Bu yeni sistemler Ocak 2024 itibarıyla standart olarak tüm DAF XB, XD, XF, XG ve XG+ modellerinde sunulacak.

En yeni nesildeki Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi (AEBS), aracın önündeki savunmasız yol kullanıcılarına uyarı veren bir radar ve kamera ile donatıldı. Ek bir Radar, yeni Sürüş Asistanı işlevine yardımcı olarak kamyon düşük hızlarda giderken yakında savunmasız yol kullanıcısı olup olmadığını algılayıp sürücüyü uyarıyor. Olay Veri Kaydedici (EDR), AEBS fren uyarısı etkinleştirildiğinde görüntüleri ve verileri kaydeder ve DAF Dönüş Asistanı, römorkun arka tarafına kadar olan kısımlar da dahil olmak üzere aracın kör noktalarında yaya, bisikletli veya araç olması durumunda uyarı veriyor.

Ayrıca her Yeni Nesil DAF, sürücüye gerçek hız sınırları hakkında bilgi veren ve aşırı hız durumunda sürücüyü uyaran Hız Limiti Algılama özelliğiyle birlikte gelir. Şerit Takip ve Uyarı Sistemi (LDWS) ise istenmeden yapılmış olması muhtemel şerit değişiklikleriyle ilgili sürücüyü uyararak tehlikeli durumların önlenmesine yardımcı oluyor.

Yeni Geri Görüş Kamerası, kamyonun arka tarafında neler olduğunu kabindeki bir ekranda gösteriyor. Adaptif Uzun Far Asistanı (isteğe bağlı), karşıdan başka araçlar yaklaşırken veya önünüzde ilerleyen başka araçlar varsa uzun farı otomatik olarak kısar. Daha önceki DAF kamyonlarında da kullanılan ve işlevselliği devam ettiren Acil Durum Sinyal Sistemi (ESS), kamyon sert bir şekilde yavaşladığında dörtlü flaşörlerle diğer yol kullanıcılarını uyarıyor.

Renault Trucks’ta satış sonrasına yeni atama yapıldı Renault Trucks’ta satış sonrasına yeni atama yapıldı

Ek olarak, sürücü güvenliğini daha da artırmak için yeni özellikler sunulmuştur. Yeni DAF Yorgunluk Tespit Sistemi, sürücünün uyanıklık düzeyini değerlendirir ve mola ihtiyacı olduğunda uyarı verir. Motorun çalıştırılabilmesi için önce negatif alkol testi sonucu alınmasını gerektiren bir cihazın takılmasını kolaylaştırmak için Alkol Kilidi hazırlığı da mevcut.

DAF Yönetim Kurulu üyesi ve Baş Mühendis Patrick Dean, "DAF hem pasif hem de aktif güvenlik sistemlerinde lider konumdadır. Güvenlik alanındaki lider konumumuzu daha da güçlendirmek için eşsiz doğrudan ve dolaylı görüş, üstün kabin gücü ve sınıfında lider ergonomi, yeni Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri paketiyle bir araya getirildi. Bu, yalnızca Yeni Nesil DAF model serimizin sahipleri ve sürücüleri için ciddi bir öneme sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer tüm yol kullanıcılarının güvenliğine de fayda sağlar. Ocak ayı itibarıyla standart hale gelecek olan yeni teknolojilerle, güvenlik açısından yeni bir sektör standardı belirlediğimizden eminiz." diyor.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU