Yeni teknik ortaklık, dünyadaki en zorlu motor sporları yarışması için Allison tam otomatik şanzıman donanımlı elektrikli bir kamyon geliştirilmesini sağlayacak.

Konvansiyonel ve elektrikli araç tahrik çözümleri konusunda lider üretici, ayrıca ticari ve savunma araçları için orta ve ağır hizmet tipi tam otomatik şanzımanlar alanında en büyük global üretici olan Allison Transmission, Dakar rallisi ve diğer ralli etkinlikleri için elektrikli kamyonların geliştirilmesini desteklemek üzere dünyaca ünlü Dakar Rallisi'nin defalarca kazananı olan Team de Rooy takımı ile üç yıllık bir iş birliği anlaşması yapıyor.  

Doğuş Otomotiv, ağır vasıta pazarında yeni iş birliği anlaşması imzaladı Doğuş Otomotiv, ağır vasıta pazarında yeni iş birliği anlaşması imzaladı

2023 Ocak ayında yapılacak Dakar Rallisi'ne katılacak araç için konvansiyonel Allison şanzıman donanımlı elektrikli kamyon ile testlerin 2022 yılında başlaması planlanıyor. Bu iddialı projenin resmi sözleşmesi, Allison Transmission Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Sjoerd Vos ile De Rooy Transport Genel Müdürü ve kamyon ralli takımı Team De Rooy'un sahibi Gerard de Rooy tarafından imzalandı. De Rooy, 2012 ve 2016'da hem takım sahibi hem de sürücü olarak Dakar'ı kazanmıştı. 

Gerard de Rooy; "Dakar ve diğer ralliler, özellikle süspansiyon, akslar ve vites kutusu başta olmak üzere tüm mekanik bileşenleri gerçekten zorluyor. Sert yüzeylerde, şiddetli sarsıntılar tüm aktarma organlarına ve dolayısıyla ralli kamyonunun tamamında saatlerce devam ederek hasara neden oluyor. Gevşek kumlu arazide ise geleneksel debriyajla çalışan şanzımanlar, düşük hızlarda çekiş gücünü sınırlıyor. Bu nedenle ekibimiz, 2018'de Allison tam otomatik şanzıman donanımını kullanmaya başladı. Allison şanzımanlarının ne kadar etkili ve dayanıklı olduğunu bilerek, elektrikli araca geçme planlarımızda Allison’ın desteğini alabilmek harika bir gelişme." şeklinde açıkladı. 

Dakar Rally'nin son yarışında, Allison şanzıman donanımlı araçlar, kamyon bölümünde ilk 10'u domine etmişti.

Sjoerd Vos, açıklamasında; "Yeni teknolojileri geliştirmenin en iyi yollarından biri, zorlu koşullarda performans ve dayanıklılık sınırlarını zorlamak. Dünyada Dakar'dan daha zorlu bir motor sporları yarışması da yok." diye belirtti. 

Team de Rooy'un yeni Iveco elektrikli kamyonu, Allison'ın retarderli 4000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımına sahip olacak. Bu şanzıman, tüm Allison tam otomatik şanzımanlar gibi, bütün orta ve ağır hizmet tipi ticari araç motorları, yakıt türleri ve elektrikli motorlar için uygun. 4000 Serisi, inşaat araçları, çöp toplama kamyonları ve itfaiye araçları gibi uygulamalar için kolayca uyarlanabilen bir tahrik çözümü olarak ön plana çıkıyor. Bu özel şanzıman, halihazırda 2020'de üretimine başlanan dünyanın ilk hidrojen-elektrikli ağır hizmet kamyonu Hyundai XCIENT'te bir elektrik motoruyla entegre edilmiştir. 

Allison tam otomatik şanzımanların avantajlarından biri, kalkış anında torku artıran patentli tork konvertörü oluyor. Tork konvertörü, Team de Rooy'un elektrikli ralli kamyonunun menzili ve verimliliği optimize etmek için daha küçük, daha az güçlü bir tahrik motoru kullanmasını ve kum tepelerini tırmanırken daha iyi performans göstermesini sağlayacak. Diğer bir avantaj, konvertördeki hidrolik kavramanın sönümleme etkisidir. Bu etki, kamyonun elektrikli motorunun, aktarma organlarındaki burulma kuvvetleriyle ilişkili şok yüklemesinden korunmasına yardımcı oluyor. Allison tam otomatik şanzımanlarda, motor devrini ve tork seviyesini kesintisiz olarak optimize eden kendi kendine öğrenen algoritmalar sayesinde bir başka fayda daha sağlanıyor. Bu da elektrikli motorların verimliliğini en üst düzeye çıkarabilmeye ve enerji tüketimini en aza düşürebilmeye yardımcı oluyor. 

Yeni elektrikli kamyonun geliştirilme aşamasında Team de Rooy, 2022 Dakar Rallisi'ne, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İzlanda ve Türkiye’de Allison Yetkili Distribütörü olan Drive Line Systems (DLS) tarafından desteklenecek olan Allison tam otomatik şanzıman donanımlı ve dizel motorlu Iveco kamyonlarla katılacak. 

Team De Rooy ayrıca, daha önce Gerard'ın babası Jan De Rooy tarafından kullanılan Klasik DAF kamyonları "dubbelkop" (Twin Head) kullanacak. Bu özel klasik kamyon da iki Allison tam otomatik şanzıman donanımlı iki güç ünitesine sahip.

Allison, ticari ve savunma araçları için orta ve ağır hizmet tipi tam otomatik şanzımanların en büyük küresel üreticisi olmasının yanı sıra, konvansiyonel, elektrikli hibrit ve tam elektrikli araç tahrik çözümlerinin lider tasarımcısı ve üreticisidir. Allison kısa süre önce eGen PowerTM serisi elektrikli akslarını kamyon ve otobüs pazarına sunarak EV sektöründeki varlığını genişletti. Bu e-Akslar, orta ve ağır hizmet kamyonlarında akslar, motor, şanzıman ve kardan mili dahil olmak üzere geleneksel güç aktarma organı bileşenlerinin yerini alan tamamen entegre elektrikli güç aktarma organlarıdır. e-Akslar, minimum modifikasyonlarla mevcut şasi konfigürasyonlarına uyarlanabilir ve bu kompakt konfigürasyon, daha uzun menzil sağlayacak pil paketleri için ekstra alan sağlar.

Allison Transmission Kıdemli OEM Müşteri Yöneticisi Edgar Lips ise;"1915’te kuruluşundan bu yana Allison'ın DNA'sında öncülük ve yenilikçilik var. Elektrifikasyon döneminde de bunun etkilerini görüyoruz. Otoyol ve arazide, hatta kum tepelerinde, aynı maksimum güvenilirlik, performans ve kullanım seviyelerini sağlayarak- örneğin geleneksel şanzımanlarımızı bir elektrik motoruyla birleştirerek- müşterilerimizin şu anda mevcut olan çözümlerden tam entegre elektrikli akslara geçişlerine yardımcı oluyoruz,” dedi.

Editör: TE Bilisim