GEFCO Türkiye, son 10 yılda cirosunu üçe katladı

10 Aralık 2019
GEFCO Türkiye, son 10 yılda cirosunu üçe katladı

GEFCO Türkiye, son 10 yılda neredeyse üçe katlanmış bir ciro ile sürdürülebilir bir büyüme yaşadı.

GEFCO, Türkiye’deki faaliyetlerine 17 yıl önce başladı. O zamanlar sadece 10 çalışanı vardı ve tek müşterisi Peugeot’du. GEFCO Türkiye’deki operasyonlarına Peugeot’a bitmiş araç lojistiği alanında destek vererek başladı. O zamandan bu yana GEFCO, çalışan sayısını 10’dan 280‘e çıkartarak Türkiye’de büyümeye devam etti ve ülkedeki lojistik sektöründe en güvenilir ortaklardan biri haline geldi.

GEFCO Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu Bölge Müdürü Denis Renard ve Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Serkan Çelik ev sahipliğinde, 10 Aralık 2019 tarihinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Tedarik zinciri hizmetlerinin global sağlayıcısı ve otomotiv lojistiğinde Avrupa lideri GEFCO’nun Türkiye’deki faaliyetlerinin ve Türkiye lojistik sektörünün gelişimine sunduğu katkıların ele alındığı basın toplantısında, firmanın 2019 yılı performansı ve yaptığı yenilikler anlatıldı.

“Bitmiş araç lojistiği dışındaki tüm faaliyetlerimizde performansımız ve gelirlerimiz arttı”

Denis Renard, GEFCO’nun 2019 yılının geride bıraktığımız zaman diliminde bitmiş araç lojistiği dışında, faaliyet gösterdiği tüm taşıma türlerinde gelişme kaydettiğini, bitmiş araçtaki gerilemenin ise Türkiye’deki otomotiv pazarındaki daralmadan kaynaklandığını belirtti. Özellikle endüstriyel proje kargoda önemli aşama kaydettiklerini söyleyen Renard, “Diğer tüm taşıma türlerindeki performansımızda artış oldu. Hatta iki misline çıkardığımızı da söyleyebilirim. Depolama faaliyetlerimizde de gelirlerimiz arttı. Böylece büyüme trendi 2019’a hakim oldu. Pazardaki durum düşünüldüğünde, pazardaki pozisyonumuzla ilgili olumlu düşünüyoruz. Yıl boyunca büyüyebildik. Bunda yeni müşterilerimizin ve yepi projelerimizin portföyümüze dahil olması önemli etkenlerdi. Dolayısıyla iyimserliğimizi koruyoruz. Karlı bir şirketiz. Finansal olarak da sağlıklı bir şirketiz.” dedi.

“My Car is There (Arabam Orada)” uygulaması ödül aldı

GEFCO olarak geliştirdikleri projeler hakkında bilgi veren Renard, “Bu yeniliklerimizden biri de İnovasyon fabrikası. Bu uygulama tüm şirket çalışanlarımızın dahil olduğu bir süreç. Bu yapı kapsamında yeni fikirlerin ortaya atılması için attığımız adımlar var. Fikirler, şirketin herhangi bir bölümünden gelebiliyor ve değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra hayata geçiriliyor. Şimdiye kadar da bu formatta çeşitli fikirler ortaya atıldı. Dijital geleceğe hazırlanırken, biz de bunun bir parçası oluyoruz. Bir kaç yıl önce bu sürecin adımları atılmıştı. Şimdilerde ise daha çok gündemimizde.

GEFCO, geçtiğimiz yıl dünya çapındaki tüm ofislerinde çalışan ekiplerin yeni fikirler geliştirmelerine ve yaratıcılıklarını canlandırmalarına önemli katkılar sunan İnovasyon Fabrikasının bir ürünü olan “My Car is There (Arabam Orada)”, müşterilerin araçlarının kapıdan kapıya nakliyesini organize eden bir akıllı telefon uygulaması. Birkaç tıkla müşterilerine araçlarının yola çıkma ve hedefledikleri lokasyona teslim edilme sürecini, gerçek zamanlı olarak izleme ve takip etme imkânı sağlıyor. Avrupa Otomotiv Lojistiği Konferansı’nda, GEFCO, bu inovatif araç taşımacılığı çözümüyle “İnovasyon Lideri” ödülünü aldı.” diye konuştu. 

GEFCO Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu Bölge Müdürü Denis Renard.

GEFCO, müşteri ihtiyaçlarına çok daha hızlı cevap vermek üzere projeleri hayata geçirdi

Denis Renard, GEFCO‘nun müşteri ihtiyaçlarına çok daha hızlı cevap vermek üzere çeşitli projeleri hayata geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti: “GEFCO iki yenilikçi “fijital” çözüm başlattı: Gerçek zamanlı araç lojistiği için talep üzerine hizmetler ve temel bir yük pazarı. Fijital çözüm kapsamında, fiziksel operasyonlarla dijital araçları bir araya getirerek bir çözüm geliştirdik. Araç lojistiğinde Avrupa lideri ve küresel tedarik zinciri alanında uzmanlaşmış olan GEFCO Grup, eşsiz bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için, fiziksel yetenekleri ve dijital teknolojileri birleştiren iki yeni “fijital” çözümünü piyasaya sürdük. Bu yenilikler, GEFCO’nun lojistik alanındaki 70 yıllık bilgi birikimi ve ortaklarının dijital becerileriyle destekleniyor.”

Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Serkan Çelik.

“Chronotruck gelecekte lokomotif bir uygulama olacak”

Geçtiğimiz günlerde GEFCO tarafından satın alınan Chronotruck’ın, nakliyeciler ve teslimatçılara mevcut arz ile talepleri karşılayan ve güçlü algoritmalar aracılığıyla işlerini kolaylaştıran dijital bir karayolu taşımacılığı pazarı sunduğunu söyleyen Renard, “Bu ilk etapta bir startup olarak başladı. Bu uygulamanın gelecekte lokomotif olacağına inanıyoruz.” dedi. 

İkinci fijital çözümlerinin ise Moveecar olduğunu söyleyen Denis Renard,  “Bu ise GEFCO ve harici bilişim teknolojileri uzmanları tarafından araç lojistiği sunmak için oluşturulmuş bir platform. Bunu da otomotiv ve hareketlilik oyuncuları için bir araç yaşam döngüsü oluşturarak sağlıyor. Özellikle bitmiş araç lojistiği için bir fijital çözüm sunuyor. Şimdilik bu projemiz B2B olarak görülüyor ama yakın gelecekte B2C de ön planda olacak. İkinci el araç pazarı, sıfır piyasasının önüne geçmiş durumda. Bizim de bu sürecin geleceğine hazırlanmamız gerekiyor. Otomobiller bir araç olmaktan ziyade birer hizmet olarak tanımlanıyor. Üreticiler de bunun farkında olduğu için verdikleri hizmetleri mobilite olarak adlandırıyorlar. Biz de buna yönelik hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.”

İşte GEFCO’nun diğer yenilikleri:

GEFCO Türkiye karayoluyla ilaç taşımak için gerekli olan GDP sertifikasını aldı

Multimodal tedarik zinciri çözümlerinde dünya lideri ve otomotiv lojistiğinde Avrupa lideri olan GEFCO Grubu, Türkiye dahil 9 ülkede ilaçların karayolu taşımacılığını yapabilmek için Bureau Veritas’tan İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) uygunluk sertifikasını aldı. Bureau Veritas tarafından yapılan sıkı denetimler sonrasında, GEFCO ; Bulgaristan, İtalya, Fas, Polonya, Sırbistan, Slovenya, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Krallık olmak üzere 9 ülkede karayolu taşımacılığı sertifikası aldı

3 yıl boyunca geçerli olan GDP sertifikasyonu, GEFCO’nun Avrupa Komisyonu Kılavuzu’ndaki insan kullanımına uygun ilaçların İyi Dağıtım Uygulamaları hakkındaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini gösteriyor. Bu, GEFCO’nun yüksek kaliteye olan bağlılığını ve taşınan malların takibi, sahteciliğin önlenmesi gibi müşterilerinin karşılaşabileceği birçok sorunu anladığını gösteriyor.

Airbus sürdürülebilir tedarik zincirinde yeniden kullanılabilir ambalajlar için GEFCO ile çalışacak

GEFCO, Ocak 2019’dan bu yana, Avrupa’daki Airbus tedarikçilerinde Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık’taki 10 montaj tesisine taşınmak üzere tasarlanan yeniden kullanılabilir paketleme sürecini yönetiyor. Projede yer alan 30.000’den fazla ürün ile Airbus, sürdürülebilir çözümlerini kademeli olarak tüm Avrupa sahalarına ve tedarikçilerine yaymayı planlıyor.

Bu sebeple, GEFCO, daha temiz ve çevre dostu bir tedarik zincirine geçişi desteklemek adına havacılık sektöründe dünya lideri olan Airbus ile anlaşma imzaladı. 30 yılı aşkın bir süredir yeniden kullanılabilir ambalajlamada uzmanlığı bulunan GEFCO, Airbus’un tek kullanımlık ambalajlarını tekrar kullanılabilir ve katlanabilir konteynırlarla değiştiriyor. Bu ortaklık, her iki şirketin de havacılık sektöründeki verimliliğini artırırken en katı çevre standartlarını yerine getirme taahhütlerini gösteriyor.

Chronotruck ile güvenilir, uygun maliyetli ve sürdürülebilir çözümler sunuluyor

Günümüzde kamyonların kapasitesini doğru kullanmak gittikçe zorlaşıyor. Sürücülerin uygunluk durumunun azalması giderek daha da büyüyen bir engele dönüşüyor. Göndericiler bir talepte bulunduğunda, taşıyıcıların coğrafi konumları belirleniyor ve anında fiyat teklifi veriliyor. Chronotruck pazar çözümü işletmelerin kendilerine uygun fiyat ve zaman aralığında çalışan bir taşıyıcı seçebilmelerine olanak sağlıyor. Böylece müşteri taleplerinin yüzde 95’i çözüm buluyor.

Yakında Avrupa genelinde hizmet vermeyi planlayan Chronotruck, Fransa’da 9.000’in üzerinde müşteriyle çalışıyor. Platform, şu anda İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Lehçe, Portekizce ve İspanyolca olmak üzere yedi dilde kullanılabiliyor.

Moveecar: STAART hizmetleri:

Moveecar ikinci el araçların taşınmasına ek olarak, bir aracın ömrü boyunca etkin kullanılabilmesi için ek hizmetler sunacak. Moveecar’ın sunduğu ”STAART” çatısı altında; depolama, taşıma, yönetim, değerlendirme, tamir ve seyahat deneyimi gibi ögeler bulunurken, müşteriler bu hizmetlere her an her yerde ulaşabilecek. Moveecar aynı zamanda STAART hizmetlerini sunmak için yerel iş ortaklarından oluşan bir ağ kuruyor. Bu hizmetler hem Moveecar markası altında özelleştirilebilecek ve sunulabilecek hem de müşterinin markasına eklenebilecek.

Moveecar uygulaması aracılığıyla, müşteriler araç kira süreleri bittiğinde bir uyarı alacak. Böylece araç, kiralama şirketine geri gönderilmeden önce uygulamayı kullanarak tamir siparişi geçebilecekler. Araç sahibi uygulamayı kullanarak denetim planı yapabilecek ve uygulayabilecek. Eğer aracı satmak isterse, Moveecar aracın durumunu satış için tekrar uygun hale getirerek yeni sahibine iletecek. Yakında kullanıma açılacak olan anahtar teslim bu hizmet, Moveecar’ın araç ömrü boyunca sunduğu çözümlerin ne kadar geniş olduğunu gözler önüne seriyor.

Avrupa’daki büyük araç alıcıları ve satıcıları halihazırda Büyük Britanya, Portekiz ve Fransa’da tekli ve çoklu sınır ötesi araç teslimatlarında Moveecar’ın hizmetlerini kullanıyor. 2019’un sonundan itibaren araç muayene ve tamir hizmetlerinin yanı sıra diğer ‘STAART’ hizmetleri de birçok ülkede kullanabilecek. 2020’de hem anahtar teslim hizmetler hem de bireysel müşteriler için odabaşı hizmetleri verilecek.

İlaç lojistiğinde artırılmış gerçeklik dönemi                                                  

 Tedarik zinciri çözümlerinde bir dünya lideri olan GEFCO, yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirmek için ArtiShock ile anlaştı. Bu uygulama özellikle kritik ilaçların paketlenme sürecinde kalite kontrolünü artırmak ve soğuk zincir paketleme sürecindeki verimliliği desteklemek için tasarlandı. ”GEFCO Enterprise AR (GEFCO Girişim Artırılmış Gerçeklik” olarak adlandırılan bu yeni çözüm, verimlilik ve kesinliğin önemli olduğu GEFCO’nun Freight Forwarding bölümünde kalite kontrolü artırmak ve soğuk zincir paketleme sürecindeki verimliliği desteklemek için kullanılacak.

Uygulama 1 yıldan kısa sürede, GEFCO’nun uzun süreli ortağı olan Hollanda merkezli artırılmış gerçeklik şirketi ArtiShock ile birlikte geliştirildi. Proje GEFCO tarafında Lojistik Gelişim Direktörü Omar van Geest tarafından yürütüldü. Uygulama fikri ise GEFCO’nun büyümesini desteklemek için kendi bünyesinde kurduğu yenilikçi fikirler üreten İnovasyon Fabrikası’nda geliştirildi.

GEFCO Türkiye yeni depo ve gümrüklü alanını açtı                                    

2002’den beri müşterilerine hizmet veren GEFCO Türkiye, 2012’de yaptığı yatırımlarla depolama ve gümrüklü depo hizmeti de vermeye başlamıştı. Müşterilerinin büyümelerine katkı sunmak ve yeni gereksinimlerine cevap vermek amacıyla yatırımlar yapan GEFCO Türkiye, 1 Ekim 2019 itibariyle 20.000 m2’lik yeni deposunu hizmete açtı. Çayırova’da kurulan yeni GEFCO Lojistik Merkezi, tehlikeli madde ve ısı kontrollü ürün grupları dışındaki tüm ürün gruplarına hizmet verebilecek biçimde tasarlandı.

Farklı sektörlere özgü çeşitli ihtiyaçları karşılayabilmek için firmalara özel depolama çözümleri geliştiren GEFCO Türkiye, yeni deposunda sanayi üreticileri ve iki tekerlekli araçlar için de hizmetler sunacak. GEFCO Türkiye’nin Çayırova’daki yeni deponun 15.000 m2’si serbest depo ve ofis alanı olarak planlandı. Gümrüklü alan olarak kullanılması planlanan 5.000 m2’lik alan ise, Derince Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet verecek.

GEFCO Türkiye’den Fas ve Tunus’a süre ve maliyet avantajlı yeni hat

Güçlü entegre ağı ve nitelikli uzman ekipleriyle 20 yılı aşkın süredir Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren GEFCO, Türkiye’den Fas ve Tunus’a açtığı yeni hatlarla bölgedeki lojistik çözümlerini güçlendiriyor. GEFCO, Kuzey Afrika’da hali hazırda Geo-Gateway Çözümleri kapsamında denizyolu, havayolu ve karayolu taşımacılığının yanı sıra Ro-Ro, antrepo ve gümrük konularında da kapsamlı çözümler sunuyor.

Yeni hat hizmetiyle Türkiye’den Kuzey Afrika’ya giden malların gümrük işlemleri dahil her türlü lojistik ihtiyacı daha hızlı karşılanacak. Türkiye-Fas-Tunus hattıyla bu ülkeler arasındaki taşımacılık faaliyetlerinde, her türlü nakliye ihtiyacının optimum süre ve maliyetle karşılanması hedefleniyor.

Uluslararası ağı sayesinde müşterilerine entegre hizmet sunma kapasitesine sahip GEFCO, ülkeler arası ticaretin büyümesine önemli katkılar sunuyor. Sadece otomotiv lojistiği değil, tekstil, ilaç, hızlı tüketim ve inşaat gibi sektörlerde de güçlü bir konuma gelen GEFCO, uzmanlığını bu zorlu sektörlerin sadece yerel lojistik ihtiyaçları için değil, aynı zamanda uluslararası büyümelerine destek olmak için de kullanıyor.

GEFCO’nun performansı

GEFCO, karayolu, deniz, hava, depolama ve gümrük işlemlerini yöneterek farklı sektörlere tam hizmet ve özel çözümler sunuyor.

GEFCO Türkiye, son 10 yılda neredeyse üçe katlanmış bir ciro ile sürdürülebilir bir büyüme yaşadı.

2018’e bakıldığında, GEFCO, iş ortakları, müşterileri ve çalışanlarının destekleri sayesinde yılı başarıyla tamamladı. 2018 yılı, zorlu bir sene olmasına rağmen GEFCO karlılıkta bütçenin üzerinde kaldı ve ciroda da bütçeyi yakaladı.

2019’da GEFCO, özellikle karayolu ve depolama işlerinde, başlangıçta beklediklerinden daha iyi bir performans gösterdi. GEFCO sadece otomotiv lojistiğinde değil aynı zamanda tekstil, ilaç, FMCG ve inşaat gibi sektörlerde de çok güçlü bir pozisyona sahip. GEFCO, bu oldukça talepkar sektörlere yalnızca yerel lojistik ihtiyaçları için değil aynı zamanda uluslararası büyümeleri için de hizmet etme uzmanlığında kendisini geliştirmiş bir şirket.

GEFCO Türkiye, Orta Doğu ülkeleri için de yönetim merkezi. Bu ülkeler arasında Irak ve UAE bulunuyor. Türkiye’deki GEFCO ekipleri Orta Doğu bölgesinin de başarısında pay sahibi, Suudi Arabistan’da kurulan bir ortak girişim olan ALS de bunun en son örneği.

GEFCO, önümüzdeki beş yıl içinde yılda yüzde 10’dan fazla büyümeyi hedefliyor. Diğer birçok pazardan daha hızlı büyüme kapasitesine sahip olduklarına inanan GEFCO,Türkiye’yi büyük bir pazar ve önemli bir geçit olarak görüyor. Türkiye, GEFCO için stratejik bir ülke ve Türkiye’de büyümeyi hedefliyor. Amaçları yalnızca Türkiye’nin lojistik sektörünün büyümesine katkıda bulunmak değil, aynı zamanda müşterilerinin uluslararası büyümelerini de desteklemek.

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN