UPS Türkiye, TÜMTİS ile toplu iş sözleşmesini imzaladı

24 Aralık 2018
UPS Türkiye, TÜMTİS ile toplu iş sözleşmesini imzaladı

UPS Türkiye ile TÜMTİS arasında 4. Dönem TİS (Toplu İş Sözleşmesi) imzalandı.

UPS Türkiye ile TÜMTİS arasında 1550 sendika üyesi adına devam eden 4. Dönem TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmeleri anlaşma ve sözleşmenin imzalanması ile sonuçlandı.

Sektör çalışanları için büyük adımlardan biri olan sözleşme, 2018 yılı bitmeden tamamlandığı için öncü bir role sahip olarak değerlendirildi.

Üyelerin onayıyla imzalanan 4. dönem toplu iş sözleşmesiyle UPS, bu alanda sektördeki ilk şirket olma özelliğini taşıyor ve güvenceli iş uygulamasının hayata geçirilmesinde 2010’dan beri TÜMTİS ile çalışmalarını sürdürüyor.

İmzalanan sözleşmeyle ilgili olarak TÜMTİS’in detaylı açıklaması ise şöyle:

Sendikamız ile UPS Kargo işvereni arasında 14.12.2018 tarihinde imzalanan 4. Dönem TİS ile ücretlere birinci yıl enflasyon+2 puan, ikinci yıl enflasyon oranında zam alındı. Mevcut olan ikramiyeye bir ikramiye daha ilave edildi.

İki yıl süreli imzalanan TİS ile ekonomik, sosyal ve idari maddelerde yeni kazanımlar sağlandı. Yemek, yakacak, eğitim ve diğer sosyal yardımlara enflasyon oranında zam artışları yapıldı.

“ÜYELERİMİZİN ONAYI ALINARAK İMZALANDI”

Yeni dönem TİS’i üyelerimizin mevcut haklarından taviz verilmeden imzalandı. Sendikamız, toplu sözleşme sürecini üyeleriyle birlikte sürdürdü. Tüm bölgelerde eğilim yoklaması yapıldı ve 4. Dönem TİS üyelerimizin tamamına yakınının onayı alınarak imzalandı.

8 SAATLİK ÇALIŞMA VE CUMARTESİ TATİLİ

Sendikamız, Amerika merkezli UPS Kargo’da örgütlenme faaliyetini 2010 yılında tamamlamış 2011 yılında ise TİS bağıtlamıştı. Türkiye’de faaliyet gösteren kargo şirketleri arasında ilk olan bu toplu sözleşme ile önemli kazanımlar elde edilmişti. UPS Kargo, ülkemizde iş güvenceli ve 8 saatlik iş günü uygulamasının yapıldığı tek kargo şirketidir.

Sendikamız bir önceki dönem TİS ile de kargo sektörü için önemli bir kazanım daha elde etmişti. Esnek çalışmanın alabildiğine yaygınlaştırılmaya çalışıldığı, Pazar tatilinin bile gasp edilmek istendiği koşullarda Cumartesi günü tatil günü olarak kabul edilmiş böylece hafta tatilleri 2 güne çıkarılmıştı. Cumartesi tatili 15 Mart 2017 tarihinden itibaren uygulanmaktadır.

TAŞIMA İŞÇİLERİNİ SENDİKAMIZDA BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Sendikamız, taşımacılık ve kargo firmalarında kanun tanımazlığın, kuralsızlığın, güvencesizliğin, günde 12-14 saat çalışmanın kader olmadığını UPS Kargo’da elde ettiği kazanımlar ve imzaladığı TİS ile göstermiştir.

Sendikamız tüm olanaklarıyla örgütlenme çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm kargo ve taşıma işçilerini UPS, DHL ve ARAS KARGO işçilerinin yolundan yürümeye ve sendikamızda örgütlenmeye çağırıyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN