Çocuk koltuğu kullanımı yaralanmaları “yüzde 80” oranında azaltıyor

22 Eylül 2017
Çocuk koltuğu kullanımı yaralanmaları “yüzde 80” oranında azaltıyor

Uzmanlara göre, arka koltukta emniyet kemeri ile çocuk oto koltuğu kullanımı yaralanmaları yüzde 80 oranında azaltıyor.

Araç içinde çocuk güvenliğine yönelik ürünleri İskandinav güvenlik tecrübesiyle sunan, sektörünün öncüsü BeSafe’in ortaya koyduğu verilere göre, çocukların yüzde 70’i seyahat esnasında yanlış ve eksik güvenlik ürünleri dolayısıyla zarar görüyor. Çocukların araç içerisinde ekstra korumaya ihtiyacı olduğunu belirten BeSafe uzmanlarına göre, sürücülerin yüzde 65 ise sürüş esnasında en az 1 kez hata yapıyor. Çocuk oto koltuğu kullanmama veya kullanımında yapılan hataların trafik kazalarında yaralanma ve ölümlere yol açtığını belirten uzmanlara göre, arka koltukta emniyet kemeri ile çocuk oto koltuğu kullanımı yaralanmaları yüzde 80 oranında azaltıyor.

EMNİYET KEMERİ KULLANAN SÜRÜCÜLER ÇOCUK KOLTUĞU KULLANMAYA DAHA YATKIN

Büyük kazaların yüzde 47’sinin önden, yüzde 18’inin ise arkadan çarpmalardan kaynaklandığını ifade eden BeSafe uzmanlarına göre, emniyet kemeri kullanan sürücüler çocuk oto koltuğu kullanmaya daha yatkın. Yetişkinlerin geriye dönük seyahatlere yönelik önyargılarının çocuklarda olmadığını belirten yetkililer, İskandinav ülkelerinde arka yönelimli koltukların 4-5 yaşa kadar kullanıldıklarının altını çiziyor. Ayrıca İskandinav ülkelerinde araç kazalarında yaralanan veya ölen çocuk oranı tüm diğer gelişmiş ülkelere göre daha az durumda.

Yaralanmaları yüzde 80 oranında azaltan çocuk oto koltuklarının önemine dair diğer veriler ise şöyle sıralanıyor:

Türkiye’de yaralanan ya da hayatını kaybedenlerin yüzde 30’u 0-14 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Dolayısıyla çocukların 12 yaşına kadar mutlaka çocuk oto koltuğunda seyahat etmeleri gerekir.

Oturma yüksekliği 74 cm, boyu yaklaşık 145 cm, vücut ağırlığı 36 kg oluncaya kadar çocuk oto koltukları kullanılmalıdır.

Avrupa Birliği I-Size Yönetmeliği’ne uygun çocuk oto koltuğu kullanılmalıdır. Bu koltuklar yan ve boyun / baş boyun darbelerine karşı “sıkı” koruma sağlıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN