Yolcu ve kargo uçağı pazarı 6 trilyon dolara ulaşacak

28 Haziran 2017
Yolcu ve kargo uçağı pazarı 6 trilyon dolara ulaşacak

Gelecek 20 yıllık dönemde yolcu ve kargo uçağı toplam pazar büyüklüğünün 41.030 uçağa yükselmesi, yani 6 trilyon doları aşması öngörülüyor.

 

ABD’li uçak üreticisi Boeing, son dönemde çok hızlanan yolcu ve kargo uçağı talebinin bu yıl güç kaybedeceğini düşünse de gelecek 20 yıllık dönem için pazar tahminini yüzde 4 yükseltti. Paris havacılık fuarında yayımladığı uzun vadeli tahminlerine göre gelecek 20 yıllık dönemde yolcu ve kargo uçağı toplam pazar büyüklüğünün 41.030 uçağa yükselmesi, yani 6 trilyon doları aşması öngörülüyor.

Şirketin geçen yılki tahminlerine göre bu sayı 39.620 idi. Şirketin tahminlerine göre Boeing 737 ve Airbus A320 gibi havayollarının en çok tercih ettiği ve üreticilere en çok satış gelini getiren dar gövdeli uçak talebinin 20 yıllık dönemde yüzde 5 artması bekleniyor. Aynı zamanda ucuz havayollarının tercih ettiği bu orta menzilli dar gövdeli uçaklar için pazarın 29.530 adet olması bekleniyor. Boeing’in rakibi Airbus da bu ay içinde yayımladığı tahminlerinde benzer bir revizyona giderek 20 yıllık pazar tahminini geçen yıla kıyasla yüzde 6 artırarak 34.899 adet uçağa yükseltmişti. Boeing dar gövdeli uçak satışlarında öngördüğü büyümeye karşılık A380 ve kendi ürettiği 7478 gibi dört motorlu büyük ölçekli uçakların satışlarının tek başına bir kategori oluşturmayacak kadar azalacağını tahmin ediyor. Şirket artık bu modellerin satış tahminlerini iki motorlu geniş gövdeli modellerin içine dahil ediyor. Airbus ise havalimanlarındaki sıkışıklık nedeniyle A380 modelinin ilgi görmeye devam edeceğini ve gelecek 20 yılda pazarın yüzde 5’inin bu tip “çok büyük uçaklar”dan oluşacağını tahmin ediyor.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN