Ekol Polonya'nın desteği ile 2015 yılında kurulan Ekol Polonya'nın Ülke Genel Müdürü Arkadiusz Jastrzebski, firmalarının kuruluş sürecinden bu yana yaşanan gelişmeleri ve gelecek hedeflerini anlattı. 

Özbabacan, Renault Trucks ile tek markalı filosunu geliştiriyor Özbabacan, Renault Trucks ile tek markalı filosunu geliştiriyor

 Ekol Polonya yapılanması kaç yılında kuruldu ve ne gibi faaliyetlerde bulunuyor? 

Ekol Polonya 2015 yılında kuruldu. Sıfırdan başladık ancak arkamızda Ekol Türkiye'nin desteği vardı. Her geçen yıl hizmetlerimizi daha da geliştiriyoruz. Ekol Polonya olarak karayolu, deniz yolu, hava ve demiryolu, gümrük ve kontrat lojistiği olmak üzere farklı hizmetler sunuyoruz. Polonya'da 50.000 m2’nin üzerinde depolama alanımız bulunuyor, bu rakamı her yıl büyütüyoruz. Hizmetimizin gücü, kapsamlılık ve farklı kontrat lojistiği hizmetlerini tek bir depo konumunda birleştirme yeteneğimizden geliyor. E-ticaret için fulfillment, farklı müşterilerimiz  için tedarik zinciri, toptan satışlar, büyük pazar platformları ve kapsamlı katma değerli hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca bir x-dock depomuz, gümrük depomuz, üretim hatları tedariği ve B2B ve B2C iş alanındaki  müşterilerimize hizmet verdigimiz iki tane büyük kapalı alan lojistik merkezlerimiz de bulunuyor. Ekol Polonya olarak kapsamlı lojistik hizmetleri ve tüm taşımacılık hizmetlerini sağlıyoruz. 

Faaliyetlerinizde daha çok hangi konuda uzmansınız?
Polonya veya Avrupa pazarına yeni girmeye çalışan, daha küçük bir operasyonla başlayıp daha sonra dinamik bir gelişme planlayan müşteriler ile işbirliği konusunda uzmanız. Lojistik hizmetlerinin ölçeklenebilirliği konusunda geniş deneyime sahibiz. Lojistik faaliyetlerini Polonya üzerinden yürütmenin gerçek avantajı iletişim yolları üzerindeki merkezi konumundan geliyor. Polonya; Almanya, Fransa, İskandinavya, Baltık ülkeleri, Ukrayna, Orta Avrupa ile Çekya, Slovakya ve Avusturya gibi büyük pazarlara yakınlığı ile öne çıkıyor. Mesela Polonya'daki lojistik hizmetlerinin maliyetleri Almanya’ya göre fark yaratacak kadar cazip durumda.  Aynı zamanda Avrupa'daki müşterilere yapılan teslimatların transit sürelerinin de sürekli olarak kısaldığını gözlemliyoruz.  

Ekol Polonya'da kaç kişi çalışıyor?
Ekol Polonya’ya direkt bağlı 150 çalışanımız var ancak dışarıdan hizmet aldığımız acente çalışanlarını da hesaba kattığımızda bu sayının 2 katına çıktığını söyleyebiliriz. 

Operasyonların büyüklüğünü, ekipman ve insan kaynağı kullanımı da dahil olmak üzere kısa sürede 20 katına kadar çıkarabilme kabiliyetine sahibiz. Kendi AR-GE departmanımız bulunuyor, uygulama sırasında sadece esneklik sağlamakla kalmayıp aynı zamanda süreci çok daha hızlı hale getiren WMS ve TMS gibi kendi yazılımlarımızı kullandığımız için müşterilerimize özel çözümler suna biliyoruz.

Ekol Polonya'nın kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri nelerdir?
Bizim için en önemli konulardan biri müşterilerimizin büyümesi. Ekol Polonya olarak müşterilerimiz ile uzun vadeli ilişki kurmayı, ortak bir katma değer yaratıp birlikte büyümeyi hedefliyoruz. Müşterilerimize tamamen kendilerine özel çözümler sunuyoruz. Bizim bakış açımızla her müşterimiz hem kısa hem de uzun vadede hizmetlerimizin şekli üzerinde doğrudan etkiye sahip olabilecek birer iş ortağımızdır. Pazarda birçok şirketi yeni alanlara yönelten değişimler gözlemliyoruz. Mesela hızla büyüyen ve isimleri çok iyi bilinen Türk şirketleri Avrupa'da başarılı olmak yönünde adımlar atıyor. Bizim stratejimiz bu süreçte Türkiye dışındaki yeni faaliyetlerine destek olmak. Başlıca global pazaryerleri AB'de giderek güçleniyor. Biz de süreç ve BT çözümlerimiz de dahil olmak üzere bu değişime hazırlanıyoruz. Müşterilerimize pazaryerleri ile entegrasyonlarına yönelik çözümler sunmaya hazırız. Bu bizim kısa ve uzun vadeli ana hedefimiz olan bir alan. Ekol Polonya operasyonel ve coğrafi anlamda Avrupa'ya açılan en iyi kapı konumda yer alıyor. 

RÖPORTAJ: Ercan TOSUNOĞLU