UTİKAD’dan TUİK temsilcilerine dış ticaret eğitimi

19 Nisan 2017
UTİKAD’dan TUİK temsilcilerine dış ticaret eğitimi

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, Türkiye İstatistik Kurumu yöneticilerine Dış Ticaret Eğitimi verdi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, Türkiye İstatistik Kurumu yöneticilerine Dış Ticaret Eğitimi verdi. UTİKAD eğitmenlerinden Akif Geçim’in verdiği Dış Ticaret Eğitimi ile TÜİK tarafından çalışmaları devam eden Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistiklerinin derlenmesi sürecinin en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor.

Ankara’da düzenlenen eğitime TÜİK’in farklı kademelerinden 20 temsilci katıldı. TÜİK Yıllık İş İstatistikleri Daire Başkanı Ş. Şenol Bozdağ’ın da katılım gösterdiği eğitim sonunda önümüzdeki dönemde yeni eğitim seminerlerinin düzenlenmesi planlanıyor. UTİKAD ve TÜİK, dış ticarete dair en verimli istatistiksel bilgilere ulaşılması için iş birliği yaptı.

TÜİK tarafından Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistiklerinin derlenmesi sürecinin en üst düzeye çıkarılması çalışmaları çerçevesinde düzenlenen Dış Ticaret Eğitimi, UTİKAD eğitmeni ve Ekol Lojistik Özel Projeler, Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Akif Geçim tarafından Ankara’da verildi.

Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistiklerinin derlenmesi sürecini daha da iyileştirmek, taşımacılık, lojistik ve diğer hizmetlerle ilgili soruları daha anlaşılır ve doğru sormak için düzenlenen eğitime TÜİK’in farklı kademelerinde çalışan 20 temsilci katılım gösterdi. TÜİK Yıllık İş İstatistikleri Daire Başkanı Ş. Şenol Bozdağ’ın da katıldığı eğitimde; Dış Ticarette Temel Kavramlar, Dış Ticarette Kullanılan Belgeler, Taşıma Türleri ve Taşımacılıkta Kullanılan Belgeler, Teslim Şekilleri (Incoterms), Uluslararası Mevzuatta Ödeme Şekillerine Genel Bakış, Peşin Ödeme, Mal Mukabili Ödeme, Vesaik Mukabili Ödeme, Kabul Kredili İşlemler, Akreditifler ve Nakliyat Sigortaları Teminat Türleri konu başlıkları yer aldı. Katılımcılara aynı zamanda İhracat İş Akış Prosedürleri ile İthalatta İş Akışları örnek uygulamalarla anlatıldı. TÜİK temsilcilerinin sorularının da yanıtlandığı interaktif ve verimli geçen eğitimin sonunda önümüzdeki dönemde yeni eğitim seminerleri planlanmasına karar verildi.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN