyon dolar artış ile 3,3 milyon dolara yükseldi. İhracat gönderilerindeki sağlam büyüme, bu segmentteki gelir artışını sağladı. Düzeltilmiş faaliyet kârı yüzde 4,4 artış ile 470 milyon dolara yükseldi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Raporlanmış verilere göre faaliyet kârı, belirtilen emeklilik sonrası borçların ödenmesi sonucu olarak 7 milyon dolarlık bir düşüşle 444 milyon dolara geriledi.

İhracat gönderileri, dünyadaki tüm bölgelerin büyümesiyle geçen seneye kıyasla yüzde 9,1 arttı. Avrupa yüzde 13’ün üzerinde günlük gönderi kazancıyla öncülük ederken, Asya yüzde 6’dan fazla yükseldi. ABD dışındaki yerli ürünler yüzde 4,8 oranında artarken tüm Avrupa çapında bu alanda büyüme görüldü.

Kur değişiminden bağımsız olarak paket başı gelir, ihracat kazancındaki yüzde 4’lük bir azalmayla geçen yıla oranla yüzde 1,72’lik bir düşüş yakaladı. Müşteriler daha düşük masraflı alternatifleri talep ettiğinden, son teknoloji olmayan ürünler, son teknoloji ürünlerinden fazla talep görmeye devam etti. Avrupa sınırları dâhilindeki gönderilerden sağlanan çift haneli kazançlar da paket başına sağlanan geliri düşürdü.

Avrupa gönderi kapasitesindeki hızlı büyüme, UPS’i yerel hizmet ortaklarından kısa süreli kapasite alımına itti. Bunun bir sonucu olarak, çeyrek boyunca şirketin nakliye ve ulaştırma ağı giderlerinde artış gördü.

Tedarik Zinciri ve Nakliye gelirleri yüzde 6,5 oranında artarak 2,3 milyar dolar oldu. Bu da ilk önce Forwarding ve Dağıtım iş birimlerinde artışa sebep oldu. Düzeltilmiş faaliyet kârı, yüzde 11 artarak 176 milyon dolar oldu ve faaliyet marjı, 30 baz puan yükselerek yüzde 7,5 oranında büyüdü.

Raporlanmış verilere göre faaliyet kârı, belirtilen emeklilik sonrası borçların ödenmesi sonucu olarak yüzde 41’lik bir gerilemeyle 65 milyon dolar azaldı.

UPS Forwarding, çift haneli bir faaliyet kârı artışı yakaladı. Kuzey Amerika Havayolu Taşımacılığı, Brokerlik ve Denizyolu Taşımacılığı hizmetlerindeki iyileşmeler, uluslararası hava taşımacılığındaki bir düşüşle neredeyse denkleşti. Asya – ABD hattında uygulanan temel pazar fiyatlandırma oranlara baskı yapmaya devam ediyor.

Dağıtım işi biriminde, perakende ve sağlık sektöründeki müşterilerden gelen kazancın bir sonucu olarak yüksek tek haneli gelir artışı yaşandı. UPS, küresel dağıtım ağını genişletmek için yatırım yapmaya devam ediyor.

UPS Nakliye geliri, yüz libre bazındaki LTL gelirini yüzde 4,1, tonaj bazındaki kazancı yüzde 1,6 oranında artarak, yüzde 5,5 oranında yükseldi. İşletmenin daha kârlı gelir imkânlarına odaklanmaya devam etmesiyle beraber, faaliyet kârı ve marjı geçtiğimiz yıla kıyasla iyileşme gördü.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN