ADÖKSAN, 2023 yılında gösterdiği üstün ihracat performansı ile İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği tarafında Alüminyum Dökümden Mamul Ürünler kategorisinde 1.lik ödülüne layık görüldü.

İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen İhracatın Metalik Yıldızları Ödül Töreni, 08 Mart 2023 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda; TİM Başkanı Mustafa Gültepe, İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı  Çetin Tecdelioğlu, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Demir ve Demir Dışı Mamul Üreticisi ve İhracatçısı firmaların yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplamda 67 firma 24 kategoride ödüle layık görülürken sektörü temsil eden 28 derneğe de teşekkür plaketleri takdim edildi.

Törenin 08 Mart kadınlar gününde gerçekleştirilmesi ve ödüllerin büyük bölümünün ödül kazanan firmaların kadın yöneticileri tarafından alınması, Türk kadının endüstri ve ihracat sektörleri bazında geldiği yere işaret ediyor olması açısından da bu güzel organizasyona ayrı bir önem kattı.

ADÖKSAN adına Firma CEO ve Genel Müdürü Ajda Şener, Alüminyum Dökümden Mamul Ürünler kategorisinde 1.lik ödülünü TİM Başkanı Mustafa Gültepe, İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ın ellerinden aldı. 

İhracatın Metalik Yıldızı: Ajda Şener

ADÖKSAN CEO ve Genel Müdürü Ajda Şener, ödül töreninde yapmış olduğu konuşmada, İDDMİB’ in ADÖKSAN’ ın “İhracatın Metalik Yıldızı” ödülüne bir kez daha layık görülmesi bağlamındaki memnuniyetini belirterek, bu ödülü, ADÖKSAN ’ın uluslararası pazarda içinde bulunduğu giderek zorlaşan rekabet ortamında daha da yoğun çaba sarf etmek için bir itici kuvvet ve motivasyon kaynağı olarak gördüğünü de vurguladı.

Ajda Şener konuşmasının devamında, yıllar süren, pazarlama, teknoloji ve üretim alanlarında sergilenen yoğun çalışmalar ve yatırımlar sayesinde ADÖKSAN’ın, otomotiv yan sanayinde küresel çapta önemli bir yüksek basınçlı alüminyum döküm oyuncusu haline geldiğini,  İstanbul'da 2 adet döküm tesisi ile bir adet işleme/katma değerli işlem tesisine sahip olduğunu aktararak, Macaristan' da bulunan lojistik merkezi sayesinde ADÖKSAN’ın, Avrupa Birliği’nde bulunan müşterilerinin tedarik zincirine tam olarak entegre olduğunu aktardı.

ADÖKSAN’ın hâlihazırda 160 ila 1350 ton arası 27 döküm makinası, 60 işleme tezgâhı, kromatlama, eloksal kaplama ve toz boya kaplama tesisleri, otomatik montaj, sızdırmazlık ve teknik temizlik yatırımları ile sektöründe Avrupa çapında öncü bir konuma gelmiş olduğuna işaret eden Sn. ŞENER, 29 Şubat tarihinde açılmış olan 11.000 m2 kapalı alana sahip toplam yatırım maliyeti 60 milyon Euro olan yeni döküm tesisi ile ADÖKSAN’ ın döküm kapasitesini 3 katına çıkarırken, 3300 tonluk döküm makinelerini de devreye alarak 30 kg. net ağırlığı olan, global pazarda çok az oyuncunun rekabet edebildiği bir segmentte kendisini konumlandırmış olacağını açıkladı.

Kâmil Koç bir kez daha Brandverse Awards’tan ödülle döndü Kâmil Koç bir kez daha Brandverse Awards’tan ödülle döndü

Konuşmasının son bölümünde, bu törenin 8 Mart kadınlar günü gerçekleşmesini çok anlamlı bulduğunun altını çizmek istediğini belirten Ajda Şener, Türkiye'nin küresel rekabetçiliğinin artırılması için iş hayatında, özellikle de Türk sanayisinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının çok kritik bir unsur olduğuna inandığını vurgulayarak, bunu yüksek teknolojili otomotiv ürünlerinin ihracatında önemli rol alan bir kurumun lideri bir kadın girişimci olarak ifade ettiğinin altını çizdi. Ajda Şener, hep birlikte bu konuyu odak alan çalışmaları yoğunlaştırmanın çok önemli olduğuna inandığını belirtti.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU