DAF Trucks, kamyon üretimindeki 75'inci yılını kutlamak için DAF XG+'nın özel üretim bir modelini sunuyor. 1928 yılında Hub van Doorne'un Makine Fabrikası olarak kurulan DAF, birkaç yıl sonra ilk hafif yarı römorkunu üretti ve 1949'da ilk kamyonunu piyasaya sürdü. İlk kamyon, sadece bir motor, ızgara, frenler ve direksiyon mekanizması olan bir şasiden ibaretti ve müşteriler kabini özel otobüs imalatçılarından temin etmek zorundaydı.

Bugün ise DAF, piyasadaki en verimli ve güvenli araçları üretirken, kabinleri de konfor ve ferahlık açısından öne çıkıyor. DAF XG+ modeli, 12,5 m3 kabin hacmiyle DAF'ın amiral gemisi olarak tanıtılıyor.

DAF kamyon üretiminin 75. yılına özel olarak sunulan bu model, isteğe bağlı olarak güçlü bir PACCAR MX-13 motor (480 hp/355 kW) ve kamyon sektöründeki en güçlü motor freni olarak bilinen MX Motor Freni ile donatılabiliyor. Her araçta Tam Aero Kiti bulunuyor ve bu kitte deflektörler, çamurluklar ve yan etekler yer alıyor. DAF Digital Vision System ve Köşe Görüşlü dijital kameralar (standart) ile en iyi aerodinamik özellikler ve en yüksek yakıt verimliliği sağlanıyor.

Bu özel üretim model, lüks deri döşemeli ısıtmalı döner koltuklar, 8 hoparlörlü son teknoloji bir ses sistemi ve 80 santimetre genişliğinde rahat bir yatak ile en yüksek konforu sunuyor. Ayrıca her kamyonda DAF Gece Kilidi, mikrodalga, lüks paspas seti ve dolu bir hediye çantasını içeren "Sürücü Paketi" bulunuyor.

Bu özel üretim model, şık bir Gümüş Metalik renkte boyanmış ve DAF'ın üretimdeki dönüm noktasını simgeleyen benzersiz siyah ve sarı çizgi tasarımı ile tamamlanmış. Alcoa Dura-Bright Alüminyum Jantlar da kamyonun şıklığını pekiştiriyor.

Daimler Truck ve Volvo Group, cellcentric ile yakıt hücresi üretimine geçiyor Daimler Truck ve Volvo Group, cellcentric ile yakıt hücresi üretimine geçiyor

Bu benzersiz özel üretim modeli, şu andan itibaren sipariş edilebilir ve yaz bitiminde teslim edilmeye hazır olacak.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU