2006 yılından itibaren 40 yılı aşkın sektörel deneyim ile, Türkiye’nin en çok satan lider markası Renault ve müşteri tercihlerinde önemli yeri olan Dacia markasının bayiliğini yapan Koçaslanlar Motorlu Araçlar’ın Genel Müdürü Didem Aras, “Bu güne kadarki en iyi Renault” olarak lanse edilen ve segmentine damgasını vuran Yeni Renault Austral’den bahsetti. Yeni Austral’in sürüş konforu, gelişmiş güvenlik paketleri ve iç-dış dizaynı ile tüm beklentileri karşılayan Austral‘ın özellikleri deneyimlemek için ilgililerini showrooma beklediğini ifade etti.

Yeni Renault Austral’in, Renault’un yeni marka kimliğini en iyi gösteren araç olduğunu ve segmentinin en iddialı modellerinden biri olduğunun altını çizen Koçaslanlar Motorlu Araçlar Genel Müdürü Didem Aras, “SUV gövde tipi ve C-SUV alt segmenti dünyada ve Türkiye’de her geçen gün daha da güçleniyor. Bugün Türkiye’de satılan her 2 araçtan 1’ini C segmenti modeller oluştururken, en çok satılan gövde tipinde de SUV modeller mevcut. Renault, her geçen gün büyüyen C segmentine Yeni Austral ile damgasını vurmuş durumda. ‘Bugüne kadarki en iyi Renault’ olarak konumlandırılan ve AUTOBEST jürisinin ‘2023 Avrupa'nın Satın Alınacak En İyi Otomobili’ ödülüne layık gördüğü Yeni Austral ile Renault, C segmentindeki hakimiyetini oldukça güçlü bir noktaya taşıdı. Bu bağlamda Yeni Austral, Renault’un teknolojisi ve yeni marka kimliğinin gücünü gösteren bir oyuncu konumunda.” dedi.

didem-aras

"Maksimum güç ve verimlilik hedeflendi"

Yeni Austral’in motor ve teknolojileri hakkında konuşan Aras, “Yeni Renault Austral, yeni nesil CMF-CD platformunu kullanan ilk Renault modeli. Bu platform ile Austral’ın gövdesi sağlamlaştırıldı ve şasi, pazarda öne çıkan konfor/verimlilik/tepki oranı için daha hafif ve daha sağlam hale getirildi. Yeni Austral’da kullanılan ve maksimum güç ile verimlik hedeflenerek tasarlanan 160 bg 12V mild hybrid motor, 1.600 ile 3.250 d/d aralığında 270 Nm maksimum tork kullanıma sunuyor ve ortalama 6,3 lt/100 km yakıt tüketirken 142 gr/km’lik CO2 emisyon değerlerine imza atıyor. Geliştirilmiş bir Stop & Start ve Sailing Stop sistemi de bunları destekliyor. Sailing Stop sistemi özellikle fren anında enerjinin geri kazanılmasına yardımcı oluyor ve otomatik şanzımanda yavaşlarken motoru durduruyor. Tüm bunlar yakıt tüketimini ve emisyonları azaltırken aynı zamanda günlük kullanım konforunu da destekliyor.” diye konuştu.

Opel’in çok yönlü öncü modeli Zafira 25 yaşında Opel’in çok yönlü öncü modeli Zafira 25 yaşında

"Üst düzey bir iç mekan deneyimi"

Yeni Austral’in yenilikçi ve zamanının ötesinde bir tasarım anlayışı olduğunu vurgulayan Aras, ”Yeni Renault Austral, duyguları harekete geçiren tasarım çizgileri ile yüksek kalite algısı sunuyor. 3 boyutlu derinlik efektli yüksek teknoloji arka farları ve ön farlarda elmas şeklinde desenler gibi detaylarla da Renault’nun yenilikçi tasarım ilkeleriyle birleşiyor. Dikkat çekici, atletik ve aynı zamanda zarif bir dış tasarıma sahip Yeni Austral, dışarıdan bakıldığında oldukça cezbedici bir otomobil olduğunu kanıtlıyor. İç mekanına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken nokta 564 cm2 OpenR Link bilgi-eğlence sistemi oluyor. 12,3” dijital gösterge ekranı, geliştirilmiş 3 boyutlu araç grafiklerine ek olarak sürüş destek sistemleri uyarılarını da ekrana yansıtıyor. Deri, Alcantara, dolgulu kumaşlar ve dokunma hissi uyandıran malzemeler, iç ortam aydınlatması, kendi kategorisinde öne çıkan geniş diz mesafesi ve geniş bagaj alanı ile kullanıcısına üst düzey bir iç mekan deneyimi sunuyor.” şeklinde konuştu.

Yeni Austral’in donanım seçeneklerinden bahseden Aras, “Yeni Austral ülkemizde tek donanım seçeneği ile ülkemizde bulunmakta. Mild Hybrid 160 bg gücündeki motor Techno Esprit Alpine donanımı ile satışa sunuluyor. Techno Esprit Alpine versiyonunda elmas kesimli Daytona Siyahı 20 inç alaşım jantlar sunulurken tüm jant modellerinin merkezinde yeni Renault logosu yer alıyor. Esprit Alpine versiyonuna özel 'Saten Mineral Gri' renk seçeneği bulunan yeni Renault Austral; Sedef Beyaz, Alev Kırmızı, Demir Mavi, Yıldız Siyah ve Mineral Gri gövde renkleriyle de satışa sunuluyor. İsteğe bağlı olarak çift renk de uygulanabiliyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU