Yeni Iveco Stralis, yüzde 11,2’ye varan yakıt tasarrufuyla iddialı

4 Mayıs 2017
Yeni Iveco Stralis, yüzde 11,2’ye varan yakıt tasarrufuyla iddialı

Iveco’nun Türkiye pazarına sunduğu Yeni Stralis; bölgesel, şehiriçi, hafif inşaat ve uzun mesafe taşımacılıkta kârlılık ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle öne çıkıyor.

Toplam Sahip Olma Maliyeti ve Düşük Salınım (TCO2) Şampiyonu olan Yeni Stralis, Iveco tarafından üç versiyon (Yeni Stralis, Yeni Stralis XP ve Yeni Stralis NP) olarak geliştirildi. TÜV SÜD tarafından Yeni Stralis’in bir önceki modeline göre yüzde 11.2 daha az yakıt tükettiği belgelendi.

Iveco’nun yeni modellerinin tanıtımı İstanbul’da Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirdi. Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta, Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Orta ve Ağır Araçlardan Sorumlu Müdür Tarkan Özyönüm ve Iveco Daily Ürün Müdürü Süha Yılmaz katıldı. Açılış konuşmasını yapan Tansu Giz’in ardından  Roberto Camatta, Iveco’nun Türkiye pazarındaki performansını anlatan bilgiler verdi.

İlk olarak iki ürünü aynı anda tanıttıklarını ifade eden Roberto Camatta, yılın ilk çeyreğini geçen yıl ve bir önceki yılla karşılaştıran kısa bir sunum yaptı.

Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta.

IVECO OLARAK ZOR DÖNEMİ BAŞARIYLA ATLATTIK”

Yılın ilk 4 ayının çok hareketli geçtiğini, Türkiye ekonomisinde kurlardaki oynama ve diğer gelişmelerden ötürü 2016 yılının ise özellikle son 5 ayının zor geçtiğini belirten Camatta, “Biz Iveco olarak bu zor dönemi başarıyla atlattık, atlatmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Camatta, “2015 yılının ilk 3 ayı çok başarılıydı, adetler anlamında da başarılıydı ve Iveco olarak rekor kırdık. Bu 3,5 ton ve üstü segmentte 2015 yılında 6,6 pazar payı ile 4’üncü olarak kapattık. 2016 yılı adetler anlamında pazarın gerilediği bir yıldı. Pazar yaklaşık yüzde 20 geriledi ve zor bir yıldı. 2016 Ocak-Mart döneminde birinci çeyrekte yüzde 7 pazar payı elde ettik ve pazar payımızı 2015 yılına göre 6,8 ile tamamladık. 2017 yılında ise toplam pazar 2016 yılına göre de küçülmeye devam ediyor. 2016’da pazar 2015’e göre zaten küçüldü.  Biz bu küçülen pazarda pazar payımızı arttırdık.” diye konuştu.

Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz.

Küçülen bir pazarda pazar payını arttırmanın daha da zor olduğunu söyleyen Camatta, bunu nasıl gerçekleştirdiklerini şöyle anlattı: “Bu kesinlikle ürünlerimizle oldu. Çok geniş bir ürün gamımız var. Bayi yapımız çok güçlü, çalışanlarımız deneyimli. Tüm bunlar biraraya geldiğinde rekabete karşı avantaj elde ediyoruz ve bu şekilde küçülen pazarda payımızı arttırdık.”

“Biz her yıl ilk çeyrekte pazar paylarına yakın ve bunun üzerinde pazar payı elde ettik. Hedefimiz ilk 3 ayda elde ettiğimiz pazar payını korumak olacaktır.” diyen Roberto Camatta,  “Geçici Nisan verilerine göre bizim için pazar iyi gidiyor. Belki referandum öncesinde ertelenen talepten kaynaklanıyor olabilir”

Ürün gamı hakkında bilgi veren Camatta; Daily Panel Van, 2015 yılı, Euro Cargo 2016, Stralis 2013 yılının kamyonu olarak seçildi. Bugün Daily ve Stralis’e odaklanacağız.

Camatta, “Rakiplerde bu kadar geniş ürün gamına sahip az marka var. Çok geniş bir ürün gamına sahibiz. Gayet tabi her üründe rakiplere göre başarılı değiliz. Bazı ürünlerde rekabetçi, bazılarında değiliz. Biz, başarımızı her zaman güçlü yanlarımıza odaklanarak sağlıyoruz. Buna devam edeceğiz, Türkiye’de de başarılı olmaya devam edeceğiz.” dedi.

ALTERNATİF YAKITTA LİDER

Roberto Camatta, Iveco’nun alternatif yakıtlarda lider olduğunu belirterek, “Bu araçlar Avrupa’da büyük takdir görüyor. Avrupa’da Iveco; CNG, LNG, HYBRID, ELECTRIC araçlarından bugüne kadar 40 bin adet gerçekleştirdi. LNG ve CNG versiyonlarında 400 beygir güce ulaşmış tek marka Iveco’dur. Türkiye henüz alternatif yakıtlar konusunda yüksek seviyede değil. Bu ürettiğimiz alternatif yakıtlarla çalışan araçlar Avrupa’da yüksek talep gösteriyor. Örneğin CNG’de Stralis tek model.” dedi.

 

Orta ve Ağır Araçlardan Sorumlu Müdür Tarkan Özyönüm.

Orta ve Ağır Araçlardan Sorumlu Müdür Tarkan Özyönüm ise Stralis hakkında detaylı bilgi verdi: “Iveco, her yerde öncelikle TCO2 şampiyon ibaresini kullanıyor. Toplam sahip olma maliyetinde de, ilk yatırım maliyetinde öndeyiz. Ancak ucuz olana da kanmamak lazım. Aracımız düşük yakarak yakıt maliyeti olan yüzde 42’ye etki ediyor. Daha sağlam bir araç olduğunda yüzde yüzde 6’lık bölüme de etki ediyor. Bir filoyu verimli kullandığınızda geçiş ücretleri ve vergilere de etki edebiliyorsunuz. İlk yatırım maliyeti olan yüzde 10’dan kalan kısmın yüzde 90’ında lider.”

YENİ STRALIS’İN YÜZDE 56’SI YENİLENDİ

“Standart versiyonumuzda dışarıdan bakıldığında çok yenilik yokmuş gibi görünüyor. Araç çok önemli yeniliklere uğradı. Motor ve yardımcı sistemindeki yeniliklerden, yeni opsiyonel arka ve aks oranlarına kadar yenilikler yapıldı. Birkaç sene önce zaten Stralis yenilenmiş ve yılın kamyonu ödülünü almıştı. Geliştirilebilecek bölümler geliştirildi ve yenilikler sağlandı.”

“Standart versiyon, XP versiyonumuz yeni adlandırıldı, doğalgazlı versiyonumuz ise NP olarak tanımlandı. Rakiplerinin 3 adım önünde bir yeniliğimiz de var. Doğalgazlı versiyonda 400 beygirlik, AS kabin, 920 litrelik kapasite, LNG seçeneği ile rakiplerinin çok önünde. Sıkıştırılmış doğalgazlı araçlarda menzil olarak 600 kilometrelerden bahsediyoruz. Motor aynı motor. Tanklar CNG ve LNG olabiliyor. Karma da olabiliyor. Bu da menzil avantajı sağlıyor. Böylece çekiciler için bin 500 kilometrelerden bahsedebiliyoruz. Türkiye’de de bu gerçekleşecek.”

Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta, daralan pazarda paylarını arttırmalarında geniş ürün gamına sahip olmalarının da önemli rol oynadığını ifade etti.

 

YENİ STRALIS, DÜŞÜK SALINIMIYLA LİDER

Yeni Stralis, tamamen yenilenen aktarma organı, yüksek güvenlik ve verimliliğiyle, lider toplam sahip olma maliyeti ve düşük karbondioksit salınımı ile öne çıkıyor. Iveco tarafından üç versiyon olarak geliştirilen Yeni Stralis, ağır taşımacılık sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

YENİ STRALIS: Yeni Stralis, tehlikeli maddelerin taşınması da dahil bölgesel ve kısa mesafe taşımacılığa en iyi çözümü sunmak amacıyla tasarlandı.Yeni Stralis’in tasarım aşamasında eşsiz avantajlar sağlayan özel HI-SCR egzoz arıtma sistemi korundu.

YENİ STRALIS XP: Spesifik bir versiyon olan Yeni Stralis XP ise uluslararası uzun mesafe taşımacılık talepleri doğrultusunda geliştirildi. Yeni Stralis XP’de yakıt verimliliği ve maksimum çalışma süresi sağlandı.

YENİ STRALIS NP: Devrimsel Yeni Stralis NP ise, CNG ve LNG ile çalışıyor. Gazla çalışan kamyonda dönüm noktasını başlatan Yeni Stralis NP, gelmiş geçmiş en sürdürülebilir uluslararası taşımacılık kamyonuolarak ön plana çıkıyor. Yeni Stralis NP; güç seviyesi, konfor, vites teknolojisi ve uzun mesafe görevler için yakıt otonomisi sunan tek doğal gazlı kamyon olma özelliğine sahip. Yeni Stralis NP şimdiden otomotiv endüstrisinde önemli bir bilinirliliğe sahip ve Avrupa Gaz Konferansı’nda, “Avrupa Gaz Ödülleri Mükemmellik 2017” kategorisinde “Yılın Projesi” seçildi.

YENİ STRALIS’TE TOPLAM SAHİP OLMA MALİYETİNİ DÜŞÜREN YENİLİKLER

Iveco, Yeni Stralis’in tüm ana teknik alt sistemlerini yeniledi ve geliştirdi. Yeni Stralis, tamamen yeniden tasarlanmış bir aktarma organı, yeni elektrik-elektronik tasarımı, sınıfının en iyi vitesi, arka aks ve arka süspansiyon, son nesil GPS tahminsel fonksiyonları, yakıt ekonomisi ve sürdürülebilirlik için yeni özellikler barındırıyor. Ek olarak Iveco’nun geliştirdiği yeni nesil hizmetler, her model için toplam sahip olma maliyetini düşürmeyi hedefliyor. Bu da Yeni Stralis’in sunduğu özel ve ayırt edici unsurları temsil ediyor.

TÜV SÜD, YENİ STRALIS’İN YAKIT TÜKETİMİNİ DÜŞÜRDÜĞÜNÜ BELGELEDİ

Ünlü Alman teknik sertifikasyon merkezi TÜV SÜD, Yeni Stralis’in yakıt tasarrufu ile ilgili başarısını iki önemli sertifikayla tescilledi.

TÜV SÜD’ün Yeni Stralis için verdiği sertifikalardan ilki ürün odaklı. Burada Yeni Stralis, önceki modeliyle karşılaştırılıyor ve Yeni Stralis’in yüzde 11.2 daha az yakıt tükettiği belgeleniyor.

İkinci sertifika ise yakıt danışma hizmetlerine (TCO2 Akıllı Rapor, TCO2 Tavsiyelerve TCO2 Sürüş) odaklı ve yakıt tasarrufunda yüzde 8 ileyüzde 10’luk bir gelişmeyi belgeliyor.

TOPLAM SAHİP OLMA MALİYETİ ŞAMPİYONU

Yeni Stralis’in odaklandığı enerji yönetimi her türlü görevde ve her türlü güzergâhta toplam sahip olma maliyetinde belirgin bir düşüş sağlıyor.Yeni motorlar sürtünmeyi azaltmak ve rölantide belli bir süreden sonra motoru kapatarak enerji tasarrufu sağlamak üzere gözden geçiriliyor.

Tamamen yenilenentek redüksiyonluarka aks, vites geometrisini geliştiriyor, sürtünmeyi azaltıyor, yakıt tüketimini optimize ediyor.Bu özellikler önceki modelle karşılaştırıldığında yakıt tasarrufunda çift haneli bir gelişme anlamına geliyor.

Yeni Stralis’e toplam sahiplik maliyetini daha da düşürmek için ek özellikler ve hizmetler de ekleniyor.

HI-CRUISE GPS

HI-CRUISE GPS tahminen sürüş sistemi, teknoloji harikası haritalama teknolojisine dayanıyor. Sistem, geo-lokalizasyonla karşılaştırıldığında yol topoğrafyası bilgisiyle hızlanma, yavaşlama ve vites değişikliği konusunda stratejiler geliştirebiliyor. Bu özellik sürücünün işini kolaylaştırarak güvenliğe odaklanmasını sağlıyor ve sürüş konforunu yükseltiyor. Ayrıca sürüş kalitesi fark etmeksizin yakıt tasarrufu sağlıyor.

12 İLERİ HI-TRONIX OTOMATİK VİTES

Yeni Stralis’te kullanılan yeni nesil 12 ileri HI-TRONIX otomatik vites, ZF ile birlikte geliştiriliyor. Kategorisindeki teknolojik ilerlemenin ön saflarında yer alan vites, çarpıcı biçimde dayanıklılığını artırırken maliyetleri de düşürüyor. HI-TRONIX, vites geçiş süresini yüzde10 azaltarak önceki nesle göre iki kat daha hızlı geçiş gerçekleştiriyor. 1.6 milyon kilometreye kadar dayanıklı, gürültünün 6 desibel azaltılmasıyla gece görevleri için ideal olan, sınıfının en iyi tork-kütle oranına sahip şanzıman aynı zamanda modüler ve servis dostu yapısıyla bakım masraflarını düşürüyor ve kolaylaştırıyor. Ek olarak düşük hızlı operasyonlar için manevra modu (tork çevirici vites gibi çalışma), kaygan yüzeylerde tutuşu artıran “rocking”(sallanma)fonksiyonu ve 4 geri vites ile yeni PTO’larıbarındırıyor.

ARKA SÜSPANSİYON YENİDEN TASARLANDI

Verimliliği artırmak ve dayanıklılık adına arka süspansiyon tamamen yeniden tasarlanıyor. Yeni tasarım daha hafif ve performansı koruyor. Hafiflik, 45 kilo daha fazla yükleme kapasitesi anlamına geliyor. Tüm metalik yüzeylerin işleme tabi tutulmasıyla aşınmaya karşı yüksek dayanıklılık sağlanırken bakım masrafları düşürülüyor.

MUX KONSEPTİ

Yeni Stralis ve Yeni Stralis XP’de uygulanan yeni elektrik-elektronik mimarisi teknolojik bir atılımı temsil ediyor ve gelecekteki yeniliklerin önünü açıyor. MUX konseptinin temel alındığı elektronik üniteler iki fiziksel kablo aracılığıyla ortak protokolle iletişim kuruyor.

YENİ HI-MUX KONSEPTİ

Stralis’in yeni HI-MUX konsepti, tüm dağıtım ağının ve bazı parçaların baştan tasarlanmasıyla uygulanıyor. Yeni Stralis, modüler mimariye sahip, esneklik ve servis kolaylığı için iki kola ayrılırken, pnömatik, yakıt ve AdBlue 4 düzeni ile entegre ediliyor. HI-MUX, parça sayısı ve birleştirme karmaşıklığını düşürürken spesifik kamyon konfigürasyonları için detaylı bir tasarım çözümü sunuyor.

MICHELIN İLE YAPILAN ORTAK ÇALIŞMA İLE YAKITTA YÜZDE 1.5’A VARAN TASARRUF

Michelin ile ortaklaşa geliştirilen yeni üç “A”lı eko-lastikler, yuvarlanma direncini minimize ediyor ve yüzde 1.5’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu sonuç, her 100 kilometrede 1.33 KG daha az karbondioksit salınımı anlamına geliyor. Bu tasarruf, aynı tutuş, sağlamlık ve dayanıklılık korunarak gerçekleşiyor.

DÜŞÜK BAKIM VE TAMİR MASRAFI

Yeni Stralis’in sıra dışı güvenilirliği ve dayanıklılığı aynı zamanda düşük bakım ve tamir masrafları sağlıyor. Geçen3 yıllık sürede önceki modele oranla yüzde 5,  azalma anlamına geliyor. Bu durum zaten oldukça rekabetçi bir toplam sahip olma maliyeti sunan Yeni Stralis’i daha da rekabetçi yapıyor.

TCO2 LIVE VE ÇALIŞMA SÜRESİ GARANTİSİ

Iveco TCO2 LIVE, ilk defa yeni nesil hizmetleri ve filo yönetimiyle geleneksel satış sonrası hizmetlerini içeren modüler bir portföy.Bu yeni hizmetlerden üç tanesi Yeni Stralis müşterinin araçları en tasarruflu biçimde kullanmaları adına danışmanlık veriyor.

TCO AKILLI RAPOR: Filodaki her aracın sürüş tarzı ve yakıt tüketimi konusunda haftalık rapor.

TCO2 TAVSİYELER: Iveco’nun topladığı veriler ışığında yapılan analizlerle yakıt tasarrufu konusunda tavsiyeler.

Bu iki hizmetin kombinasyonu ek olarak yüzde 3’lük bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu iki hizmet, yakıt odaklı sürüş tarzı kurslarını barındıran TCO2 SÜRÜŞ hizmeti aracılığıyla entegre edilebiliyor.

Öte yandan Yeni Stralis, araç içinde sürücüye sürüş tarzını geliştirmesi konusunda gerçek zamanlı tavsiyelerde bulunan profesyonel bir rehber olan “SÜRÜŞ TARZI DEĞERLENDİRME” sistemini barındırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN